Lyoness

Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
,,,,ne e se taka rozevo kako shto izgleda,,,
,,,najgolema zamerka I zaebancija she vaucherite,barem da se univerzalni a ne vaka strogo namenski,,,te za vero te za tehnomarket ,,,taka da problemite se od administrativna priroda otkolku samiot sistem,,,da funkcionira am a da e ko so site platezhni kartichki na kasa plakas i chao gjaci avaka malku zeznato so vaucherite,ima i ushte Edna zvrchka ama za to a vo druga prilika,,,
Во ова сум извесен период и со Зоки за истата работа разговарав, али гледам нема намера за промена во врска со ваучерите. Мене искрено иако сум заинтересиран за ова и во позадина знам како функционира пак не ми се користи. Веро е прескап, а попустот е смешен 1% + 1SP кој во иднина може како што ти го фалат да го искористиш при акција со вредност од 5-10 евра во зависност од трговецот. Значи на 6500 денари имаш 65денари + 320 денари од SP така да на 6500денари имаш нецели 400 попуст. Ако споредиш дека најефтин леб во Кам ти е 24 денари, а во Веро со иста грамажа 30, и сите останати продукти кои доаѓаат со 7-8 денари поскапи ќе излезе дека во Кам ќе ти останат некои си 700-800 како попуст на тие 6500денари. Сума сумарум, сега откако направија за тие што ја шириме мрежата да сме лајконет и само доколку имаш бејзик пакет па да ти се бројат единици и такви срања бенефициите ни се сведени на минимум. Јас сум во ова, али за ваучерите сум со исто мислење како срања во стил на хербајалф. Бидејќи треба некому да му ја мениш навиката за да добие попуст, е тоа во македонија не успеава. Може да успее ако на влез во маркетот имаш шанса да си ги купиш ваучерите, а да одам во некоја оптика да ги купам, па после 2 км до маркетот за да ги потрошам нема теорија.
 
Член од
14 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
hahahahah jas se raduvam brat sho ima vauceri zatoa sho znam sho che se sluci ako nema vauceti i bash e dobro sho e taka :D .... da ne spamam ovde za kontakt https://www.facebook.com/Borkish0 bash bukvalno rozevo e zatoa sho jas go probav kafeto i relevanten sum da zboruvam :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Најубаво да ги укинеме сите професии молери, ѕидари, производство на храна... ќе ја купиме картичкава и ќе шопингуваме.
 
Член од
14 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Најубаво да ги укинеме сите професии молери, ѕидари, производство на храна... ќе ја купиме картичкава и ќе шопингуваме.
Ete ti vaka kako najgolem skeptik che bidish vo edna od tie profesii sho gi nabroi :D :D :D
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
hahahahah jas se raduvam brat sho ima vauceri zatoa sho znam sho che se sluci ako nema vauceti i bash e dobro sho e taka :D .... da ne spamam ovde za kontakt https://www.facebook.com/Borkish0 bash bukvalno rozevo e zatoa sho jas go probav kafeto i relevanten sum da zboruvam :)
Јас едно само ќе те прашам бидејќи и самиот сум во лајонгонес и имам мрежа од 120тина луѓе (50 дирекни и 70 индирекни) од кои едно 15тина се активни со преку 120тина евра, а останатите ситно до 50 евра во маркетите кои се влезени во лајонес на месечно ниво што мене ми носи смешен приход. Дечкото кој што ме внесе во ова има околу 250 души под него и едвај гура до 50 евра приход месечно од нив, а секој ебан ден со секој човек му поминува во овие муабети и веќе почнав да не му дигам телефон од што ми е прекурчи. Системов си е одлично спакуван, али за тие што се најгоре, за останатите смртници е ебиветер, можеби кога ќе влезе со мастер кард ќе биде подобро али засега смешни пари може да заработиш и еден куп изгубено време. А дека треба и да вложиш пари е тоа е друга работа, академија, картици курци палци така да пиши пропало.
Со купоните искрено е заебанција, најтешко е кога пробуваш да му мениш на некој навика, ова е како во Кратово ѕинго бонови што му даваше место плата :)
А ти можеби имаш приход не викам не, али според џипот и вилата во која што живееш не верувам да си над 50 илјади евра на месечно ниво :lolzz:, гледај ВМРО повеќе фали го подобра шанса за успех во животот и заработка ти е од ова ;)[DOUBLEPOST=1418601234][/DOUBLEPOST]
Ete ti vaka kako najgolem skeptik che bidish vo edna od tie profesii sho gi nabroi :D :D :D
Муабетот што го кажува зоки на предавањата си е ок, али за богати, за сиромав народ НЕ!
Пак ќе ти кажам оди купи во веро одредени продукти и пресметај колку си добил попуст со лајонес, потоа оди во КАМ и пресметај колку те фатило поефтино. Јас ти потпишувам со две раце дека втората варијанта има поголем попуст, бидејќи во маркети како веро цените се набацани упм. Други работи што се влезени во лајонес за мене на пример се недостапни (лакосте и такви ствари). Ако имаш фирми 2-3 под тебе може да размислуваш да живееш од ова, или пак странци, инаку може да вееш знамиња и да јадеш колбаси од 100че.
 
C

cige

Гостин
Најубаво да ги укинеме сите професии молери, ѕидари, производство на храна... ќе ја купиме картичкава и ќе шопингуваме.
Ти дечко очигледно дека не го сваќаш општеството, можеш слободно да се вратиш во природата
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
,,,vaka sega gi imam kartichkite I na sp na rsmstor i na vero,,
,,,seto e tochno deka em % na namaluvanje se pogolemi i najvazhno od se , na lice mesto na kasa,
,no tuka e onaa mala zaebancija shto site nie tie pari of popustot ne go trgame aj da kazham vo edna pogolema pepeljara,I navistina da ja vidime i so tek na vreme da se zgolemi taa zashteda , toa ne go pravime za razlika od lyoness sistemot toj popust kolku I da e minimalen vo istiot moment odi na nekoe so tamo konto,,inaku za site zamerki I zabeleshki ste vo pravo,
,,,a neprofesionalnosta i arogancijata na vrabotenite da ne zboruvame vo sedishteto kaj mida,
posleden gaf e deka ne procenile deka vaucherite za vero ke plamnat I ke gi ima zdravje bozhe od drugata nedela,,
,,ima ushte ama am da ima material za pishuvanki I za podocna,,
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
,,,vaka sega gi imam kartichkite I na sp na rsmstor i na vero,,
,,,seto e tochno deka em % na namaluvanje se pogolemi i najvazhno od se , na lice mesto na kasa,
,no tuka e onaa mala zaebancija shto site nie tie pari of popustot ne go trgame aj da kazham vo edna pogolema pepeljara,I navistina da ja vidime i so tek na vreme da se zgolemi taa zashteda , toa ne go pravime za razlika od lyoness sistemot toj popust kolku I da e minimalen vo istiot moment odi na nekoe so tamo konto,,inaku za site zamerki I zabeleshki ste vo pravo,
,,,a neprofesionalnosta i arogancijata na vrabotenite da ne zboruvame vo sedishteto kaj mida,
posleden gaf e deka ne procenile deka vaucherite za vero ke plamnat I ke gi ima zdravje bozhe od drugata nedela,,
,,ima ushte ama am da ima material za pishuvanki I za podocna,,
A фактот дека од неколку маркети ми ги дава системот како непрокнижени средствата и уште немам попуст иако има поминато преку месец и пол од купувањето?
Јас многу добро го разбирам, али приказната која ја дели Зоки дека во МК просечно семејство троши по 500 евра е малку хм за прашање. Јас од градот од каде што потекнувам ти кажувам дека скоро во секој тип на продавница од помалите има поголеми попусти на лице место или на некој сличен начин во однос на големиве маркети. Во бутици да не правиме муабет, пишува цена 1200, продавачката има да те гњави се додека не се одлучиш да го земиш, а ќе те кандиса со попуст на истото од околу 200денари.
Во аптеките Виола, попустот пресметав и со шопинг и со се дека пак не доаѓа поефтино од зегин, во тоа за авто делови пак не ми е поефтино и за гумите бидејќи имам пријател со таква продавница од каде што ги зедов 4те гуми со 1000ка поефтино од цената која доаѓа кога се вклучува попустот. Сакам да ти кажам дека сме мала земја каде што помалите трговци за да продадат посебно на познатите му даваат попусти поголеми откако лајонес нас. Овде зема лајонес процент, маркетот ти дава тебе и на тој над тебе по 0.5%, па на купувачот што значи дека отишле 5%, а овај помалиот крија промет од фискална, купува 3 легални, продава 5 уште 2 не ги куца и ги продава поефтино за 20 % во однос на цената кај големиот. Овде има еден начин на заработка кој Зоки и одреден дел од економистите во ова го користат, али тоа нема да ти го кажат на предавањата ;) многу е просто и едноставно само од месото никој не дава, па ќе гризат останатите од коската.[DOUBLEPOST=1418605772][/DOUBLEPOST]П.С со туристичките агенции поголем дел од народот патува кога имаат промоции, а ако си забележал речиси во сите трговски партнери на лајонес на производите на кои има попуст не ти дава да ја куцниш картичката.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
U 2015 ima da se trese u ladna voda. Dosta ve lazat kao mali deca... nikoj nisto u zivotot ne vi dava gratis. Dosta svirate kurcu so seminari ili promocii... zemete ispotete toa gz'ot za da zarabotite.
 
Член од
10 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
Kako toa Lajones ke dosol kaj nas vo 2015??? Kako prvo, za takvo nesto da se sluci koj i da e registriran kako lajones (mislam registriran kako praven zastapnik na Lajones) treba da bide registriran kako finansiska institucija a ne kako "burekcilnica" kako sto e do sega. Proverete ka NBRM kolku kosta licenca za takvo nesto. Ova za "burekcilnica"ne go zimajte pri srce - jas seuste ne znam koj e pravnoto lice koe se predstavuva kako Lyness vo Makedonija a takvo mora da postoi. Sajtot Lyoness.mk se redirektira na serveri vo Svajcarija a go ima registrirano preku firma za hosting od Kumanovo. Smrdi rabotava do Kipar :P
 
Член од
10 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
Bidejki ima nekakva galam okolu Lajones vo vrska so koristenje na istite vo Makpetrol: ne znam koj ja pustil prikaznata (verojatno gazdata na Lajones DOOEL) no tie imaat zemano kartici za tocenje gorivo od Makpetrol za svoite nekolku vozila pa verojatno ocekuvaat da dojde do prebivanje na pobaruvanjata pomegju Lajones Dooel i Makpetrol AD. Demek, eve sme vi pratile kupuvaci so Lajones kartici da tocat gorivo na pumpa kaj vas i imate tolku i tolku profit pa e fer da se vozime nie gaga. WTF? Verojatno Andrea ne e glup tolku da prifati....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom