Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
П

Паган-др

Гостин
Со што да го тргнам тоа Shutterstock од сликата? Watermark ли како и да се вика... Почнав да го тргам со Spot healing brush tool, ама коа ќе стигнам до предметот што е на сликата, почнуваат да ми се мешаат бои...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Со што да го тргнам тоа Shutterstock од сликата? Watermark ли како и да се вика... Почнав да го тргам со Spot healing brush tool, ама коа ќе стигнам до предметот што е на сликата, почнуваат да ми се мешаат бои...
Со комбо од сите healing tool-ови (сите 4 шо се нудат) + content aware fill + мака и кликер :D
Ако не ти иде, сподели, ќе го средиме.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Со што да го тргнам тоа Shutterstock од сликата? Watermark ли како и да се вика... Почнав да го тргам со Spot healing brush tool, ама коа ќе стигнам до предметот што е на сликата, почнуваат да ми се мешаат бои...
Stamp tool не помага? Ако е комплексен објект не е баш лесно, освен ако не решиш да го тргнеш со 20-тина евра :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Од кога немам постирано ништо на темава, малку сум зарѓал.... :D

Happy New Year2012.jpg
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Бидејќи не сум многу вешт со фотошопов, ми треба помош. Ми треба зголемување на една слика, но да не се изгуби квалитетот. Eве ја сликата:



Ми треба во димензии од минимум 2 мега пиксели, ако може и повеќе уште подобро.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Бидејќи не сум многу вешт со фотошопов, ми треба помош. Ми треба зголемување на една слика, но да не се изгуби квалитетот. Eве ја сликата:
Ми треба во димензии од минимум 2 мега пиксели, ако може и повеќе уште подобро.
2 мегапиксели? шо ти значи тоа?
тоа не е димензија, ја можам да ја направам тесна 1 пиксел и висока 2000000 и да биде 2 мегапиксела
За што ти треба поголема димензија од ова? и неможе да не се изгуби квалитет пошо е битмап графика (ако се напраи векторска ќе се изгубат ствари како преливање бои и сенки убави)
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
2 мегапиксели? шо ти значи тоа?
тоа не е димензија, ја можам да ја направам тесна 1 пиксел и висока 2000000 и да биде 2 мегапиксела
За што ти треба поголема димензија од ова? и неможе да не се изгуби квалитет пошо е битмап графика (ако се напраи векторска ќе се изгубат ствари како преливање бои и сенки убави)
1600x1200 конкретно, не се доизјаснив, моја грешка. Не мора да е ист скрос квалитетот де, океј е да се изгуби мал дел... битно ми е рабовите на очите и устата да останат исти.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615

Kajgana Shop

На врв Bottom