10 факти за сонот

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Соништата се дел од нашето секојдневие. Со години луѓето се обидуваат да дознаат повеќе работи за сонот и за неговото влијание врз луѓето. Еве 10 неверојатни факти во врска со сонот.


10. Слепите луѓе сонуваат

Луѓето кои станале слепи по раѓањето можат да гледаат слики во соништата. Луѓето кои се родени слепи, иако не гледаат слики додека сонуваат, се потпираат на другите сетила - звук, мирис, допир и нивните соништа можат да бидат прилично живописни.

9. Забораваме околу 90% од соништата

5 минути откако се будиме, половина од соништата ги забораваме. Веќе за 10 минути 90% од сонот не го паметиме.

8. Секој сонува

Секое човечко суштество сонува (освен во екстремен случај на пореметена психичка состојба). Како и да е, мажите и жените имаат различни соништа и манифестираат различни физички реакции за време на сонот.

7. Соништата спречуваат душевно растројство


Во некое неодамнешно проучување на соновите, студентите кои биле будени за време на нивниот почеток на сонот, но сепак оставени да спијат наредните 8 часа, сите пројавувале тешкотии во концентрација, халуцинации и знаци на психоза за само 3 дена. Кога конечно биле оставени да ја постигнат нивната РЕМ фаза, нивниот мозок го надокнадил изгубеното време со зголемување на времетраењето од нивниот сон.

6. Сонуваме само она што го знаеме

Нашите соништа понекогаш се полни со непознати луѓе, кои играат одредени улоги во нашиот сон. Но, тие странци постојат во реалниот свет и ние ги имаме видено во минатото, но ги немаме запаметено. Понекогаш се случува да сонуваме некоја личност што сме ја виделе дури кога сме биле мали деца и не се сеќаваме на неа.

5. Не сонуваат сите во боја


12% од луѓето сонуваат исклучиво во црно бело. Останатите сонуваат во боја. Сеуште не е утврдено дали соновите во црно-бело имаат поголемо емотивно влијание врз нас, отколку соновите во боја.

4. Соновите не означуваат тоа што го сонуваме

Ова е веќе познато. Тоа што го сонуваме, воопшто не мора да значи дека е вистина или дека означува токму тоа што сме го сонувале. Соновите најчесто имаат длабоко симболичен таен јазик. Тоа е затоа што потсвеста се обидува ги спореди содржината на сонот и нешто што е многу слично и познато на тоа.

3. Тие што се откажуваат, сонуваат поживописни соништа

Пушачите кои се откажале од цигарите, имаат изјавено дека сонуваат поживи и појасни соништа отколку што обично сонувале. Околу 33% од бившите пушачи се изјасниле дека во рок од 1 до 4 недели имале барем 1 сон поврзан со пушењето, како се наоѓаат во ситација во која запалиле повторно цигара и притоа во сонот чувстуваат паника и вина.

2. Надворешноста влијае на нашите соништа

Многу често ни се случува да чуеме звук за време на нашиот сон и притоа да го продолжиме сонот во зависност од звукот што сме го чуле. Или додека сме заспале, сме биле физички жедни, па сонуваме како пиеме вода од голема чаша, но никако да го сопреме чувството на жед. Оваа состојба се нарекува „Обединување на соништата“.

1. Ние сме парализирани додека сонуваме

Верувале или не, телото ни е виртуелно парализирано додека сонуваме, најчесто како одбранбен систем на самото тело да не дејствува во зависност на тоа што го сонува.
 
B

black angel

Гостин
bas interesni fakti!faktot br.7 mozam i licno da go potvrdam zs ednas ne spiev dve noki i pocnaa drvjata da mi igraat.narednoto utro celo go prespav do popladneto
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Хаха само што ги прочитав на македонскиот сајт од кој се превземени...Интересно да...Сите се стварно интересни:smir:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Овие одамна ги читав на Точка. Инаку интересни факти. Посебно 7 кое е точно (=
 
Член од
17 ноември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
super tema..mnogu interesni fakti..mene mi se ima deseno da sonvam i vo boja i crno beli..a cesto mi se slucva..da mi zvoni alarmot..a jas go osekam kako da e vo sonot..i duri po nekoja minuta svakam deka treba da stanam:)
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Да.
Што е со месечарите?
што и да е битно не сонуваат додека месечарат...

иначе многу е интересно тоа што постои таква болест,каде што пациентот може од возбуда да навлезе во РЕМ фазата. хехе и погодете што се случува ....се парализира целото тело и паѓа на земја каде и да е :pos2:....и почнува инстантно да сонува....
замисли некој ти кажува виц почнуваш да се смееш и одеднаш влагаш у некој филм (РЕМ фаза,почнуваш да сонуваш) и по некое време ти се крши филмот и се будиш со џумки на главата.
леле какво срање е да имаш таква болест.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
105
Поени од реакции
3
Првото не е точно...:S
E mislam deka e tocno :)

Koga zaspivas ednistveno nesot sto tii raboti ( i toa minimalno ) tie metabolizamot i svesta , musklite se paralizirani , cest fenomen koj sto poveketo luge koi ke se razbudat vo sred son ne mozat da mrdat , a poveketo i gledaat demoni , angeli , E.T i velat deka bile kidnapirani od niv :pos2: :vozbud: , inaku fakt e deka ne mozes da mrdas koga spies so racete , nozete , t.e koga si vo dlabok son , samo togas e ova mozno !!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Јас имам месечарено и сосема не свесно излезено на тераса на петти спрат(пред едно 10 г.).Татко ми ме најдол.Другиот ден ко ми кажаја се смрзнав.:nesvest: Еве веќе 10 г. неам месечарено.:smir:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
што и да е битно не сонуваат додека месечарат...

иначе многу е интересно тоа што постои таква болест,каде што пациентот може од возбуда да навлезе во РЕМ фазата. хехе и погодете што се случува ....се парализира целото тело и паѓа на земја каде и да е :pos2:....и почнува инстантно да сонува....
замисли некој ти кажува виц почнуваш да се смееш и одеднаш влагаш у некој филм (РЕМ фаза,почнуваш да сонуваш) и по некое време ти се крши филмот и се будиш со џумки на главата.
леле какво срање е да имаш таква болест.
месечарење е состојба а не болест. а секое спиење се состои од РЕМ фаза и фаза на длабок сон. Соновите се случуваат во рем фазата. во оваа фаза се случува и складирање на податоци од предходниот ден. поради тоа е препорачливо после учење да се отспие и пред полагање исто барем 4 часа за мозокот да има можност да помине една рем фаза
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Јас имам месечарено и сосема не свесно излезено на тераса на петти спрат(пред едно 10 г.).Татко ми ме најдол.Другиот ден ко ми кажаја се смрзнав.:nesvest: Еве веќе 10 г. неам месечарено.:smir:
Месечарите кога месечарат тргнуваат кон месечината и ова се случува САМО кога има полна месечина! Да те разбудел некој додека месечариш, имало доста шанси да си умрел или да полудиш од шок!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
7 e zakon po 3 dena nespienje halucinirav kako v kraj izdrogiran, psihoza e preblag zbor za opis na sostojbata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom