Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    225
Член од
24 октомври 2021
Мислења
818
Поени од реакции
476
А имаме ние нешто од производство од штрафилици, косилки и слично па ке страдаат домашни компании или се засекора за ефтинија и еуро тулс?
Не е битно дали Сандеј, Мамас и слични се бутнале сами битно е дека ги има и се продаваат и нема да пропаднат ради Лидл
Е сеа ако тебе не ти сметаат полски производи во стокомак или второкласни производи во кам а ти сметаат германски ондак јбг
Polska ima mnogu kvalitetni proizvodi, po daleku podobra cena... no ova sto se vlece od Srbija e 5ta klasa, ne za dzabe glusec najdoa u kam
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.927
Поени од реакции
10.553
Polska ima mnogu kvalitetni proizvodi, po daleku podobra cena... no ova sto se vlece od Srbija e 5ta klasa, ne za dzabe glusec najdoa u kam
Не викам не сигурно имаат ама овие во стокомак далеку се од квалитет/цена
Разновидност во роба сведена на минимум и најчесто од летокот скоро невозможна мисија е да најдеш поготово во стокомак и кипер, носат по две три парчиња а прашање е дали и толку
Скоро имаа намалена цена на долче густо капсулите и кога прашав во два маркета во едниот појма немаа а во друг ми рекоа дека воопшто не се донесени иако веќе трет ден беше од летокот
Со Лидл вакви работи нема, разлика небо земја е од кам, кипер и стокомак
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
818
Поени од реакции
476
Не викам не сигурно имаат ама овие во стокомак далеку се од квалитет/цена
Разновидност во роба сведена на минимум и најчесто од летокот скоро невозможна мисија е да најдеш поготово во стокомак и кипер, носат по две три парчиња а прашање е дали и толку
Скоро имаа намалена цена на долче густо капсулите и кога прашав во два маркета во едниот појма немаа а во друг ми рекоа дека воопшто не се донесени иако веќе трет ден беше од летокот
Со Лидл вакви работи нема, разлика небо земја е од кам, кипер и стокомак
tocno, toa sto e na promocija sekogas moze da se najde vo Lidl, ne nosat po 5 parcinja sto ke se prodadat do 9 nautro.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Ова е добар аргумент…
Ако ланци како МекДоналдс, Бургер Кинг или КФЦ потфрлиле тука… што останува за Лидл.

Туку да не им го мислам многу бизнисот на лидл, реално кажано бар мене како потенцијален купувач, не ми значи ама апсолутно ништо дали они ќе отворат или не!
Ланците како мекдоналдс, кфц, бургекинг. Не се никаква конкуренција на чичко Стоилко или локалните сендвичари. Мешаш Баби и Жаби
Автоматски споено мислење:

Па еве, darkomic од Kaјгана Форум повеќе знае за економиката на маркетите во Македонија отколку Лидл како мулти-билионска компанија.
Мислам дека пред да одлучат - прошетале со некое количе низ градовиве овде и броеле и запишувале маркети, ништо повеќе.

Камо да го прашаа пред воопшто и да инвестираат.
darcomic е трол кој работи во Кипер или Кам и се плаши за неговото работно место. Добро му иде географија, економија, трговија, а од логистика знае да реди по 3 полици во маркетот за 14 минути.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ланците како мекдоналдс, кфц, бургекинг. Не се никаква конкуренција на чичко Стоилко или локалните сендвичари. Мешаш Баби и Жаби
Хммм.. види докторе…
Не се конкуренција на сендвичари, затоа што ни самите не се сендвичари и не прават тостови..
Меѓутоа за бургер, им нема рамни! Топ квалитет! Стандард! Вкус!
Да има мекдоналдс, редовно би јадел од таму, место да плаќам 100че за обичен тост со најефтина шунка, или 160 за хамургер од бљак месо!
There is no such a thing as a free lunch.. би рекле америте…
Тоа што ние попрво одиме на квантитет е друга ствар.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
А имаме ние нешто од производство од штрафилици, косилки и слично па ке страдаат домашни компании или се засекора за ефтинија и еуро тулс?
Не е битно дали Сандеј, Мамас и слични се бутнале сами битно е дека ги има и се продаваат и нема да пропаднат ради Лидл
Е сеа ако тебе не ти сметаат полски производи во стокомак или второкласни производи во кам а ти сметаат германски ондак јбг
Најголемиот процент на производи што се продаваат во Лидл протрчале покрај Германија и тоа во широк лак. Се гледа дека подалеку од Врање и Лептокарија не си заминал а и толку од економија одбираш. Инаку ниту за КАМ ни за Стокомак се секирам затоа што нив Лидл ништо нема да им наштети, под услов некогаш да отворат некоја продавница. И така ти ќе бидеш меѓу првите што ќе се жали овде дека цените во Лидл се превисоки за квалитетот што го нудат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
кеф ќе ми биде да затворат овие ОнЛине трговии што продаваат Мачка во вреќа, на диво, нема ни дуќан ни телефон, само менува име а истите хохштаплери се
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
кеф ќе ми биде да затворат овие ОнЛине трговии што продаваат Мачка во вреќа, на диво, нема ни дуќан ни телефон, само менува име а истите хохштаплери се
Тие се друг муабет. Овде ко божем за маркети правиме муабет..
А тие што порачуваат од ФБ и “цена инбокс”, не ни заслужуваат ништо подобро!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.927
Поени од реакции
10.553
Најголемиот процент на производи што се продаваат во Лидл протрчале покрај Германија и тоа во широк лак. Се гледа дека подалеку од Врање и Лептокарија не си заминал а и толку од економија одбираш. Инаку ниту за КАМ ни за Стокомак се секирам затоа што нив Лидл ништо нема да им наштети, под услов некогаш да отворат некоја продавница. И така ти ќе бидеш меѓу првите што ќе се жали овде дека цените во Лидл се превисоки за квалитетот што го нудат.
Нема што да се жалам на Балканот Лидл не е баш со ниски цени и ке биде во рангот на рамстор и тинекс, Лидл за мене е интересен од аспект на понуда и услуга иначе на мене ми е за тебе што ке се нервираш во кам додека чекаш ред саат време зашто една каса работи :masa:
Не биди толку строг сум бил и во италијанскиот :rolleyes:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Нема што да се жалам на Балканот Лидл не е баш со ниски цени и ке биде во рангот на рамстор и тинекс, Лидл за мене е интересен од аспект на понуда и услуга иначе на мене ми е за тебе што ке се нервираш во кам додека чекаш ред саат време зашто една каса работи :masa:
Не биди толку строг сум бил и во италијанскиот :rolleyes:
А мислиш дека во Лидл специјално за тебе две каси ќе отворат. Лидл е дисконт и работи по истите правила. Додека не се направи ред не се пушта втората каса. Тоа си требало да го видиш кога си го посетил Лидл. Значи ќе добиеш роба и услуга како во секој дисконт. И не Лидл не е конкуренција на Тинекс, Веро и Рамстор затоа што тие се маркети а не дисконти. Разликата е повеќе од очигледна ама затоа цените, услугата и изборот на роба таму е на повисоко ниво.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.927
Поени од реакции
10.553
А мислиш дека во Лидл специјално за тебе две каси ќе отворат. Лидл е дисконт и работи по истите правила. Додека не се направи ред не се пушта втората каса. Тоа си требало да го видиш кога си го посетил Лидл. Значи ќе добиеш роба и услуга како во секој дисконт. И не Лидл не е конкуренција на Тинекс, Веро и Рамстор затоа што тие се маркети а не дисконти. Разликата е повеќе од очигледна ама затоа цените, услугата и изборот на роба таму е на повисоко ниво.
Секако дека сум видел со таа разлика што кога е гужва по 4 каси куцаат како луди и за ударни термини и викенди нема чекање се знае додека во кам нема персонал ко прво а ни каси ко второ за да убрзаат
Демек овие се дисконти а другиве маркети и ради тоа не може да им биде конкуренција? :masa:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.776
Секако дека сум видел со таа разлика што кога е гужва по 4 каси куцаат како луди и за ударни термини и викенди нема чекање се знае додека во кам нема персонал ко прво а ни каси ко второ за да убрзаат
Демек овие се дисконти а другиве маркети и ради тоа не може да им биде конкуренција? :masa:
Во кој тоа Лидл си бил живти се во ударен термин па не си чекал. Јас во сите каде што сум бил сум чекал ред исто колку што сум чекал и во КАМ.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.927
Поени од реакции
10.553
Во кој тоа Лидл си бил живти се во ударен термин па не си чекал. Јас во сите каде што сум бил сум чекал ред исто колку што сум чекал и во КАМ.
Во Грција, безразлика дали во некое туристичко ѓесто или негде низ Солун, на таа гужва чекањетое многу малку ама по 4-5 каси куцаат ко луди плус нема ставање во кеси на каса па да те чека некој да се трткаш
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.119
Поени од реакции
4.623
На перење на пари ми делува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom