ANIME (Генерална дискусија)

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.301
Поени од реакции
12.667
Помислив дека го споредуваше со Драгонбол како целина, а не ликовите од двете серии. :)


Инаку скоро сите долгометражни шонен серии (освен Блич, Ичиго ) се однесуваат така, Руфи, Наруто, Гоку па еве како што викаш и Гон. Мада за негови години сосема ми е океј, покрај Killua (?!) ти делува глуп.
па да, Кулиа е прикажан како премногу интелигентен, додека Гон нели цел живот на остров бил и малце глуп е.Не сакам опширно да пишувам да не те спојлерисам за нешто.
 
E

Epsilon

Гостин
Имам досега изгледано 25 епизоди и на моменти приказната ептен ја развлекуваат, а на моменти па ја забрзува, нема некое дефинирано темпо. И... nothing special засега, типично шонен и тоа без сериозни тепачки.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.301
Поени од реакции
12.667
Го има ли некој гледано "Jojo's bizarre adventure" да каже импресии и дали вреди да се гледа,:)
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.301
Поени од реакции
12.667
Го има ли некој гледано "Jojo's bizarre adventure" да каже импресии и дали вреди да се гледа,:)
изгледав 11 епизоди, од 2012 што е делот.
топло го препорачувам анимево, кој сака акција,тепање,вампири,зомбиња и добра приказна.:D
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Mushishi вреди ли да се гледа?
 
Член од
9 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
0
може ли да ми кажете која е разликата помеѓу fullmetal alchemist i fullmetal alchemist brotherhood??
 
E

Epsilon

Гостин
може ли да ми кажете која е разликата помеѓу fullmetal alchemist i fullmetal alchemist brotherhood??
Различни приказни едната серија ја следи мангата, другата си продолжила поинаку. И двете ги имам изгледано.
Би ти препорачал да го изгледаш Fullmetal alchemist: Brotherhood.

Феноменално шонен аниме. (y)
 
Член од
9 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
0
Различни приказни едната серија ја следи мангата, другата си продолжила поинаку. И двете ги имам изгледано.
Би ти препорачал да го изгледаш Fullmetal alchemist: Brotherhood.

Феноменално шонен аниме. (y)
Не се поврзани така ? На пример како Naruto i Naruto Shippuden ?
 
E

Epsilon

Гостин
Оваа година (2014/15) излегуваат интересни аниме серии меѓу кои ќе ги издвојам: Tokyo Ghoul, Death Parade и Parasyte.

Искрено, околу Tokyo Ghoul поинтересна ми е мангата ( при крај сум ) отколку анимето. Имаше доста работи сменето кои... не знам ако прават следна сезона како би се развивало (ако веќе немаат?! Видов нешто како втора сезона, мора да се изгледа :D). Како и да е, мангата е вистинско pleasure!


Parasyte исто така мангата ја имам прочитано, антика е, но приказната е интересна. Анимето го почнав, но решив да почекам да излезат сите епизоди, па да го изгледам. Од тие 5-6 епизоди што видов динамиката на развивање на приказната во однос на мангата е брза и задоволителна и баш ме интересира како сето тоа ќе го вметнат во 24 епизоди.


Death Parade, хмм, адаптацијата Death Billiards ја изгледав и само ми потврди колку добра интуиција имам за аниме :D. Решив да почекам, да излезат уште преостаната половина од епизоди (вкупно 12 ќе бидат), па да го изгледам. Таман дотогаш @Hurin ќе изгледа Death Billiards. :D
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.861
Поени од реакции
7.086
Немав гледано аниме доста време решив да го ѕирнам Tokyo ghoul, ми ги дупна очекувањата .
Овие двете може да се пробат а гледам и кратки се но пред се Р 17+ :busi:
Збор два за Mushishi ?
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.301
Поени од реакции
12.667
@Mad_Coko

Гледам си постирал OST од JoJo's adventure(s ?!), па кажи какво аниме е?
Мене ме бендиса, гледам го водат како шонен, акција, меѓутоа има многу убиства и крв, така да не знам дали е за дел од помладата публика.
Приказната е доста дорба, се зборува за проклетството на фамилијата Џолстер, има многу акција, вампири, зомби, нацисти, египетски богови....
Анимацијата е малку чудна, претежно во анимево преовладуваат набилдани батки високи по 1.90м
26 епизоди се, го гледав делот што се води како 2012, после тоа има уште два дела Стардуст Крусајдерс 1 и Стардуст Крусајдерс 2(онгоинг е), меѓутоа само првиот дел од 2012 ми остави импресии.
 
Последно уредено:

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.301
Поени од реакции
12.667
Шо аниме е воа Бакемоногатари, вреди ли да се гледа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom