Што кога неговиот/нејзината најдобар/а другар/ка ви се додворува?

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Во врска сте, се оди како што треба, ама по некое одредено време приметувате дека најдобриот/та другар/ка на вашиот партнер, ве гледа со поинакви очи. Дали ке му кажете тоа на вашиот партер, ќе си го чувате тоа во себе со надеж дека ке помине, или нешто сосема трето?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Нема да му кажам. Ама индиректно ќе се потрудам да му наговестам дека не треба толку да му верува.
Всушност и не знам како ова би го извела, ама во секој случај, нема да му кажам.
Не сакам да бидам причината за разорување на долгогодишно другарство поради еден момент на машка слабост. Себична сум и не сакам да носам на грб товар на вина што двајца пријатели се скарале.

Ќе го предупредам другар му, ќе го потсетам на некои работи што ги подзаборавил. На крајот на краиштата човек е, нормално е понекогаш да излезе вон контрола и да не може да си ги исконтролира нагоните. Не дека го правдам, ама би разбрала. Тоа не го прави ултимативно злобен другар и не значи дека не е посветен пријател. Само сите имаме право повремено да кикснеме. :)

Ако го прави тоа континуирано, сепак ќе мора некако да реагирам. Како- ќе смислам кога тоа ќе ми се случи.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
1
pa sigurno deka ako imas malce poseriozna vrska (kako mene na pr) deka odma ke mu spomnam na partnerot a ako ne se poznavate bas najdobro so partnerot togas e podobro da pocekate i da vidite kako ke se odvivaat rabotite zosto neznas kako partnerot ke te svati.vo sekoj slucaj e glupava situacija
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
на другарката најпрво ќе пробам на најфин можен начин да и кажам дека не сум заинтересиран. најверојатно ќе и се јавам и колку што е моно подиректен ќе бидам.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Во врска сте, се оди како што треба, ама по некое одредено време приметувате дека најдобриот/та другар/ка на вашиот партнер, ве гледа со поинакви очи. Дали ке му кажете тоа на вашиот партер, ќе си го чувате тоа во себе со надеж дека ке помине, или нешто сосема трето?
Па досега вакво нешто не ми се случило и воопшто не сум ни размислувала за тоа.Ама сепак мислам дека доколку се случи тоа во прво време ке го чувам во себе со надеж дека брзо ке помине, мегутоа ако не помине тогаш во зависно од ситуацијата ке барам некое си решение:toe:
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Во врска сте, се оди како што треба, ама по некое одредено време приметувате дека најдобриот/та другар/ка на вашиот партнер, ве гледа со поинакви очи. Дали ке му кажете тоа на вашиот партер, ќе си го чувате тоа во себе со надеж дека ке помине, или нешто сосема трето?
Се` зависи од тоа дали неговиот (најдобар) другар само „ме гледа со поинакви очи“, дали јас сум приметила дека му се допаѓам по некои реакции и по погледот (што не секогаш мора да е точно) или ми се додворува директно.

Јас не знам дали може да се нарече „најдобар другар“ тој кој што се пушта на девојката на својот најдобар другар. Тогаш ТОЈ всушност не му е ни другар, не па најдобар.

Јас не викам дека не може да се случи некој да се заљуби во девојката на најдобриот другар, но кога веќе ќе почне директно да и` се пушта на девојката, а воедно и со тоа да ја расипува нивната врска тогаш тој ги губи епитетите „најдобар“ и „другар“.

Во случај мене да ми се случи ова нема веднаш да му кажам на дечко ми затоа што ќе мислам прво на нивното другарство. Најпрвин ќе му направам муабет на другарот да престане со тоа и ќе му објаснам се`: од тоа дека тој воопшто не ме интересира, до тоа дека не сакам да го изневерам дечко ми, па најмалку со негов најдобар другар. Во муабетот секако ќе го спомнам и нивното другарство колку да го потсетам дека може да се расипе, ако продолжи со додворувањето.

Е сега ако и после овој муабет не се опамети и не се поправи тогаш нема што друго да ми преостане освен да му кажам на дечко ми за ситуацијата. Ќе му дадам до знаење дека после ваквите постапки мојот заклучок е дека тој не му е вистински другар. За тоа дали дечко ми ќе продолжи да се дружи со другарот или не, јас тука не можам ништо, он сам си одлучува.

(for the record, ситуацијава ја рагледав во случај на сериозна врска)
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.713
Поени од реакции
5.362
ќе биде интересно, во секој случај :pos: :pos:
ако партнерката се согласува ќе идеме на тестирање :pos: :pos:
чисто онака да провериме до кај е спремна да иде
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Уште маалце самокритични да бевте :)

Многу често самите вие сакате да го привлечете вниманието на неговото/нејзиното друштво за бидете полесно акцептирани, па понекогаш се заборавате/ме :)

И тоа е најчесто вистината.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Уште маалце самокритични да бевте :)

Многу често самите вие сакате да го привлечете вниманието на неговото/нејзиното друштво за бидете полесно акцептирани, па понекогаш се заборавате/ме :)

И тоа е најчесто вистината.
Колку нема врска. Значи сакам да стојам добро со неговите другари, сакам да ме прифатат, не сакам да не можат да ме гледаат, ама во секој случај не сакам да им го привлечам вниманието или да ги провоцирам.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
Уште маалце самокритични да бевте :)

Многу често самите вие сакате да го привлечете вниманието на неговото/нејзиното друштво за бидете полесно акцептирани, па понекогаш се заборавате/ме :)

И тоа е најчесто вистината.
ова е тачно, у многу случаеви...затоа со цура не се излага у лично друштво:smir:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Уште маалце самокритични да бевте :)

Многу често самите вие сакате да го привлечете вниманието на неговото/нејзиното друштво за бидете полесно акцептирани, па понекогаш се заборавате/ме :)

И тоа е најчесто вистината.
Точно :)
Ама на форумов сите сме чисти и свети, нели така:)
Генерално, нема ништо лошо во тоа, обично зошто тоа останува на симпатија, другарите ретко кога се осмелуваат да направат нешто со цурата на другар. А на мене никогаш до сега не ми пречело да знам дека му се свиѓам на другарите на дечко ми, особено поради тоа што никогаш немало хаце пуштања туку некое срамежливо/полускриено додворување.
Можда сум кучка, ама ги имам и охрабрувано ваквите додворувања:) Се само за да ми биде забавно, генрално...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Колку нема врска. Значи сакам да стојам добро со неговите другари, сакам да ме прифатат, не сакам да не можат да ме гледаат, ама во секој случај не сакам да им го привлечам вниманието или да ги провоцирам.

Индивидуално зависи, од она јас што сум забележал, имам ваков впечаток. Не е некое правило, но е често.
Тоа што си фина, пристапна личност, не значи дека ќе биде примано од другата страна на начин на кој ти претпоставуваш дека би требало.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Нема да му кажам на партнерот и ќе го игнорирам неговиот другар.
Ќе му дадам до знаење дека не сум заинтересирана воопшто за него туку дека сум со неговиот најдобар другар.Типот валда кога ќе види дека нема шанси и дека не му обрнувам внимание ќе прекине со тоа:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom