MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Ептен смета, или може да помине. Зборам за ТВ од 55 инчи. Страв ми е да не биде сликата како водени боички :)
Автоматски споено мислење:


Не ми е јасно што ги спречува Телеком истото да го прават :/
И јас гледам на 55 инчи, пред некој ден имаа некој проблем и беше мачно за гледање,сега е ок значи поминува али не очекувај џам слика
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.967
Поени од реакции
7.613
Се префрлив пред некој ден на А1 послем 15год и слободно можам да кажам дека А1 дава дупло подобра слика.
Ама па на А1 кога гледам преку ресивер пречесто ми појавува ерори, кај Телеком го немав тоа.
Кај брат ми има Xplore TV ресивер сликата е безвезе на 55 инчен тв особено на македонските канали во SD. Како порано на MaxTV ги има и во SD и во HD македонските тв канали. Повеќето канали воопшто ги нема во било каков HD или подобар квалитет.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.990
Nekoj da kaze dali novata Magenta Tv i novite android box uredi trosat od kolicinata na internet paketot bez razlika dali e so Lan kabel ili preku Wi-Fi povrzan android box-ot ?

Ednostavno dali trosi internet od kolicinata na paketot ili ne ?


Vo Tehnicka Podrska ednas velat da trosi drug pat velat ne netrosi
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
720
Поени од реакции
746
Ептен смета, или може да помине. Зборам за ТВ од 55 инчи. Страв ми е да не биде сликата како водени боички :)
Автоматски споено мислење:


Не ми е јасно што ги спречува Телеком истото да го прават :/
Земи си кабловска Телекабел или локален провајдер за телевизија само, а за интернет можеш оптички да земиш од Телеком. Јас го се мислам заради лошите коментари за сликата да земам од локален провајдер интернет кабловски и телевизија.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
IMG_1849.jpeg
Еве го најдов менито работи и кај нас, првата бројка мислам е bps (bits per second) ако претвориме тоа е 4.09 Mbps што се поклапа со другиве што кажаа дека им зема 4. Арениве се 4, некои македонскиве околу 3.5, СК 1 е 5 ако е оба за верување а мислам дека е бидејќи тука е квалитетот.

Очигледно на СК го зголемиле пошо куп време им пријавував проблем дека е негледливо посебно на Ф1 кога даваат па го зголемиле. Свесни се за работава ама тоа е тоа, што повеќе им пријавуваме се надевам ќе се освестат дека е мизерно ова.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
925
Поени од реакции
602
Nekoj da kaze dali novata Magenta Tv i novite android box uredi trosat od kolicinata na internet paketot bez razlika dali e so Lan kabel ili preku Wi-Fi povrzan android box-ot ?

Ednostavno dali trosi internet od kolicinata na paketot ili ne ?


Vo Tehnicka Podrska ednas velat da trosi drug pat velat ne netrosi
На лан кабел не троши, а преку wifi троши

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
925
Поени од реакции
602
Прегледај го приврзокот 412334
Еве го најдов менито работи и кај нас, првата бројка мислам е bps (bits per second) ако претвориме тоа е 4.09 Mbps што се поклапа со другиве што кажаа дека им зема 4. Арениве се 4, некои македонскиве околу 3.5, СК 1 е 5 ако е оба за верување а мислам дека е бидејќи тука е квалитетот.

Очигледно на СК го зголемиле пошо куп време им пријавував проблем дека е негледливо посебно на Ф1 кога даваат па го зголемиле. Свесни се за работава ама тоа е тоа, што повеќе им пријавуваме се надевам ќе се освестат дека е мизерно ова.
Како?

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.181
Поени од реакции
590
Да оптика со андроид новиве. Далеку од перфектна слика, еве ќе ти потврдам пред сите канали да ги стават во " hd" сликата беше многу подобра на спортскиве канали. Сега за нијанса е подобра за разлика од стариве ресивери али далеку е тоа од перфектна.
На новава платформа скроз сите канали се хд или има и сд?
Автоматски споено мислење:

Ccc boze boze kolku se bolni, istiot strim e nezavisno od toa kakov e internetot, sto za optika da ne e druga aplikacija ahahhaha, ne pagjaj na tie lazovi sakaat samo paket da ti prodadat, zemi a1 xplore tv ili move tv da vidis dzam slika, ako se odlucis za move i ti treba pomos pisi mi mozam da ti dadam test preku mene rabotam tamu
Тој а1 екплорер...со каков битрајт се каналите да не знаеш?
Автоматски споено мислење:

И јас гледам на 55 инчи, пред некој ден имаа некој проблем и беше мачно за гледање,сега е ок значи поминува али не очекувај џам слика
На 40 инчи не би требало да има проблем ахахах или грешка сум?
Автоматски споено мислење:

На лан кабел не троши, а преку wifi троши

Sent from my phone using Tapatalk
Која е логиката овде? Нели истиот нет се користи? (овој одговор го добив од телеком некоја страна поназад)
 
Последно уредено:

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Како?

Sent from my phone using Tapatalk
На МаксТВ рисиверите е ова. Ни ја не знаев ама вчера побарав на унгарски форум најдов.

Оди во Мени->Подесувања->Информации за системот->Искуцај 2834247->Почекај да се појави->Изгаси го менито и менувај канали најнормално ќе се ажурираат бројките.

За да ја исклучиш само рестартирај го после.
Автоматски споено мислење:

На новава платформа скроз сите канали се хд или има и сд?
Автоматски споено мислење:


Тој а1 екплорер...со каков битрајт се каналите да не знаеш?
Автоматски споено мислење:


На 40 инчи не би требало да има проблем ахахах или грешка сум?
Автоматски споено мислење:


Која е логиката овде? Нели истиот нет се користи? (овој одговор го добив од телеком некоја страна поназад)
1. Каналите се тотално исти како МаксТВ, каков тип е таму со се квалитет таму е и ваму на МагентаТВ.
3. Помалце ќе е изразено на 40.
4. Не може да го одделат сообраќајот за да проверат дали е тв или останато. Од технички аспект има фрки во рутерот нивен да се подеси да е така. Не сум сигурен дали е воопшто можно.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.967
Поени од реакции
7.613
Се додека не не се добие оптички целосно во сите општини т.е градови, населби, села нема многу да се мрдне со квалитетот на сликата. Ова веќе не знам по кој пат го пишувам.

И сега они можат верувам да појачаат квалитет ама дали кај сите ќе тера добро без прекини, сецкање, дали ќе издржи интернетот добро кога некој ќе гледа онлајн филм HD или 4К на лаптоп а друг телевизија HD на MagentaTV.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
2.767
Се додека не не се добие оптички целосно во сите општини т.е градови, населби, села нема многу да се мрдне со квалитетот на сликата. Ова веќе не знам по кој пат го пишувам.

Веројатно на Телеком не му се ризикува без оптички да нудат појака слика ба тв каналите.
Yeah зошто не мислеа кога ја правеа глупоста со миграцијата на каналите демек сите у ХД? Зошто сите постоечки СД што им беа не ги ставија во 720п, 4-5 Mbps е скоро перфектен битрејт за таа резолуција, а другиве 1080i ги фураат со 8-10+ Mbps? М? Еве и самиот кажа нема да се мрдне. Еве баш у случајов мрднаа и зошто ја направија глупоста? Зошто бе Телекомче наше?
Знаеш зашо? Пошо се е фурање маркетинг приказни и е продавање гола вода а во суштина НИШТО не е сменето у квалитет. Ете на тоа дно дојде македноскиот телекомуникациски пазар.
Еве не, едните продаваат Нетфликси у тарифи (што оние кои убаво ќе разгледаат ќе видат дека мислам пак се фаќа поскапо ако идеш преку нив) другиве демек Андроид рисивери нови но ете тие не се сертифицирани за тој Нетфликс и така у круг.

Ај да бев на некој локален мизерен па еве и на Роби оператор со телевизијава кај што плаќаш 450 денари па да речев да квалитетот е тој, колку пари толку музика, а овде ем те дерат ем поскапуваат цени 20 години ем тие 20 години е ист квалитетот, дурии што е најлошо е downgrade-нат со променава. Ало бе Телеком се слушаме?
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.990
На лан кабел не троши, а преку wifi троши

Sent from my phone using Tapatalk
Vo tehnicka podrska na 070-122 velat i na Lan i na Wi-Fi trosi od kolicinata na internet paketot koja im e logikata da trosi internet za Magenta Tv neznam Eve i na Wi-Fi velis trosi no toa e niven propust bidejki ne treba televizijata da trosi od internet paketot bez razlika dali e Lan ili Wi-Fi ( YouTube treba da trosi no Magenta Tv ne )
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.181
Поени од реакции
590
Vo tehnicka podrska na 070-122 velat i na Lan i na Wi-Fi trosi od kolicinata na internet paketot koja im e logikata da trosi internet za Magenta Tv neznam Eve i na Wi-Fi velis trosi no toa e niven propust bidejki ne treba televizijata da trosi od internet paketot bez razlika dali e Lan ili Wi-Fi ( YouTube treba da trosi no Magenta Tv ne )
Телеком чат ова го кажаа: Здраво, за да се користи услугата преку Magenta TV box потребно е поврзувањето да биде со Lan кабел, не се троши количината на интернет
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.144
Поени од реакции
4.990
Телеком чат ова го кажаа: Здраво, за да се користи услугата преку Magenta TV box потребно е поврзувањето да биде со Lan кабел, не се троши количината на интернет
Ako ne trosi Magenta Tv od internet paketot preku Lan kabel togas super NO pak ima edno NO zosto da trosi Magenta Tv preku Wi-Fi sepak Telekom treba i toa da go sredi odnosno da ne trosi Magenta Tv od internet paketot ni preku Wi-Fi povrzuvanje
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.660
Поени од реакции
1.543
Ako ne trosi Magenta Tv od internet paketot preku Lan kabel togas super NO pak ima edno NO zosto da trosi Magenta Tv preku Wi-Fi sepak Telekom treba i toa da go sredi odnosno da ne trosi Magenta Tv od internet paketot ni preku Wi-Fi povrzuvanje
Не знам дали е тоа можно, пошто Магента ТВ е само една апликација на боксот нивни, како би го извеле тоа, треба да се менуваат многу нагодувања за да не троши, многу е тешко да се исклучи само една апликација од интернет потрошувачка, отколку цел уред како што беше досега со МаксТв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom