Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.663
Поени од реакции
10.993
Момци компјутерџии, ми треба мала (за мене огромна) помош околу Joomla...значи Почнав као демек со правење на едноставен сајт, но ми треба туторијал како да се снајдам со категории, секции, курци, палци, карики, бидејќи искрено благе везе немам.
На нет тоа што го најдов не ми помогна колку толку, а vodkamixx ми е жал да го гњавам :icon_lol:
Доколку некој има/знае место за асални туторијали (за noob ко мене) нека ми пише, ќе го ценам тоа многу!
Фала однапред :wink:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Момци компјутерџии, ми треба мала (за мене огромна) помош околу Joomla...значи Почнав као демек со правење на едноставен сајт, но ми треба туторијал како да се снајдам со категории, секции, курци, палци, карики, бидејќи искрено благе везе немам.
На нет тоа што го најдов не ми помогна колку толку, а vodkamixx ми е жал да го гњавам :icon_lol:
Доколку некој има/знае место за асални туторијали (за noob ко мене) нека ми пише, ќе го ценам тоа многу!
Фала однапред :wink:
Си побарал побарал по торентиве Lynda Joomla?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.663
Поени од реакции
10.993
Фала ти Joey, ме спаси! Симињам :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Абе како да се смене горе банерот на јоомлата ? Мислам ставен е темплејт некој готов ама не ми се свиѓа неговиот банер како да се смени?

алооо дечки толку од џомла на форумов а?
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Абе како да се смене горе банерот на јоомлата ? Мислам ставен е темплејт некој готов ама не ми се свиѓа неговиот банер како да се смени?

алооо дечки толку од џомла на форумов а?

мислам дека треба да чачкаш во CSS

http://forum.joomla.org/viewtopic.php?f=466&t=281663
или
http://www.joomla-tips.com/tips/how-to-remove-the-joomla-banner.html

види ова дали ќе ти помогне
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
да прашам нешто за mod_login јумла

јомлата ми е инсталирана локално и кога одам да се зачленам отвара страна за маил,усер,пасс итн. ама не дава ништо после тоа (дека е пратена порака до маил за верификација)

а креираниот усер го гледам во усерменаџмент дека е креиран но не е активиран...

дали треба јумлата да биде крената на хост за да логин модулот да работи како што треба или нешто не ми е подесено добро ?:smir:
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Во Global Configuration намести си Joomla! да праќа мејл со помош на SMTP. Тогаш ќе стига мејл за потврда кај корисниците шо се регистрираат.
Или пак можиш да си наместиш воопшто да не треба да стига мејл за потврда, па корисниците шо ќе се регистрираат ќе бидат веднаш активирани.
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Како да наместа Read More кога ќе креирам нов артикал...бидеќи кога ќе притиснам на копчето Read More што се наоѓа доле во едиторот ме враќа во Control Panelot..Дали ќе треба нешто да се намести во контрол панелов или пак нешто погрешно правам?:salut:
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Не знам зошто ти прави проблем ставањето на Read More, таа си е процедурата, стискаш на копчето доле кога пишуваш артикл, после одреден текст, он си става копче и крај... :S

Мојата мака е следна:

Потребна ми е компонента за креирање на форми. Пример, сакам да се внесува име - презиме, маил, телефон за контакт, ДА СЕ ОДБИРА продукт, и да има копче "Send" нормално што сето тоа ќе го препрати до моја e-mail адреса.
Значи битно ми е да има и паѓачко мени каде што ќе може да се одбере производ.

Ајде ако користел некој да ми препорача одредена да ја рипнам процедурата на барање на истата...

Фала
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
@bobanco
Probaj so drug browser, kaj mene so opera-ta pravi taka, a so ff e OK.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Помош може ли некој да ми даде линк каде да си симнам јоомла али на српски немора да е full али ако знае линк некој па нека ми даде да си симнам фала однапред:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom