Што со заштедените пари?

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Моментот кога народот од 200 евра месечни на располагање троши 500, зборуваме за штедење. :tapp:

Но, за оние што ги имаат - радо би ги инвестирал во хартии од вредност на некоја blue-chip компанија што раздава дивиденди на крај на година. Или би основал и јас сопствен бизнис кој што ќе е пропорционален со заштедата, но појма немам кој би бил тоа. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
На 1,25 ги ставаш и готова - од ништо правиш нешто. :p
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Моментот кога народот од 200 евра месечни на располагање троши 500, зборуваме за штедење. :tapp:
Народот е како паста за заби, кога ќе помислиш дека се потрошила, пред да ја фрлиш, ќе притсниш појако и ќе излезе уште паста
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
јас многу ретко штедам пари, но сепак штедам нели. Е сеа да штедев јануари и фебруари, сеа ќе го пополнев албумот за сп наеднаш, но сеа ќе идеме полека, а и поинтересно ми е.
 
Член од
1 мај 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Според мене финансиската неедуцираност е голем проблем не само кај нас(Македонија) туку и пошироко.

Прво чување на пари под перница е глупаво на граница со ретардирано.

Неколку факти за парите :

1.Парите прават пари
2.Парите ја губат вредноста на долг рок(читај инфлација)
3.Поради еден и два решението е инвестирање на парите

Како да ги инвестирате парите?

  • Еден начин е орочување во банка и чекање камата(и камата на камата)
  • Втор начин е инвестирање во недвижнини
  • Трет е инвестирање на берза
  • Четврт започнување свој бизнис
  • Петти - Неконвенционален метод (пример биткоини или нешто сосем трето)
Секој од овие методи си има свои предности и негативности. Ставање на парите во банка или купување на недвижнини/злато е релативно сигурна ивестиција, но со помал профит.

Берза, свој бизнис или нешто трето вообичаено е висок ризик висока добивка(секако тука битен момент е колку се разбираш од она во што инвестираш т.е „ризик произлегува кога не знаеш што праиш“)

Следно нешто „Зошто е важно да се почне со штедење порано“?

http://www.fool.com/investing/general/2014/02/08/warren-buffett-reveals-the-biggest-mistake-we-make.aspx

- На кратко од линков кој го мрзи да чита, двајца луѓе почнуваат да штедат Дејвид на 25 години, Михаел на 40 на 73 години Дејвид има 10% повеќе пари иако има двојно помала плата од Михаел.(Дејвид 40 000 долари годишно, Михаел 80 000 долари годишно)

П.С Според мене со заштедени пари најдобра опција, ризик/добивка е започнување на сопствен бизнис е сега замката е што ова правило не важи за Македонија освен вујко ти ако не е министер.

smihajlo, гледам, разбираш доста од економијата. Можеш ли да ми објасниш или да ме упатиш, ме интересира за заеднички фондови и инвестиции преку купување акции?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
smihajlo, гледам, разбираш доста од економијата. Можеш ли да ми објасниш или да ме упатиш, ме интересира за заеднички фондови и инвестиции преку купување акции?
Јас себе си на тема економија сеуште се сметам за лаик.

@Branchez или @Stefus Corp.
Можеби би споделиле некој практичен совет

П.С Сеуште немам практично искуство со берза и не би сакал да делам мудрости.
П.С2 Еве линк до темата Македонска Берза

http://forum.kajgana.com/threads/Македонска-берза.6013/

П.С3 @FARANG и @leandra исто така иако не се во МК можеби би имале некоја мудрост за споделување.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Имам прилично сериозна сума што заштедено што оставено од баба/дедо/родители , и моменталната дилема ми е дали да купувам камиони и да работам со татко ми семеен бизнис , или да одам да учам некаде странство. Одсекојпат ми беше сон да одам на курс за пилот , а баш во последните 2-3 месеци почнав да го чачкам и материјалот по математика и физика за кој што е потребно ниво на познавање.

Сепак си оставам простор до нова година да се одлучам , до тогаш си подработувам нешто на страна и си уживам. :)
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Оние што ги имав заштедено до пред 3-4 години ги вложив во приватен бизнис, си отворив аптека, нормално со плус донации од најблиските ;).
Оние кои ги заштедив последниве 3-4 години моментално ми се во банка, но набрзо планирам да си ги испразнам сметките и да си купам станче.
Во принцип штедам и трошам онолку колку што мислам дека ми е доволно, не сакам да аздисувам по кафани и слични работи. Сакам да си дозволам еднаш до двапати годишно одмор на дестинација која не сум ја посетила до сега и толку.
Значи заштедените пари ги чувам во банка доколку немам некоја идеја во што да ги инвестиртам, но некако во последно време само ми истекнуваат идеи за трошење ;)
 
Член од
11 април 2014
Мислења
92
Поени од реакции
179
Јас ќе ги инвестирам во курви. Кој последен се смее најслатко се смее.
Не така лесно се станува работодавец.
Без разлика на работното искуство што го имаш во таа бранша, за да станете мадам потребно е да исполнувате одредени услови.
Моја препорака да си се држите до занимањето, има клиентела која што сексуално се возбудува на милфици а богами и на баби.
Со среча и секое добро.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Оние што ги имав заштедено до пред 3-4 години ги вложив во приватен бизнис, си отворив аптека, нормално со плус донации од најблиските ;).
Паметно. Ова е еден од малкуте бизниси низ Македонија кои можат сеуште да вртат пари особено ако склучиш договор со фондот и добиеш некоја јака квота од 5 илади евра месечно. Ако не е премногу лично колку пари вложи за да ја спремиш целосно? Дали си дипломиран фармацевт или плаќаш некој со диплома?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Паметно. Ова е еден од малкуте бизниси низ Македонија кои можат сеуште да вртат пари особено ако склучиш договор со фондот и добиеш некоја јака квота од 5 илади евра месечно. Ако не е премногу лично колку пари вложи за да ја спремиш целосно? Дали си дипломиран фармацевт или плаќаш некој со диплома?
Не е лично прашањето но е индивидуално за секого. Прво многу зависи од локацијата, каде се наоѓа аптеката, а второ од тоа со колкав асортиман на лекови располагаш. Ако станува збор за градско подрачје каде што конкуренцијата е голема ќе ти требаат повеќе пари. Мојата аптека е на 4км од градот во урбанизирана населба со над 16 000 жители. За да ја опремам заедно со мебел и роба ми отидоа околу 15-17 000 евра. Нормално можеш и да ја отвориш и со многу помалку пари некаде 7-10 000 но ќе биде опремена само со основните работи (што не е лоша опција бидејќи од месец на месец ќе видиш кои лекови се бараат а кои не и нема да трупаш непотребна роба,). Неколку месеци заступно не сум зела плата и целата плата ја уложував во нова и нова роба се додека не ја наполнив онолку колку што ми беше мене потребно за да ги задоволам потребите на пациентите, но да ја отворев во градот сигурно ќе ми требаше повеќе пари.
Договор со фондот добив со 300 маки но далеку сум од 5 000 евра квота, за таа квота треба да се окозиш од работа и буквалбно да ги влечеш луѓето во аптека плус да се поврзеш со некој доктор (без ова последново ништо не правиш).
Јас сум магистер по фармација, не плаќам диплома, плаќам само техничар зошто нели нормално не можам да работам по цел ден.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ќе ги трошам, што...
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Ги чувам ако снемам,ги чувам за тешки денови,чувам ако ми затребаат за нешто и штедам за одмори
 

Kajgana Shop

На врв Bottom