Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
П

Паган-др

Гостин
Македонски фонтови со подебели букви, ама да не биде обичниот тмс? Тоа што го најдов на интернет или е обичен, или е руски кириличен и ја нема буквата Ч...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Македонски фонтови со подебели букви, ама да не биде обичниот тмс? Тоа што го најдов на интернет или е обичен, или е руски кириличен и ја нема буквата Ч...
Bold? :D А да бараш латиница фонтови со македонска поддршка? Полесно е.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Може по пп да ми прати некој добра верзија од фотошоп? :(
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Имам едно прашање .. како можам да ставам 2 слики наеднаш на фотошоп цс3 . знам на четворката можеше да ги ставиш и горе излагаа како нов таб .. на тројкава пробувам али не може .. гледав на јутуб имаше да ги отвара како ново прозорче на тројка знае некој како да направам ?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
^Тоа како табови горе со cs4 и понатаму е само олеснување да немаш едне куп прозорчиња. Истото би треблао да работи и со cs3.. само што ќе отвори во различни прозочиња...ако не успее тогаш секој фајл посебно ќе отвориш и тоа..не гледам некој проблем.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
^Тоа како табови горе со cs4 и понатаму е само олеснување да немаш едне куп прозорчиња. Истото би треблао да работи и со cs3.. само што ќе отвори во различни прозочиња...ако не успее тогаш секој фајл посебно ќе отвориш и тоа..не гледам некој проблем.
eпа не ми ги отвара ни како посебни прозорчиња да можам од друга слика некој дел да вментнам во првата .. тоа ме буни на четворката беше многу едноставно само што го избришав неможев сериски код да најдам
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Па како ги отвара тогаш? Сакаш да кажеш дека воопшто не можеш да отвориш повеќе од 1 фајл? Сигурно се отвара иди од менито горе Windows и најдоле ги имаш сите прозорци што си ги отворил.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Па како ги отвара тогаш? Сакаш да кажеш дека воопшто не можеш да отвориш повеќе од 1 фајл? Сигурно се отвара иди од менито горе Windows и најдоле ги имаш сите прозорци што си ги отворил.
се отвараат али секоја слика како посебно .. ако ме сваќаш ..не можам на пример да исечам некој дел од една слика и да го ставам на другата ..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
се отвараат али секоја слика како посебно .. ако ме сваќаш ..не можам на пример да исечам некој дел од една слика и да го ставам на другата ..
Отвори ги 2те слики посебно, влези на втората (таа шо сакаш да ја вметнеш во првата), ctrl+a, ctrl+c, врати се на првата, ctrl+v.
Voila.
Ја имаш вметнато како посебен слој.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Ок, може има некој прашано а вие објаснето на некоја од претходните страни на темава ама не ни знам како се вика тоа што го барам...

Па... често сум глеал вакви слики и сакам да знам како се прават. Значи, го погудуваат истиот фонт, дебелина на букви, позадината зад буквите... околината изгледа иста ама текстот си е нивни.

Последна слика што видов таква е оваа:


Линк до туторијал, или вие со ваши зборови да ми кажете како се прави ова?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ок, може има некој прашано а вие објаснето на некоја од претходните страни на темава ама не ни знам како се вика тоа што го барам...

Па... често сум глеал вакви слики и сакам да знам како се прават. Значи, го погудуваат истиот фонт, дебелина на букви, позадината зад буквите... околината изгледа иста ама текстот си е нивни.

Последна слика што видов таква е оваа:


Линк до туторијал, или вие со ваши зборови да ми кажете како се прави ова?
скриншот од фб кој ќе го користиш како шаблон за големина на thumbnails, икони, бои, подредување и друго
рестото е едитување и куцање (фонтот ти е тахома)
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
скриншот од фб кој ќе го користиш како шаблон за големина на thumbnails, икони, бои, подредување и друго
рестото е едитување и куцање (фонтот ти е тахома)
Ако работам некоја друга страна на пример? Како ќе знам кој е фонтот? И на пример овде на ФБ позадината е лесна - бела е само. Сум видел и слики каде позадината зад текстот е некоја комплицирана мешавина од боја а сепак изгледа оригинално (освен вметнатиот текст нели)

Али ако треба многу да едитувам, ко шо викаш ти... ондак fuck that shit. Не е ова за мене.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Десен клик на страната inspect element и ги имаш сите информации што ти се потребни.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Ова може и не е со фотошоп правена .. само датумите се менувани со фотошоп .. 3-4 профили ке им го смениш името слика ке ставиш од тој што треба и пишувај ..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ако работам некоја друга страна на пример? Како ќе знам кој е фонтот? И на пример овде на ФБ позадината е лесна - бела е само. Сум видел и слики каде позадината зад текстот е некоја комплицирана мешавина од боја а сепак изгледа оригинално (освен вметнатиот текст нели)

Али ако треба многу да едитувам, ко шо викаш ти... ондак fuck that shit. Не е ова за мене.
eпа сеа...не може се да се објасни во туториал, едноставно осет со алатките треба да имаш, се друго е креативно мислење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom