Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не видов тема за gimp, дали има некој е-книга за тој програм? Сакам да го проучам за да почнам да работам со дизајн. Благодарам.
Зошто гимп? Знаеш дека неможе ни да се спореди со фотошоп? (осим шо е бесплатен, никаква предност а ни закана не е во однос на фотошоп)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.247
Сликав вчера една слика и не е motion picture и не знам зошто излезе ко да има blur. Дали може некој да ми помогне да ја избистри колку може толку? Го честам гајба пиво.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
20
Поени од реакции
8
Сликав вчера една слика и не е motion picture и не знам зошто излезе ко да има blur. Дали може некој да ми помогне да ја избистри колку може толку? Го честам гајба пиво.
Mnogu tesko da se dobie nekoj znacitelen efekt ako veke originalnata slika e mutna...
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Сликав вчера една слика и не е motion picture и не знам зошто излезе ко да има blur. Дали може некој да ми помогне да ја избистри колку може толку? Го честам гајба пиво.
Дај да ја видиме, без тоа тешко да се каже дали може. Патем ајба е многу, може пола а остатокот во ќебапи и кромид? :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.247
Дај да ја видиме, без тоа тешко да се каже дали може. Патем ајба е многу, може пола а остатокот во ќебапи и кромид? :)
Не можам да ти пратам ПП, а не ми се постират слики по форуми. Овозможи то па за гајба или пола ќе се договориме.
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Имам едно прашње ,

Почетник сум на PS , и сакам да прашам пример кога пишувам текст или цртам нешто притоа го заоблувам тоа и на краевите кај што е заобленото има како коцки исто така и на буквите ??

еве како :

 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Работи со поголеми резоулции а за текстот додека пишуваш горе кај опциите имаш нешто како smooth, strong итн.
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Работи со поголеми резоулции а за текстот додека пишуваш горе кај опциите имаш нешто како smooth, strong итн.
Со текстов средив ок е сега , а за цртањево мислиш кога отварам нов лист да пишав во тоа големината повеќе пиксели ?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Тоа и плус кога отвараш нов лист има Resolution таму треба да е 72 ..што повеќе подобро. Најчесто така грдо излгеда на мали димензии друго нешто колку што знам нема да го подобри тоа.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Конечно имав време и мотивација да поработам малце, па....ladies and gentleman's i'm presenting you my vision of new, redesigned Asus logo:

ASUS.jpg
 
П

Паган-др

Гостин
Ми треба помош.

На сликава ми треба тетоважата со чоеков што е (Стив Оу) заедно со тоа Yeah dude.... Само тоа. Пробав јас, ама цела ко изгризана ми е и не можам да ги фатам некои делови, ми фаќаат дел од тетоважата.

После ако е изводливо на таа слика, ефект во стил на скеч или некој сличен на него, ми треба една боја, за да можам после на маица да ја ставам (нешто во стил на Че Гевара). И ова го пробав, чепкав нешто, ама излезе непрегледно.


Фала од напред. :)
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Ми треба помош.

На сликава ми треба тетоважата со чоеков што е (Стив Оу) заедно со тоа Yeah dude.... Само тоа. Пробав јас, ама цела ко изгризана ми е и не можам да ги фатам некои делови, ми фаќаат дел од тетоважата.

После ако е изводливо на таа слика, ефект во стил на скеч или некој сличен на него, ми треба една боја, за да можам после на маица да ја ставам (нешто во стил на Че Гевара). И ова го пробав, чепкав нешто, ама излезе непрегледно.
Фала од напред. :)
Највеќе што можеше.
 

Attachments

M

Mr.InF3ction

Гостин
Отвори ја сликата и оди Select>Color range..и чепкај таму низ опциите, пробај и предходно да зголемиш контраст итн па види какви резултати ќе добиеш.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Отвори ја сликата и оди Select>Color range..и чепкај таму низ опциите, пробај и предходно да зголемиш контраст итн па види какви резултати ќе добиеш.
Пробував и со тоа јас... џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom