10 факти за сонот

Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
Месечарите кога месечарат тргнуваат кон месечината и ова се случува САМО кога има полна месечина! Да те разбудел некој додека месечариш, имало доста шанси да си умрел или да полудиш од шок!
месечарењето нема врска со месечината или нејзините мени. точно е дека не треба нагло да се будат поради шокот и ненедејно будење од рем фазата
 
Член од
17 ноември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
edna rabota..NE SMEJ NA MESECAR DA MU SE VIKA NA IME..prosto treba da mu se reci..odi legni si..i ke si legni..oti ako mu se vikni na ime gi faka panika i tr4at..a zamisli da se desi da si na balkun i da pani4i6...hmmm..plus..imam gledano emisija deka tolku mnogu se koncentrirani sho mozat da odat na jaze na primer..a mnogu pati mi se ima deseno..vo sonot da sonvam nesto mnogu stresno..i cesto se stresvam..znaci mozi da mrda coeko dur spie:)
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
месечарење е состојба а не болест. а секое спиење се состои од РЕМ фаза и фаза на длабок сон. Соновите се случуваат во рем фазата. во оваа фаза се случува и складирање на податоци од предходниот ден. поради тоа е препорачливо после учење да се отспие и пред полагање исто барем 4 часа за мозокот да има можност да помине една рем фаза
месечарењето нема врска со месечината или нејзините мени. точно е дека не треба нагло да се будат поради шокот и ненедејно будење од рем фазата

абе докторице,па ти мене изгледа не си ме прочитала убаво...ја никаде не кажав дека месечарењето е болест...(ама Е, да си знаеш,секое нарушување на нормалното функционирање на физиолошките процеси можеш слободно да го наречеш болест)

него јас зборев за една друга појава, ама ти не си ме разбрала убаво, иди прочитај ме пак , па ке праиме муабет.
и уште нешто....сметам дека месечарите додека се во таа "состојба" не се во рем фазата...затоа што во таа фаза настанува целосна парализа на мускулите на телото...освен очните капаци, а месечарите слободно се движат....како?...може и грешам , ама ај одговори ми ти на ова прво
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
1. Ние сме парализирани додека сонуваме

Верувале или не, телото ни е виртуелно парализирано додека сонуваме, најчесто како одбранбен систем на самото тело да не дејствува во зависност на тоа што го сонува.
Не е точно , како тогаш во сред ноќ безсвесно станувам да одам по мала нужда и наутро кога се разбудам , во Ве Це-то забележувам дека сум заборавил да го дигнам капакот и има остатоци од мокрача :pos:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
абе докторице,па ти мене изгледа не си ме прочитала убаво...ја никаде не кажав дека месечарењето е болест...(ама Е, да си знаеш,секое нарушување на нормалното функционирање на физиолошките процеси можеш слободно да го наречеш болест)

него јас зборев за една друга појава, ама ти не си ме разбрала убаво, иди прочитај ме пак , па ке праиме муабет.
и уште нешто....сметам дека месечарите додека се во таа "состојба" не се во рем фазата...затоа што во таа фаза настанува целосна парализа на мускулите на телото...освен очните капаци, а месечарите слободно се движат....како?...може и грешам , ама ај одговори ми ти на ова прво
извини ако не сум те разбрала околу твоето мислење но да ти одговорам мускулите не се парализирани туку во фаза на релаксација. се надевам дека ти е доволно зошто ако целосно ти пишувам се што се случува во и околу рем фазата ке бидам досадна а и доста од поимите кои се користат во појаснувањето се стручни и ке бидат нејасни за другите.(многу е опширно)
се надевам дека си задоволен:smir:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.964
Не сонуваат сите во боја

12% од луѓето сонуваат исклучиво во црно бело. Останатите сонуваат во боја. Сеуште не е утврдено дали соновите во црно-бело имаат поголемо емотивно влијание врз нас, отколку соновите во боја.
Значи јас припаѓам на тие 12%. Отсекогаш ми било чудно кога некои луѓе ми раскажувале живописно со колорит во сонот и детално се` што се случило. Секогаш сонувам црно-бело, а не сум сретнала информација зошто е тоа така и најчесто не се сеќавам на соновите...

Пред некое време ми се случи многу чудна работа... Сонував нешто како на некои луѓе им се појавувала црна фигура со блескаво темно сина светлина (а не видов никаква боја ниту светлина) и нешто гробови такви работи имаше, не се сеќавам точно. После се свртев на десната страна и ми беше како во полусон, мислам дека ми беа отворени очите. И јасно ја видов таа црна фигура како лежи и онака едната нога ставена врз другата се сврте накај мене и се насмевна злобно, иронично и го слушнав тој звук на смеење во сонот и веднаш се разбудив. Некоја чудна состојба... До сега не ми се случувале вакви работи и бев скептик, можеби ова само е плод на фантазијата моја или не знам што...
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Значи јас припаѓам на тие 12%. Отсекогаш ми било чудно кога некои луѓе ми раскажувале живописно со колорит во сонот и детално се` што се случило. Секогаш сонувам црно-бело, а не сум сретнала информација зошто е тоа така и најчесто не се сеќавам на соновите...

Пред некое време ми се случи многу чудна работа... Сонував нешто како на некои луѓе им се појавувала црна фигура со блескаво темно сина светлина (а не видов никаква боја ниту светлина) и нешто гробови такви работи имаше, не се сеќавам точно. После се свртев на десната страна и ми беше како во полусон, мислам дека ми беа отворени очите. И јасно ја видов таа црна фигура како лежи и онака едната нога ставена врз другата се сврте накај мене и се насмевна злобно, иронично и го слушнав тој звук на смеење во сонот и веднаш се разбудив. Некоја чудна состојба... До сега не ми се случувале вакви работи и бев скептик, можеби ова само е плод на фантазијата моја или не знам што...
Ијааа!! језиво!!
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
извини ако не сум те разбрала околу твоето мислење но да ти одговорам мускулите не се парализирани туку во фаза на релаксација. се надевам дека ти е доволно зошто ако целосно ти пишувам се што се случува во и околу рем фазата ке бидам досадна а и доста од поимите кои се користат во појаснувањето се стручни и ке бидат нејасни за другите.(многу е опширно)
се надевам дека си задоволен:smir:
ОК:smir:
поентата беше дека не функционира локомоторниот систем.
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Sekogas sonuvam zivopisni sonista vo boi. Ponekogas se logicni, hehehe. A najmornicavo e koga nekoj ili nesto ve brka vo sonot i ne mozete da izbegate, si ostanuvate na istoto mesto vo sonot. Grrrr! Mnogu interesna tema.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Јас имам слушнато дека тие што се месечари кога ќе станат да одат некаде било каде не треба да им се вика по нивното име мислам како што се викаат или да не те разбудат додека зборуваш имам слушнато дека можеш да умреш.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Јас имам месечарено и сосема не свесно излезено на тераса на петти спрат(пред едно 10 г.).Татко ми ме најдол.Другиот ден ко ми кажаја се смрзнав.:nesvest: Еве веќе 10 г. неам месечарено.:smir:
И ја немам месечарено оддамна, ама порано ко мала месечарев и тоа опасно месечарење, еднаш сум отклучила врата демек за да искачам, ама добро мајка ми била тука па ме убедила да се вратам у кревет:pos2:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Милсам дека имам сонувано во срно-бело ама повеќето сонови ми се во боја. за среќа до сега не сум халуцинирал иако имам неспиено подолго време.
 

Facka

Ми се може па се курчам..
Член од
11 март 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
Соништата се дел од нашето секојдневие. Со години луѓето се обидуваат да дознаат повеќе работи за сонот и за неговото влијание врз луѓето. Еве 10 неверојатни факти во врска со сонот.


10. Слепите луѓе сонуваат

Луѓето кои станале слепи по раѓањето можат да гледаат слики во соништата. Луѓето кои се родени слепи, иако не гледаат слики додека сонуваат, се потпираат на другите сетила - звук, мирис, допир и нивните соништа можат да бидат прилично живописни.

9. Забораваме околу 90% од соништата

5 минути откако се будиме, половина од соништата ги забораваме. Веќе за 10 минути 90% од сонот не го паметиме.

8. Секој сонува

Секое човечко суштество сонува (освен во екстремен случај на пореметена психичка состојба). Како и да е, мажите и жените имаат различни соништа и манифестираат различни физички реакции за време на сонот.

7. Соништата спречуваат душевно растројство


Во некое неодамнешно проучување на соновите, студентите кои биле будени за време на нивниот почеток на сонот, но сепак оставени да спијат наредните 8 часа, сите пројавувале тешкотии во концентрација, халуцинации и знаци на психоза за само 3 дена. Кога конечно биле оставени да ја постигнат нивната РЕМ фаза, нивниот мозок го надокнадил изгубеното време со зголемување на времетраењето од нивниот сон.

6. Сонуваме само она што го знаеме

Нашите соништа понекогаш се полни со непознати луѓе, кои играат одредени улоги во нашиот сон. Но, тие странци постојат во реалниот свет и ние ги имаме видено во минатото, но ги немаме запаметено. Понекогаш се случува да сонуваме некоја личност што сме ја виделе дури кога сме биле мали деца и не се сеќаваме на неа.

5. Не сонуваат сите во боја


12% од луѓето сонуваат исклучиво во црно бело. Останатите сонуваат во боја. Сеуште не е утврдено дали соновите во црно-бело имаат поголемо емотивно влијание врз нас, отколку соновите во боја.

4. Соновите не означуваат тоа што го сонуваме

Ова е веќе познато. Тоа што го сонуваме, воопшто не мора да значи дека е вистина или дека означува токму тоа што сме го сонувале. Соновите најчесто имаат длабоко симболичен таен јазик. Тоа е затоа што потсвеста се обидува ги спореди содржината на сонот и нешто што е многу слично и познато на тоа.

3. Тие што се откажуваат, сонуваат поживописни соништа

Пушачите кои се откажале од цигарите, имаат изјавено дека сонуваат поживи и појасни соништа отколку што обично сонувале. Околу 33% од бившите пушачи се изјасниле дека во рок од 1 до 4 недели имале барем 1 сон поврзан со пушењето, како се наоѓаат во ситација во која запалиле повторно цигара и притоа во сонот чувстуваат паника и вина.

2. Надворешноста влијае на нашите соништа

Многу често ни се случува да чуеме звук за време на нашиот сон и притоа да го продолжиме сонот во зависност од звукот што сме го чуле. Или додека сме заспале, сме биле физички жедни, па сонуваме како пиеме вода од голема чаша, но никако да го сопреме чувството на жед. Оваа состојба се нарекува „Обединување на соништата“.

1. Ние сме парализирани додека сонуваме

Верувале или не, телото ни е виртуелно парализирано додека сонуваме, најчесто како одбранбен систем на самото тело да не дејствува во зависност на тоа што го сонува.







и сонот се заборава ако погледнеш у прозор одма кога ке станеш то ест отвориш очи иодма у прозор и толко од сон :uvo:
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
1
prvoto tocno e...snosti bas mi se desi...kako sto legnav,taka stanav i cel son go pamtam:pipi: :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom