Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Не е работата за 120 денари. Нема да осиромашам за толку. Принцип е у прашање. Не можам лошо однесување да наградам со добро однесување. Зборам за однесување, пошто плаќањето пијачка на девојка спаѓа у тоа џентлменско однесување. Ако ја наградам за лошо однесување, без разлика на кој начин, она ќе си стави у глава дека таквото однесување проаѓа и дека е наградувана за истото. И нареден пат пак така ќе се понаша. Ако не со мене, тогаш со некој друг.

Ако се однесува како дама, ќе го наградам тоа добро однесување со моето однесување како џентлмен. Она тогаш ќе знае дека го одобрувам тоа однесување и ќе се труди да го одржува и во иднина. Да не испадне дека забегувам оф-топик, пак ќе напоменам дека плаќањето пијачка на девојка на дејт спаѓа у џентлменско однесување. Затоа и решив за однесувањето да зборам малце.
За болдираново, ова е услов како и секој друг. На пример, ако ми даде, ќе и платам пијачка. На овој или оној начин барате нешто за возврат.
А она неќам од принцип е само еден ефтин изговор што сте систнати.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не е работата за 120 денари. Нема да осиромашам за толку. Принцип е у прашање. Не можам лошо однесување да наградам со добро однесување. Зборам за однесување, пошто плаќањето пијачка на девојка спаѓа у тоа џентлменско однесување. Ако ја наградам за лошо однесување, без разлика на кој начин, она ќе си стави у глава дека таквото однесување проаѓа и дека е наградувана за истото. И нареден пат пак така ќе се понаша. Ако не со мене, тогаш со некој друг.

Ако се однесува како дама, ќе го наградам тоа добро однесување со моето однесување како џентлмен. Она тогаш ќе знае дека го одобрувам тоа однесување и ќе се труди да го одржува и во иднина. Да не испадне дека забегувам оф-топик, пак ќе напоменам дека плаќањето пијачка на девојка на дејт спаѓа у џентлменско однесување. Затоа и решив за однесувањето да зборам малце.
Твој принцип? Епа мој принцип е кога излагам со девојка секогаш да платам. Зошто твоите принципи се во ред а моите не се?
Јас не сакам да се однесува како дама, јас сакам да се однесува како девојка, на годините што и доликуваат. Не ми треба баба од 55 години....[DOUBLEPOST=1427717924][/DOUBLEPOST]
За болдираново, ова е услов како и секој друг. На пример, ако ми даде, ќе и платам пијачка. На овој или оној начин барате нешто за возврат.
А она неќам од принцип е само еден ефтин изговор што сте систнати.
Не мора да е стиснат ама зошто неговиот принцип на неплаќање да биде исправен а мојот на плаќање да биде поистоветен со спонзорство?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Не е работата за 120 денари. Нема да осиромашам за толку. Принцип е у прашање. Не можам лошо однесување да наградам со добро однесување. Зборам за однесување, пошто плаќањето пијачка на девојка спаѓа у тоа џентлменско однесување. Ако ја наградам за лошо однесување, без разлика на кој начин, она ќе си стави у глава дека таквото однесување проаѓа и дека е наградувана за истото. И нареден пат пак така ќе се понаша. Ако не со мене, тогаш со некој друг.

Ако се однесува како дама, ќе го наградам тоа добро однесување со моето однесување како џентлмен. Она тогаш ќе знае дека го одобрувам тоа однесување и ќе се труди да го одржува и во иднина. Да не испадне дека забегувам оф-топик, пак ќе напоменам дека плаќањето пијачка на девојка на дејт спаѓа у џентлменско однесување. Затоа и решив за однесувањето да зборам малце.
I davas nagrada koa vaka te slusa a..
Ja galis zad usi koa ke ti goltne?
Nosi si vesnik u tebe ako i tekne da se ponasa.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
За болдираново, ова е услов како и секој друг. На пример, ако ми даде, ќе и платам пијачка. На овој или оној начин барате нешто за возврат.
А она неќам од принцип е само еден ефтин изговор што сте систнати.
Значи ако не платам пијачка на некоја што ме вреѓа, понижува или гледа на мене од високо, тогаш сум стиснат?

Твој принцип? Епа мој принцип е кога излагам со девојка секогаш да платам. Зошто твоите принципи се во ред а моите не се?
Јас не сакам да се однесува како дама, јас сакам да се однесува како девојка, на годините што и доликуваат. Не ми треба баба од 55 години....
Не реков дека не се у ред твоите. Секој нека тера со своите принципи, како што смета дека треба да си го живее животот.

И зашто кога ќе се спомне дама, одма се помислува на баба од 55 години? Зарем само повозрасните жени можат да се однесуваат како дами? Дали некоја е дама или не нема никаква врска со годините.[DOUBLEPOST=1427718334][/DOUBLEPOST]
I davas nagrada koa vaka te slusa a..
Ja galis zad usi koa ke ti goltne?
Nosi si vesnik u tebe ako i tekne da se ponasa.
Зборам за однесување на девојка и мое однесување кон девојка како одговор на нејзиното. Не зборам за дресирање куче.

Што се однесува до прашањето, извини ама не давам детали за мојот сексуален живот на форум.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Значи ако не платам пијачка на некоја што ме вреѓа, понижува или гледа на мене од високо, тогаш сум стиснат?
Значи тргаме од премисата дека штом се излегол со неа или ти е девојка дека не те вреѓа и понижува. Веројатно не си луд да бидеш со некоја таква?!
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Абе вие сте луди бе.Мешате години со понашање.На петнаес да не си излагал со симпатиите и си ги частел кафе ебате ? На 20 да не го частиш цело диско и секоја што ќе ти направи муабет ? Кога имаш женска и немаш доволно пари да платиш за двајцата не идеш на кафе демек ? Кога ќе влезеш у брак нема мое твое ебате, ваше е све.Само тогаш доаѓа овој дел каде што ти плаќаш пошо парите се увек у тебе.

Ме нервирате со принципиве демек ја увек плаќам.Уживај си.Да ја почастиш карти за кино(омилениот нејзин филм), да отидете у диско и да и земеш едно вино или што ти ја знам.Ама да идеш секој втор ден на кафе и цело време ти да плаќаш , тогаш имам едно да ти кажам.Честито идеш со спонзоруша која не ја допира ништо освен твојот новчаник.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Значи тргаме од премисата дека штом се излегол со неа или ти е девојка дека не те вреѓа и понижува. Веројатно не си луд да бидеш со некоја таква?!
Збориме за прв дејт, не за врска.
 
C

Castiel

Гостин
Сум и направил чест, што сум ја викнал, она ми направила чест зошто дошла. Јас зошто сум ја викнал, јас ќе платам. Како и да го вртиме разговорот, можам да најдам причина зошто да платам (не дека ми треба ама тебе ти треба, па ти наоѓам).
Сакаш обратно, ако таа тебе те викне и ти направи чест. Еве. Она те вика и ти прави чест со тоа, ти и правиш чест зошто прифаќаш и зошто она те викнала, ти ќе и се заблагодариш со тоа што ќе ја платиш сметката. Тоа пак за тебе, зошто бараш причина зошто да и платиш на некоја (кога плаќаш).
Јас не барам...
не барам причина јас...ќе ја частам кога ќе чуствувам дека има потреба и дека ми е желба да ја частам...а не дека мора да платам...
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.902
Поени од реакции
1.528
Измешани се брзините, нема поента дискусијава стварно. Едните сакаме тоа шо ќе одлучува дали ќе се части или не да биде волјата, другите сакаат тоа да биде обврска. И тука нема место за разумен компромис. :)
 
C

Castiel

Гостин
За болдираново, ова е услов како и секој друг. На пример, ако ми даде, ќе и платам пијачка. На овој или оној начин барате нешто за возврат.
А она неќам од принцип е само еден ефтин изговор што сте систнати.
Па и не е баш услов...Пример дали ќе се однесуваш исто кон некој што се понаша убаво према тебе и кон некој што е кретен со тебе?
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Сум и направил чест, што сум ја викнал, она ми направила чест зошто дошла. Јас зошто сум ја викнал, јас ќе платам. Како и да го вртиме разговорот, можам да најдам причина зошто да платам (не дека ми треба ама тебе ти треба, па ти наоѓам).
Сакаш обратно, ако таа тебе те викне и ти направи чест. Еве. Она те вика и ти прави чест со тоа, ти и правиш чест зошто прифаќаш и зошто она те викнала, ти ќе и се заблагодариш со тоа што ќе ја платиш сметката. Тоа пак за тебе, зошто бараш причина зошто да и платиш на некоја (кога плаќаш).
Јас не барам...

Значи ова ти е исто ко ти да славиш роденден и ја викаш на роденден.Она ако дое на роденден со самото тоа ти прави чест на тебе и аналогно на ова погоре ти треба сам да си купиш поклон или нејзе да и купиш поклон зошто дошла кај тебе на роденден.Така го разбирам ова јас.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
decko, dzentlmenstvoto ne e selektivno. Kako da ti kazam?
Ako go praktikuvas kako nagrada ili za vozvrat nesto..
policemeren si od vistinskite sponzorusi
На форумов е на широко дискутирано за џентлменството у денешно време. Некои викаа дека е изумрено. Други викаа дека многу машки се џентлмени по потреба, значи се џентлмени само кога сакаат да освојат некоја девојка. Е тоа е селективно џентлменство, а не ова што зборам ја. Трети викаат дека пред девојките да се прашуваат зашто веќе нема џентлмени, нека се запрашаат дали уште постојат дами.

Јас се согласувам со третиве.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Па и не е баш услов...Пример дали ќе се однесуваш исто кон некој што се понаша убаво према тебе и кон некој што е кретен со тебе?
Kako vmetnavte da se ponasa kako kreten so tebe vo ravenkata?
Ako se ponasa taka ke i raskines, nema da prestanes da i plakas kafinja kako kazna..
Ako e na prvi dejtvovi, ke plates civilizirano i ke si otides.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.340
Поени од реакции
22.641
После 85 страни дебата дајте да се договориме, вие што неќете да платите сеедно од кој табор, може да си „комуницирате“ на нет и да си стискате лајкчиња? Ем не кошта ем ја шмекаш ваљда така му доаѓа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom