Best Coffee?

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Најубаво кафе според мене е она од Starbucks, кога бев на екскурзија сега во 4 - та, го пробав.
Стварно им е многу убаво, а и башка такво нешто фали кај нас МНОГУ и тоа.
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Nikola, se uste ne sum. Probav Illy i mnogu su razocaran od istoto, isto taka probav Portioli e mnogu podobro. Corsini me interesira dali go sluzat ona Corsini Espresso, ili Classico ili onie poskapite Special, Elite?Pozdrav.
Kaj da probam Attibassi?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Mislam deka corsini espresso go sluzat no mislam deka gi imaat i onie poskapite i pospecificni no vo patroni gi zimaat i malce poskapi se tie prasaj koa ke odis da probas :)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Portioli ... дефинитивно најдобротоа кафе !!! И Bar 2000 е доста добро кафе, меѓутоа тие се доста слаби со сервис и кафематите им се многу стари и сите им се крш, така што сега со тие кафемати кафето е им е за никаде, а за добро кафе пресудна улога игра кафематот! Мегутоа Portioli е навистина нај ! Има повеќе видови на Portili кафе, сите се со ист дизајн на опаковка но со различна боја и додатно име. Portioli Bar е најефтиното, меѓутоа доста поквалитетно и повкусно за разлика од другите кафиња што се на негово ниво, Portioli Gusto е доста подобро, меѓутоа Portioli Soave е нешто совршено дефинитивно. Ова се оние кои јас ги имам пробано, а знам дека имаат уште 3 или 4 видови уште подобри. Имаат и едно кафе нешто слично на кафе со сладолед Portiloi Velvet е тоа е највкусното нешто што го имам воопшто вкусено во мојот живот дефинитивно( за тоа ти треба посебна машина сто ти ја даваат тие, значи не се приготвува на кафемат). Дефинитивно пробајте ги сите видови на ова кафе па тогаш ке правиме муабет. Башка дечките си ја знаат работата, нивните кафемати се нови и многу квалитетни, редовно вршат сервис, го одржуваат кафематот (мислам дека беше на 50 кг потрошено кафе задолжително доаѓаат сами обавезно, а по потреба во најкраток можен рок), вршат дури и обуки за тоа како до подобро кафе, редовно ти надополнуваат филџани, имаат шеќерчиња со феноменален дизајн на опаковка ( ако си голем потрошувач го даваат гратис) и се доста флексибилни. Едноставно дечките се професионалци во права смисла на зборот.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Кафето зависи од цената што сакаш да ја платиш Lavazza како едно од подобрите ја има некаде околку 7-8 вида од целосна Робуста, па до целосна Арабика.
Инаку ILLY e навистина добро,
KImbo за мене е ок,
Едно доста пристапно, а сепак добро кафе е Splendid.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Кафето зависи од цената што сакаш да ја платиш Lavazza како едно од подобрите ја има некаде околку 7-8 вида од целосна Робуста, па до целосна Арабика.
Инаку ILLY e навистина добро,
KImbo за мене е ок,
Едно доста пристапно, а сепак добро кафе е Splendid.
Точно, кафето зависи од цената, меѓутоа и од кафематот и искуството на вработениот. Се секавам еден период излезе мислењето дека кафето треба да тече на работ на филџанот за да не се разбие кајмакот ... бла бла... . За да кафето испадне онакво какво што треба пресудна улога игра кафематот, мелачката за кафе ( доколку е стара не го мели кафето на бројката на која е поднесена, доколку стои на директна изложеност на сонце или влага истотака влијае на вкусот и квалитетот на кафето), времетраењето на сомеленото кафе ( доколку стои подолг период сомелено губи на квалитет и вкус), масленоста на млекото што се користи ( млеко со 3,2% масленост е идеално за кафе, меѓутоа бидејки е малку поскапо обично во кафитериите користат млеко со помала масленост, па тоа влијае на вкусот на кафето) и мн други ситни работи кои играат важна улога, мегутоа без добар кафемат не правиме ништо. Можете да направите кафе од најдобриот бренд на крш кафемат, кафетоа ке биде за никаде, а можете и послабо кафе да направите на добар кафемат, кафето ке излезе подобро отколку што можете да замислите.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Или е најдобро. Ако сакаш ќе ти дадам број да ги контактираш.
 
F

FARANG

Гостин
Далеку најдоборо и најскапо кафе на светот


Kopi Luwak is one of the world's most expensive and low productions varieties of coffee. Its is made from the beans of the coffee berries which have been eaten by the Asian Palm Civet, then passed through its digestive tract. Coffee cherries are eaten by a civet for their fruit pulp.
The beans are thoroughly washed, sun dried and given only a light roast so as to keep the many intertwined flavours these beans yield an aromatic coffee with much less bitterness. The origin of Kopi Luwak is closely connected with the history of coffee production in Indonesia. In the early 18th century the Dutch established the cash-crop coffee plantations in their colony in the Dutch East Indies islands of Java and Sumatra, including Arabica coffee introduced from Yemen.
The Dutch prohibited the native farmers and plantation workers from picking coffee fruits for their own use. Still, the native farmers wanted to have a taste of the famed coffee beverage. Soon, the natives learned that certain species of luwak (Asian Palm Civet) consumed the coffee fruits, yet they left the coffee seeds undigested in their droppings. The natives collected these luwaks' coffee seed droppings, then cleaned, roasted and ground them to make their own coffee beverage. The fame of aromatic civet coffee spread from locals to Dutch plantation owners and soon became their favorite, yet because of its rarity and unusual process, the civet coffee was expensive even in colonial times.

http://www.youtube.com/watch?v=1Q7IYpLYQ7Q&feature=player_embedded
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Далеку најдоборо и најскапо кафе на светот


Kopi Luwak is one of the world's most expensive and low productions varieties of coffee. Its is made from the beans of the coffee berries which have been eaten by the Asian Palm Civet, then passed through its digestive tract. Coffee cherries are eaten by a civet for their fruit pulp.
The beans are thoroughly washed, sun dried and given only a light roast so as to keep the many intertwined flavours these beans yield an aromatic coffee with much less bitterness. The origin of Kopi Luwak is closely connected with the history of coffee production in Indonesia. In the early 18th century the Dutch established the cash-crop coffee plantations in their colony in the Dutch East Indies islands of Java and Sumatra, including Arabica coffee introduced from Yemen.
The Dutch prohibited the native farmers and plantation workers from picking coffee fruits for their own use. Still, the native farmers wanted to have a taste of the famed coffee beverage. Soon, the natives learned that certain species of luwak (Asian Palm Civet) consumed the coffee fruits, yet they left the coffee seeds undigested in their droppings. The natives collected these luwaks' coffee seed droppings, then cleaned, roasted and ground them to make their own coffee beverage. The fame of aromatic civet coffee spread from locals to Dutch plantation owners and soon became their favorite, yet because of its rarity and unusual process, the civet coffee was expensive even in colonial times.

http://www.youtube.com/watch?v=1Q7IYpLYQ7Q&feature=player_embedded
Малку е полесно и помалку кисело ама нема голема разлика од обично кафе посебно за некој кој не е голем кафеџија. Окулу 5-10 долари шоља ако сам си го правиш.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Lavazza од каде да купам, има ли во некој маркет(за домашна употреба), во Тинекс и Рамстор нема, некој ако знае нека пише?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom