„Државна видео лотарија“ ќе ги регулира интернет игрите на среќа

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Ништо нема да направат само криминалци и мафија ќе се наполнат со пари...Покрај дрога проституција и кладењто ќе стане мафијашки бизнис.
Oва од кога е мафијашки бизнис :D
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
И да ги блокираат секогаш ќе има некое руско или бугарско прокси што ќе си го напишеш во броусерот и ќе си отвараш све .
 
T

templar55

Гостин
Причини поради кое ова ке биде вистинско фијаско.
1.Скоро сите кладилници се регулирани на островски земји и ретко која земја може да има влијание врз нив ( освен USA)
2.За да комплетно ги блокираат страните треба да има еден вид на договор помеѓу нашата држава и сопствениците на страните со тоа што тие би ја избришале нашата земја од регистарска форма на нивните сајтови.
3.До договор нема да дојде затоа што сите знаеме колку нашиве се алчни.
4. USA со години се мачеше да го забрани pokerstars на нивното тло и за некое чудо им успеа, мислите дека сме моќни како USA ?
5. Европските земји кои го регулираат кладењето го регулираат на тој начин што обложувалницата има сервери во таа земја и се регулира стрикно поради даночни обврски а не поради поставување на монопол од некоја си австриска шкљ кладилница.

Немајте гајле овој проект е џабе фрлање на пари ( како и многу други ). Истиот ден кога ке ги забранат кладилниците ке напишам едно упаство како лесно да ги заобиколите забраните.
Единствено блокирање за кое нема лек е бришење на нашата земја од регистарска форма ама му чуе на некој од Костарика што Грујо сака да не оданочи. Ке мора да има договор а ретко кој може да се договори со нашиве знаејќи какви политики водат.
Нека се ебат со нивниот монопол. Јас одлучувам кај ке идат моите пари.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Статија на Курир
Последниот пасус е посебно интересен. Демек го прават тоа од жал за кутрите играчи кои парите си ги оставаат по кладилниците. А, да и одобруваат владино мешање. Дефинитивно ќе има уште некоја регулација на штета на кладилниците, тек смо почели е работава.
Предпоследниот е уште поинтересен.

Тој додаде дека тоа дополнително значи поголеми приходи во Буџетот на Р.Македонија по основ на определени даноци и поголем број на средства за оние ставки што се финансираат преку добиени средства од организација на игри на среќа како што се повеќе средства за здравство, екологија, за помош на ранливи групи и останати целни групи кои што целосно или делумно се финансираат.
Ова,во превод,значи дека ќе има повеќе пари за партиските апаши и подлизурковци,а ако тргне бизнисот,може да капне нешто и за куропушачите,како авторот/авторите на текстот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.943
Европската практика покажала дека по регулацијата на оваа област од страна на државата и со учество на државата покрај овие позитивни фискални ефекти се дестимулира играњето на среќа и паѓа бројот на играчи што е на линија на заштита и на општествениот интерес.
Ова сака да каже, владата се отепа од носење на странски инвестиции, а овој глуп народ наместо да работи за без пари, игра во кладилници
Многу се бистри. Ги уништуваат малите фирми, кладењево и секој друг начин да се преживее. Се додека не ти преостане единствено да работиш за 8000 до 10.000 у индустријска зона или супермаркет.

Вчера на бербер слушнав за два случаи, сега по ново, што им е укината инстантно социјална помош, затоа што ги виделе дека добиле на кладење...
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Многу се бистри. Ги уништуваат малите фирми, кладењево и секој друг начин да се преживее. Се додека не ти преостане единствено да работиш за 8000 до 10.000 у индустријска зона или супермаркет.

Вчера на бербер слушнав за два случаи, сега по ново, што им е укината инстантно социјална помош, затоа што ги виделе дека добиле на кладење...
И ја тоа викам што ќе им е работа и социјална помош кога имаат кец у кец на Барса.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Колку вработени има по кладилниците во МКД? Ке се спречи одлевање на македонски евричи денари, ама 50 50 ке биде или 51 50
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Луѓе дајте да се побуниме против данокот и против ова срајне од закон па идат избори можеме да издејствуваме некоја по поволна состојба, има некој заинтересиран да направи некоја онлајн петиција нешто да видат дека ќе се заебат ако не го тргнат данокот?
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Да не знае некој отприлика кога почнува ова со лотаријава, или не би требало да почне се додека не завршат изборите???
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
So bidna od ova? aj nekoj so znae neka pise nesto:cenzura:
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Го испроба некој ова?
јас се регистрирав ама неможе да играш со реални пари пишува НАСКОРО (некој спомна на другата тема дека од февруари ќе биде со реални пари)кога одам кај депозит.. Коефициентите сеа за сеа им се одлични, мене искрено интересен ми е сајтов јас би играл на 20 денари ако е толку минимум и ке си стаам лимит максимум 1 ливче на ден и за забава. А иначе минмум да префрлиш е 300 денари а да повлечеш 1500 денари. Ако знае некој повеќе нека пише.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
јас се регистрирав ама неможе да играш со реални пари пишува НАСКОРО (некој спомна на другата тема дека од февруари ќе биде со реални пари)кога одам кај депозит.. Коефициентите сеа за сеа им се одлични, мене искрено интересен ми е сајтов јас би играл на 20 денари ако е толку минимум и ке си стаам лимит максимум 1 ливче на ден и за забава. А иначе минмум да префрлиш е 300 денари а да повлечеш 1500 денари. Ако знае некој повеќе нека пише.
А каде се регистрира? јас негледам никаде на сајтот за регистрација и за гледање на кофф
 

Kajgana Shop

На врв Bottom