Best Coffee?

Член од
24 септември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Koj znae da mi kaze koji firmi se zastapnici kaj nas za slednive kafe brendovi: Lavazza, Segafredo, illy , itn, i koje kafe e najdobro za vo kafe bar?
 
P

Princ

Гостин
Мене омилено ми е Lavazza, а кој е увозник во МК навистина не знам.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Техно-маркт од Скопје се увозници за некое од овие наброени кафиња.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Мене Lucaffe ми е омилено за во кафиќ, а за наоѓање незнам кај можеш да најдеш.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.127
Koj znae da mi kaze koji firmi se zastapnici kaj nas za slednive kafe brendovi: Lavazza, Segafredo, illy , itn, i koje kafe e najdobro za vo kafe bar?
Мене омилено ми е Lavazza, а кој е увозник во МК навистина не знам.
За Lavazza овластен увозник и дистрибутер е Опал Трејд - Битола
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001651578943
Mислам негде околу 750-800 денари е пакување од кило.

@Frederic
Ако планираш да ги привлечиш со квалитетно кафе, првиве две се најквалитетни.

1.HAUSBRANDT - основана 1892 во Трст.
Кафето е 75 % арабика и 25 % робуста и поради ова вкусот е доста јак (Робуста е со двојно поголем процент кофеин).Прва *фирма* за еспресо производи воопшто.
HausbrandtTrieste 1892SpA, todayled byMartinoZanetti,whoplaysthe role ofPresident,is a companybased inthe BattleNervesain the province ofTreviso, whichoperatesin the field ofcoffee roasting.
It was foundedin Trieste in1892by the Commanderof theAustrianHermannHausbrandt Merchant Marine,thecompany was thefirst, towards the endof the nineteenthcentury,to offerproducts that are alreadypackaged,fullymachinedand sealedinside the establishment,in suitablemetal containers.

TodayHausbrandtTrieste 1892S.p.A.is managedby theZanettifamily ofMartin,based inBattleofNervesain the provinceof Treviso,and hasoverseas branchesin France,Monaco andSlovenia.

Пакување околу 1000 ден.Не најдов увозник, ама го користат по доста места распрашај се.Најквалитетно (најјако) од сите овие.

2.ILLY - формирана 1933 во Трст
Нејзиниот основач Франческо Или во 1935 ја измислил првата еспресо машина слични на овие денешниве и е еден од највлијателните луѓе во кафе индустријата.Исто го патентирал и начинот на пакување во метални конзерви на принцип на инертни гасови место стандардно пакување во кеси со воздух.Кафето вака пакувано е склоно на подолго задржување на вкусот, а содржината е 100 % арабика.

Увозник за Македонија е Денмак - Скопје http://www.denmak.com.mk/
Tel: +389(0)25205456
Fax: +389(0)25249047
st. Kacanicki pat b.b
1000 Skopje
R. Macedonia
E-mail:
3.Lavazza - формирана 1895 во Торино.Ова ти е кафе без промашување некоја златна средина и едно од најдостапните кај нас.Во Италија последно време работат на принципот на Старбакс.
Главен дистрибутер и увозник е Опал Трејд - Битола.
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001651578943
Уште една фирма е Гранде Ком - Тетово, нешто како регионален дистрибутер за Опал Трејд.
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001259676078
750-800 ден. пакување



4.FRANCK основано 1892 во Загреб.
1827. godine, mladi njemački poduzetnik, Johann H. Franck, prvi put je uspio preraditi plemenitu cikoriju u kavovinu i time ušao u povijest. Njegov stilizirani potpis, i dan danas je zaštitni znak poduzetništva obitelji Franck.



ГЕН. УВОЗНИК И ДИСТРИБУТЕР НА FRANCK I BAVARIA, КАФЕ, ПИЈАЛОЦИ
МОНО ТРЕЈД
Телефон: тел./факс 02/3120088; 02/3138738Адреса: ДТЦ Мавровка лам. Ц4/12Град: СКОПЈЕwww.monteks.com.mk | franck@monteks.com.mk

5.Buondi Caffe Nestle - доста понова фирма во овие, ама Нестле запнале да влезат и во еспресо бизнисот, кафето им е слично на Лаваца - значи некој среден стандард, ама мислам дека повисока им е цената дека е баш под Нестле брендот.


За компанијата
Брендот BUONDI coffee е креиран од страна на компанијата Montarroio Coffee во 1986 година, а стана сопственост на компанијата Nestlé во 1993 година. Од тогаш овој страствен и јак бренд се произведува во фабриката на Nestlé во Порто, Португалија.
http://www.facebook.com/pages/Buondi-Makedonija/171415136222328 www.nestle.mk

6. Barcaffe
Увозник Дрога Колинска дооел Скопје
Шарпланинска бб, 1000
Тел: 02 2034 744
Околу 550 ден. е пакување


7.За поефтино добро кафе (Меxico Cafe) контактирај со оваа фирма Капол Битола
Во никој случај не земај кафе од Паскалин (Ферари кафе) или од Ројтем Прилеп (Елит еспресо)
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Grand kafe - kafeno zlatno pakuvanje ili franck vakumirano .... drugive mi se shit
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Pred nekoje vreme imase Segafredo kafe vo Makedonija, dali go ima se uste i koj go uvezuva?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Atibassi, Corsini i ima nekoi drugi slicni brendcinja na koi Hausbrand, Bar i takvi govanca mozat voda da im nosat :). Veruvajte vo 90% od brendovite vo MK se gjubre vo odnos na koga ke probate dobro spremeno dobro kafe. I jas mislev deka se lavazza, illy i nekoi slicni najdobri, da dobri se i povekje od dobri no se dodeka ne probav nekoi od kafinjata na corsini i se zacudiv deka takvo nesto ima
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Nikola,kade go imas probano ova kafe Corsini, dali vo Makedonija?
Da vo Makedonija go ima a da go probas go ima na nekolku mesta vo momentov mi teknuva na Dzovani vo leptokarija i na Espresso ona sto e karsi gradezen odma do avtobuskata. Ama racunaj vo kafic tie sto se se najobicnite espresso miksovi sakam da kazam ne se nekoi od tie sto gi gleas na net :) a kaj uvoznikot gi ima i tie. Prasaj gi tamo deckite od kaj zimaat sigurno ke ti kazat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom