„Ништо не научив, ќе паднам/ќе добијам единица!“

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Mi se gade od vakvite sustestva. Celo vreme da se kuka. A imav edna u klas koa stavase da odgovara kako naviena bese ali uvek vikase 'nisto ne znam, ako me isprasat kec obavezno ke mi staat'. E so tolku merak da se kaze deka nis ne se znae? Za da ispadnat fraeri? Epa stvarno ne se interesni.
Nikogas ne sum go vikala toa koa sum bila naucena, od sekogas sum mozela realno da procenam kolku sum spremna.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Mi se gade od vakvite sustestva. Celo vreme da se kuka. A imav edna u klas koa stavase da odgovara kako naviena bese ali uvek vikase 'nisto ne znam, ako me isprasat kec obavezno ke mi staat'. E so tolku merak da se kaze deka nis ne se znae? Za da ispadnat fraeri? Epa stvarno ne se interesni.
Nikogas ne sum go vikala toa koa sum bila naucena, od sekogas sum mozela realno da procenam kolku sum spremna.
Јас не гледам ништо лошо кон однесувањето на таквите ученици.Тоа се јавува кога некој нема доволно самодоверба и кога не верува во своите способности,кога има преголема недоверба во самиот себеси.Понекогаш колку и да учат, бидејки не се убедени во своите способности мора така да зборуваат.Инаку мене лично ми се има случено ваква ситуација тоа се во моменти на слабост, моменти во кои ми е ептен нешто битно а не верувам во себе и сум полна песимизам:toe:
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
Јас не гледам ништо лошо кон однесувањето на таквите ученици.Тоа се јавува кога некој нема доволно самодоверба и кога не верува во своите способности,кога има преголема недоверба во самиот себеси.Понекогаш колку и да учат, бидејки не се убедени во своите способности мора така да зборуваат.Инаку мене лично ми се има случено ваква ситуација тоа се во моменти на слабост, моменти во кои ми е ептен нешто битно а не верувам во себе и сум полна песимизам:toe:

да и затоа треба да ги замарат другите околу нив...

јас ко научам иам највише трема ама не се замарам, биде шо биде...
најверната другарка ми е таква... Лелееее нишо не знааам, вај тест којзнае шо ќе напишам. и глеаш нареднио час оп 5ица. И?
ама навикната сум на такви особи,
едноставно од тука улезе >| |< од тука излезе...
тоа шо не го разбирам е нивната психа... тоа не е трема и несигурност... то е патетично више, параноја.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Знам да си ја употребам фразава некогаш и тоа баш пред испит. Секогаш имам блокада пред испит и да ме праша некој некое прашање нема да знам да одговорам. Ќе речам да не ме замараат дека не знам ништо :icon_lol: Трема е тоа, баш непосредо пред испит :toe: Али не паничам никогаш, зашто сигурна сум си во тоа што сум го учела и знам кога ќе почне испитот и ќе се сконцентирам се си знам :icon_lol:
A aко не сум учела тогаш воопшто не се ни замарам. Знам стварно дека не знам и знам однапред дека ќе заебам работа :).

Фразава се употребува пред се од лица кои ги фаќа хистерија и паника и се тремаџии за да не зезнат на испит или тестови, а учеле долго сигурно. Па сеа божем ништо не знаат, а се знаат и на крај се први на листа со највисока оценка.
Замараат, ама што да им правиш претоптеретени луѓе, досадни и паничари. Секогаш има такви, ќе ги увидиш и не им обрнувај внимание едноставно, јас ги игнорирам.
А лица кои немаат научено, никогаш не ја употребуваат фразава.

На една страна се лица кои немаат научено и чекаат да почне тестот и што побрзо да си искочат, на друга страна се тие што се знаат и паничат дека ништо не знаат и на друга страна се оние просечните и нетремаџиите кои фаќаат сеир на паничарите и незнајковците :icon_lol:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Особено сеа за матура. Цел ден дома са. Само уча. И после дојде тестирањето ...,,леле ништо не знам. Не праем тест. Идем дома. Мука ми е. Ќе повратим,,
Мн ме иритираа таквите.

А и еднаш еден школски кој прави така пред секој тест го прашав зошто прави така кој добија 4 или 5 после. А тој ми одговори ...,,тоа кој го викам ми носи среќа,, :uvo:

Ја лично не правам така. И да не сум научил не го викам тоа. Ќе речам дека верувам во себе. Ќе се снајдем. Ќе пројдем.
Ако не веруеш у себе. Ако не веруеш дека ќе пројдеш. Како ќе пројдеш ?
(пр. Играш кошарка и пред натпревар велиш дека ќе изгубиш. Како очекуваш да победиш кога си дошол со губитнички мисли. Секогаш треба да се веруе у себе.)
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
[zEUs];2632697 напиша:
Особено сеа за матура. Цел ден дома са. Само уча. И после дојде тестирањето ...,,леле ништо не знам. Не праем тест. Идем дома. Мука ми е. Ќе повратим,,
Мн ме иритираа таквите.

А и еднаш еден школски кој прави така пред секој тест го прашав зошто прави така кој добија 4 или 5 после. А тој ми одговори ...,,тоа кој го викам ми носи среќа,, :uvo:

Ја лично не правам така. И да не сум научил не го викам тоа. Ќе речам дека верувам во себе. Ќе се снајдем. Ќе пројдем.
Ако не веруеш у себе. Ако не веруеш дека ќе пројдеш. Како ќе пројдеш ?
(пр. Играш кошарка и пред натпревар велиш дека ќе изгубиш. Како очекуваш да победиш кога си дошол со губитнички мисли. Секогаш треба да се веруе у себе.)

така си е треба да се има позитива

а не една моја бивша сокласничка едншка се исповраќа пред кабинет (зелка, да доловам) :) оти имаше ако се сеќаам добро, испитување за днк :kesa:
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
lele nisto ne znam ali ke dobijam 5 :)))
p.s. na fakultet sum :)))
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Многу ме нервираат некои што цел ден викаат дека ништо не учеле,книга не пипнале сигурна единица ке добијам-и на крај пак 5-ка:tapp::tapp:
ја кога кажам вадам кец-кец ке биде:)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Во средно сите викаа дека учеле, а никој книга не отвараше, сега на факултет сите учат, а сите викаат дека ништо не знаат.

Кога учам се знае, си кажувам дека имам учено и очекувам да положам, ретко се случува да не знаеш баш ништо и да отидеш да полагаш. Ме иритираат таквите луѓе, не знам која е суштината, демек ете јас ништо не учев, ама ќе се вадам на интелигенција? Ми се случувало да се вадам така ама тоа не може да се прави за сите предмети, постојат предмети за кои треба да се седне и здраво да се научи.

На почетокот им верував на колегите кога кажуваа дека ништо не научиле, ама сега им ги научив форите и не се потпирам на тоа да се тешам со нив дека ете тие не знаат па што ако и јас не знам.

Најчесто фразава ја користат оние што највеќе знаат, тоа е факт, можеби си го креваат егото на тој начин, којзнае...
 
V

Viktoranius

Гостин
А за тоа дека ако не учат мислат дека се џанаци/фраери или слично се сложувам..
И шо треба да значи тие што не учат се бараби, пропалици, џанаци и незнам ти шо.
Еве јас на пример оваа година сите ми се 2ки, и еден предмет сум на полагање, а не сум ни едно од тие горе што ги наброив (можат да потврдат тие што ме знаат од форумот). Не значи дека на некој ако не му оди во школо, и бараба е. Не генерализирај друг пат.

Иначе да се вратам на темата .. Фразата ама баш никојпат не сум ја искористил. "Не научив ќе добијам единица". Бууулшет. Кога се прави во мојот клас тест баш тие најодличните ученици, што се го набубале материјалот до последната точка, ја дигаат таа галама.
Можам да замислам како ќе им е ако одат на школо без книга да отворат, што за мене е секојдневие, па сум ладен шприцер.

Многу сериозно го сваќате школото луѓе. Има многу други работи во животот за кои треба да се грижете, отколку тоа дали ќе дојде господинот во мантил и ќе ви пише единица затоа што не си знаел кои хемиски врски се поврзувале со карбонската киселина, или незнам ти какви срања таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom