Game of Thrones

P

PewDiePie

Гостин
Омиленото змивче ќе ми оди у курац,ќе и ебе матер планината,може и буквално.
Можно е Серси да ја убие пред мајка и за освета заб за заб...

Сем легенда неопеана.....следната епизода најисфорсираните ликови во серијава ќе се сретнат,баш ме интересира дали кралот во северот ќе клекне пред оваа што е родена да владее :D

П.С. Арја мн брзо стана пак,Арја....мада боље тоа него крволочен психо.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Мелисандре од лани се нема соблечено. :coffee:
И поарно.
Мисандеи, ќе поправам! :D

Возбуден од борбата сум дека :icon_lol:

Добра епизода, исто ко првата. Ги распределија кокците кој со кого е. Сеа го чекаме твистот, односно кој кого ќе предаде прв.

Не ми се допаѓаше единствено сценариото при „предомислувањата“ на ликовите заради тоа што се одвиваше премногу брзо. Калисито прво наапана на Варис до крај зоштоја предал неа и татко и, за после одма да му прости. Северните лордови не го пуштаат Џон, за после одма да се согласат со него. Санса негодува, за да се согласи и таа кога ќе и рече дека она ќе биде кралица дур го нема. Рендл Тарли глуми чесен човек верен на Олена, за Џејми после 3 реченици да го убеди дека треба да се бори од кај нив, пошто ќе стане нов Warden.

Но тука се глеа која е поентата на сценариото. И кај Санса и кај Тарли беше истиот порив. Ги снема негодувањата веднаш штом им се понуди моќ за возврат. Затоа не ми сметаше тоа, менувањето на ставот, него брзината со која се изведе. Ќе беше подобро да видевме дека го смениле ставот после 2-3 сцени но и тоа е разбирливо зошто не го прават, затоа што има уште премалку епизоди и мора да убрзаат све.

Арја не е веќе/не е повторно Арја Старк, затоа и Нимериа не и пријде, но тоа сум скоро убеден дека ќе се смени и ќе ја видиме глутницата волци како кине глави во спасување на Арја.

Инаку, при борбата кога го фати една од змииве со камшик Еурон, очекував дека ќе му ја пресече раката некој па ќе го видиме после заедно со Џејми како се побратимуваат, но тоа ќе беше многу Монти Пајтон. :D
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
И која е целта на Арја сеа? Да ги убие тие кои не треба да ги убива? Нека си се најде со волкот нејзин и другите 5-6 и нека си седи со сестра и. Стварно не знам која и е целта сеа.
 
B

beaverknight

Гостин
И која е целта на Арја сеа? Да ги убие тие кои не треба да ги убива? Нека си се најде со волкот нејзин и другите 5-6 и нека си седи со сестра и. Стварно не знам која и е целта сеа.
Да иде дома и да се најаде.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Кој ќе чека седум дена да се сретнат кралот и кралицата пфф

:kafence:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.523
Поени од реакции
6.178
Очекувано беше да ја ослабнат војската на калисито, се надевам ќе претрпи уште еден удар за да биде поинтересна битката со Ланистерови бидејќи овие вторите и покрај Јурон и останатите сеуште се многу послаби иако не се сомневам дека Серсеи има некој ас во ракавот.
 
Последно уредено:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ќе заебе сега Санса нешто сигурно, и Арја пак нема да се спои со семејството :toe:
Санса дефакто ќе заебе нешо.
Се мисли дека е нешо многу добар владетел, и го даде кралството овој и одма и смени мислење.

Kingdom-digger
Очекувано беше да ја ослабнат војската на калисито, се надевам ќе претрпи уште еден удар за да биде поинтересна битката со Ланистерови бидејќи овие вторите и покрај Јурон и останатите сеуште се многу послаби иако не се сомневам дела Серсеи има некој ас во ракавот.
Ја ослабнаа за да може Џон Сноу кога ќе отиде да биде од корист и Калиси да прифати сојуз.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
832
Поени од реакции
1.457
Мене нешто ми е многу чудно во Кингс Лендинг, како тоа народот никогаш за ништо не се буни. Серси ја разнесе септата, стотици невини умреа зар нема никој од граѓаните да кренат бунт против неа, се што се случи беше нејзина вина а таа пак комотно прави што сака и не сноси последици, не верувам да е некој голем залагач за народот па толку да ја сакаат..
...не се буни пошто сите се исти :)
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.590
Поени од реакции
13.278
Сезонава умира првиот змеј... А можеби и повеќе :D Бомбастичноста настрана, јасно е дека секоја епизода ќе има дешавки, борби, а-у, ама само мене ми смета опаднатото ниво и стил на дијалог (ради што нема црпење материјал од книги веќе)?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Сезонава умира првиот змеј... А можеби и повеќе :D Бомбастичноста настрана, јасно е дека секоја епизода ќе има дешавки, борби, а-у, ама само мене ми смета опаднатото ниво и стил на дијалог (ради што нема црпење материјал од книги веќе)?
Не. И мене многу ми смета, затоа што е премногу воочливо, но овие 2 сезони има за нијанса подобрување од УЖАСНОТО пишување лани. Ама ќе не обвинат сеа за хејтери... :нинџ:

Очекувано беше да ја ослабнат војската на калисито, се надевам ќе претрпи уште еден удар за да биде поинтересна битката со Ланистерови бидејќи овие вторите и покрај Јурон и останатите сеуште се многу послаби иако не се сомневам дека Серсеи има некој ас во ракавот.
Преку таквото ако има уште еден ас у ракавот кучката.

Нејзиниот ас е Јурон, он е нејзиниот спасител и момент на пресврт. Секако тука е и Џејми кој гледаме дека знае како се преговара во стилот на тактко му. Претходната сезона тоа веќе беше Кјубрин.

А нема да ме чуди да направат и она лично да пука со „стрелофрлачот“ и она да го погоди змејот на Даенерис, до толку претерано ја изјачаа. :jajce:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.523
Поени од реакции
6.178
Него ме интересира односот на релација Тирион - Џејми. Ептен беа блиски, Џејми му го спаси и животот. Крунисување на Даенерис веројатно ќе значи смрт за кралоубиецот (ако претходно не го скинат) а Тирион ќе биде директно вмешан. Се откажа ли џуџето од брат му или има нешто смислено да му го спаси газот? Или можеби ќе смени страна? :D
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Кај е Дарио? Не дојде со делегацијава на Вестерос?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom