King Crimson

Anthem

We the Living
Член од
8 декември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
6
Не можам да најдам тема за дечкиве а сум изненаден шо никој не ги спомнува, сметајќи на тоа дека има доста рокери и металци на форумов.

За неупатените, King Crimson е британски бенд формиран во 1969 од Роберт Грип и Мајкл Гајлс. Бендот се смета како главниот зачеток на прогресив рокот и слични нему. Тие се и доста експериментален бенд, кој инкорпорира и џез, хеви метал, фолк музика, па дури и днб (во подоцнежните албуми). Деби албумот "In the Court of the Crimson King" и "Islands" се сметаат за најдобрите, можда и затоа што се најслушани.


Кои се вашите мислења за овој легендарен бенд?
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
За Кримсон можам да пишувам мнооогу. Еден од највозбудливите бендови (дури и сега по 40 години од нивниот прв албум).
Главна фаца секако е Robert Fripp, нивниот гитарист, лидер, или што уште не. Препознатлив по тоа што секогаш седи на концерти и по тоа што скоро никогаш не се смее. Работел со Brian Eno, David Bowie, David Sylvian, но сепак за мене најдоброто го има направено на албумите со King Crimson.

Првите албуми (In the Court of Crimson King, In Wake of Poseidon, Lizard, Islands) се почетоците на тоа што некои го нарекуваат progressive rock, и нивното влијание е неверојатно. Во 1973, бендот му се растура и тој од почеток со Bill Bruford (Yes) и David Wetton (подоцна познат како пејач на катастрофалните Asia), ги издава според мене триото најдобри албуми (Larks' Tongues in Aspic, Starless & Bible Black и неверојатниот Red, еден од омилените албуми на Курт Кобејн btw).
По ова доаѓа уште еден крах на бендот, пред да се вратат во 80-тите со три new wave албуми (Discipline, Beat, Three of a Pair) со две гитари (Andrew Belew, кој претходно рабел со Zappa). Повторно терминирање на бендот....
Во 1990-тите тие се враќаат во ткн. double trio верзија (две гитари, два баса, два бубња) и го издаваат THRAK. Повеќе од порано, овојпат основата на нивната музика е во импровизацијата.

Или како што кажал самиот Bruford: Ако сакате да видите каде ќе оди музиката во иднината, пуштете King Crimson.

За почетници - In the Court of the Crimson King е навистина essential за секој со малку интерес за рок музика, но би згрешиле доколку застанете тука. Тука е и Red, Larks Tongues i Discipline. За тие што ги имаат слушнато албумите, пробајте го 4xCD боксот Great Deciever. Во живо и импровизации од средината на 70-тите.
 

Anthem

We the Living
Член од
8 декември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
6
Red го немам слушено, Lark's Tongues ми е така и така. :/ Добар е? Шо албум е?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
King Crimson се неверојатни..In the Court of Crimson King е еден од првите Prog rock албуми шо ги иам чуено, а се смета и прв прог албум уопште..ремек дело. Lizard, Islands се исто јаки албуми..разновидни у стилот, експериментират , секогаш пред времето..али да не се повтарам со претходните членови..доволно речено.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Конечно му текна некому да отвори тема за King Crimson - боговите на прогресивниот рок. Иако ги неам долго слушано (има 3-4 месеци од кај шо ги имам откриено), им успеа ептен да ме заразат со нивната музика, па морам барем еден нивни албум дневно да преслушам. :)
Инаку, „In the Court of Crimson King“ и „Lizard“ ми се најомилени албуми од бендов...
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Конечно му текна некому да отвори тема за King Crimson - боговите на прогресивниот рок. Иако ги неам долго слушано (има 3-4 месеци од кај шо ги имам откриено), им успеа ептен да ме заразат со нивната музика, па морам барем еден нивни албум дневно да преслушам. :)
Инаку, „In the Court of Crimson King“ и „Lizard“ ми се најомилени албуми од бендов...
Ако ти се аресваат Crimson и прогресив рокот, слушни ги и Yes, ама внимателно со нивната дискографија бидејќи имаат многу лоши албуми (посебно по 1980-та). Би ги препорачал од нив Yes Album, Fragile и посебно Close to the Edge. На тие три бубњар е Bill Bruford, кој од 1973 до 1994 е член на Crimson.
А, бидејќи ти се допаѓа Lizard и тој jazzy стил продолжи со Keith Tippett (тој гостува на тој албум) и посебно Centipede - Septober Energy. Тука има 50(!) музичари, а лидери се Tippet и Fripp...
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Ако ти се аресваат Crimson и прогресив рокот, слушни ги и Yes, ама внимателно со нивната дискографија бидејќи имаат многу лоши албуми (посебно по 1980-та). Би ги препорачал од нив Yes Album, Fragile и посебно Close to the Edge. На тие три бубњар е Bill Bruford, кој од 1973 до 1994 е член на Crimson.
А, бидејќи ти се допаѓа Lizard и тој jazzy стил продолжи со Keith Tippett (тој гостува на тој албум) и посебно Centipede - Septober Energy. Тука има 50(!) музичари, а лидери се Tippet и Fripp...
Не се секирај, ги обожавам Yes :)
Посебно Fragile албумот, во крв ми е влезен тој.
Исто ги заслушав и Soft Machine и Rush ептен во последно, многу јаки бендови.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
гледам распали прогресив рокот нешто , па тука случајно на форумот да не има фанови на The Flower Kings,ја ги обожавам; Transatlantic сега скоро избација нов албум,ептен е добар; последниот на The Tangent ме изненади колку е добар, напуштат го малце по малце џез призвукот и звучу одлично; Van Der Graaf Generator anyone? Still life e ремек дело, албумиште. Magma - страшна работа, измислиле си јазик луѓето, и праат чудо од музика; Marillion од времето кога фиш им беше пејач ми е една од омилените групи, Script For A Jester's Tear и Fugazi се едноставно ненадминливи. а мора да се спомне и Genesis, кога peter gabriel бил у групата, е тоа се албуми основа на прог рокот , Selling England by the pound , Nursery Cryme, The Lamb Lies Down On Broadway. Porcupine Tree се исто страшно јаки; IQ - ги обожавам,Camel такоџе.. и уште ногу други..
 

Anthem

We the Living
Член од
8 декември 2009
Мислења
53
Поени од реакции
6
Уф...се осеќам ко комплетен нуб. Од овие шо ги наброја само Porcupine Tree ги знам. :/
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
За жал не се познат бенд кај нас па и јас касно ги открив. Кинг Кримсон ги запознав пред 2 години со песнава:



Тотално анонимуси се кај скоро сите нас. Едноставно се авангарден бенд. Тогаш па дури и сега!
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
гледам распали прогресив рокот нешто , па тука случајно на форумот да не има фанови на The Flower Kings,ја ги обожавам; Transatlantic сега скоро избација нов албум,ептен е добар; последниот на The Tangent ме изненади колку е добар, напуштат го малце по малце џез призвукот и звучу одлично; Van Der Graaf Generator anyone? Still life e ремек дело, албумиште. Magma - страшна работа, измислиле си јазик луѓето, и праат чудо од музика; Marillion од времето кога фиш им беше пејач ми е една од омилените групи, Script For A Jester's Tear и Fugazi се едноставно ненадминливи. а мора да се спомне и Genesis, кога peter gabriel бил у групата, е тоа се албуми основа на прог рокот , Selling England by the pound , Nursery Cryme, The Lamb Lies Down On Broadway. Porcupine Tree се исто страшно јаки; IQ - ги обожавам,Camel такоџе.. и уште ногу други..
Van Der Graaf се неверојатен бенд, со многу gothic атмосфера и со саксофон како главен инструмент. И албумите на нивниот фронтмен Peter Hammill се фантастични. Genesis не ме импресионираат многу, иако имам респект за Gabriel. Од моите омилени прог-рок албуми, мора да се споменат и Emerson, Lake & Palmer (барем првите три албуми), Henry Cow, и неизбежните Jethro Tull (барем Aqualung i Thick as a Brick албумите).

П.С. Дали никот brainticket има врска со бендот brainticket? Тоа е еден многу опасен бенд. Можеби треба да се направи и тема за krautrock? Со Can, Faust....
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Van Der Graaf се неверојатен бенд, со многу gothic атмосфера и со саксофон како главен инструмент. И албумите на нивниот фронтмен Peter Hammill се фантастични. Genesis не ме импресионираат многу, иако имам респект за Gabriel. Од моите омилени прог-рок албуми, мора да се споменат и Emerson, Lake & Palmer (барем првите три албуми), Henry Cow, и неизбежните Jethro Tull (барем Aqualung i Thick as a Brick албумите).

П.С. Дали никот brainticket има врска со бендот brainticket? Тоа е еден многу опасен бенд. Можеби треба да се направи и тема за krautrock? Со Can, Faust....
Неам ги чуено соло албумите на Peter Hammil,со време..Thick as a Brick го обожавам, тоа е албум ипол. Да, никот е инспириран од групата. Страшен бенд се Brainticket,албуми како Cottonwoodhill, Psychonaut ретко се праат.. а краутрокот е ногу закон ствар, баш мислев у претходниот пост да спомнам за краутрок, едноставно не може прог рок да помине без Can, Amon Duul 2 , Faust, Ash Ra Tempel - страва бенд, трипи психоделични албуми како Seven Up, Schwingungen не може да не останат забележани; Gila имат напраено 2 албуми, али и двата се луди, посебно FREE ELECTRIC SOUND , краутокот е толку разновиден шо и Popol Vuh , Harmonia,Neu,Cluster se вбројуват тука ,а тоа се претежно електроника доминирани звуци, али звучат перфектно; Agitation free, Dzyan, Erlkoenig , Gaa , Guru Guru, Yatha Sydhra .. толку ногу добри бендови ..толку малце познати..
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Неам ги чуено соло албумите на Peter Hammil,со време..Thick as a Brick го обожавам, тоа е албум ипол. Да, никот е инспириран од групата. Страшен бенд се Brainticket,албуми како Cottonwoodhill, Psychonaut ретко се праат.. а краутрокот е ногу закон ствар, баш мислев у претходниот пост да спомнам за краутрок, едноставно не може прог рок да помине без Can, Amon Duul 2 , Faust, Ash Ra Tempel - страва бенд, трипи психоделични албуми како Seven Up, Schwingungen не може да не останат забележани; Gila имат напраено 2 албуми, али и двата се луди, посебно FREE ELECTRIC SOUND , краутокот е толку разновиден шо и Popol Vuh , Harmonia,Neu,Cluster se вбројуват тука ,а тоа се претежно електроника доминирани звуци, али звучат перфектно; Agitation free, Dzyan, Erlkoenig , Gaa , Guru Guru, Yatha Sydhra .. толку ногу добри бендови ..толку малце познати..
Многу си во право. И сега многу добра достапна музика, а толку малку време за слушање (барем за мене). :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom