Што кога ви велат "Те сакам", баш кога...

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување
С

Сатори

Гостин
Сигурно ви се има случено, без разлика дали сте биле во врска која сте сакале да ја завршите или пак станува збор за најдобриот пријател кој за вас сепак е само другар, а во сите тие ситуации некој ви вели „ТЕ САКАМ“ баш кога не треба, и сега како да реагирате, а добро знаете дека вашите чувства воопшто не се такви, напротив???
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Само би и кажал дека јас не го чуствувам истот и би и објаснил дека нема шанси да се деси нешто повеќе од моменталното.

Несакам да давам лажна надеж.. ептен ми е кретенски...
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Потполно се согласувам со тебе mr_wicket не сакам и јас воопшто да давам лажни надежи,подобро што побрзо да му дадеш до знаење дека нема никакви шанси кај тебе,да му покажиш дека тој кај тебе не буди никакви чувства и дека си рамномерна кон него,дека не сакаш да имаш врска со него сега.Доколку го сокриеш тоа подоцна ке имаш последици затоа што го лажеше,му даваше лажна надеж ,а кога некој вистински сака таа лажна надеж боли многу.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Ako ti e drugar i ti e mil, daj mu nekolku pati da mu pomine merakot.
 

DaSiDe

Born Crazy Lived Insaine
Член од
6 март 2006
Мислења
119
Поени од реакции
0
Ее ама аку му дајш надеж лажна шо ќе прајш тогаш. Такви моменти се многу незгодни. Од една страна ти го сакаш само како другар и несвесно ти на другарот му даваш лажна надеж шо после ко ке му објасниш дека не мојт нишо да се случит тој ќе се дистанцират, од друга страна и да му кажиш одма дека немат шанси тој пак ќе се повлечит или ќе станит поупорен. Сега ова аку се работит за вистинска љубов. За мене имам размислувано не знам како би постапил точно во таа ситуација. Но за малиот број вистински другарки шо ѓи имам јас можеби и би размислил за нешо појќе од пријателство.

gOJDO напиша:
Ako ti e drugar i ti e mil, daj mu nekolku pati da mu pomine merakot.
и то е видиш добра идеја али како викет на македончето му дајш прст ќе ќе побарат(грабнит):nenene: цела рака
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Не сакам да ми даваат лажна надеж, па затоа не давам ни јас, бидејќи многу добро знам како е, кога некој те лажи. Доколку се најдам во ситуација некој да ми рече: „Те сакам”, а јас не го чувствувам тоа, на фин и културен начин му кажувам дека не го чувствувам истото и крај на муабетот.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
gOJDO напиша:
Ako ti e drugar i ti e mil, daj mu nekolku pati da mu pomine merakot.
:kez::kez::kez::kez::kez:

Е бате си ме насмеал. :icon_mrgr


Сите шали на страна, навистина оваа појава е честа и се случува кај сите. :nesum:
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
ако не чиструвам ништо спрема неа, најнормално дека ке и објаснам и ќе и кажам дека сакам друга (иако тоа најчесто не е точно)
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Зависи нормално од човекот и колку мене ме привлекува на било каков начин...И зависи нормално од мојата ситуација во моментот.Ако преценам дека вреди да се заљубам во него и дека е целосно искрен,а јас врвам низ некоја фаза на несреќна љубов,тогаш зошто да не пробам,се разбира ако детето ми е по ќеиф и ако ми се допаѓа...Познавам милион такви случаи на кои тоа му успеало...Да засакаат некој после тоа ТЕ сакам...

Или втор случај,ако не ми се праи ќеифот за детето,одбивен ми е,антипатичен,па макар и другар ми бил,а јас презаљубена во друг,и гледам дека нема шанса да се заљубам во него и ништо од таа врска,тогаш тоа ТЕ сАкам не пали ама ич...Е тогаш иди во игра она што сите вие го споменавте...Дека не треба да му се дава лажна надеж и да му се објасни како стоиме ...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Кога не сакам некого, а тој мене да, кажувам што мислам и замолувам културно за друга тема. Не сакам да слушам таков муабет, кога едноставно јас ги немам истите чувства. Глупаво ми е, незнам како да реагирам, а многу јасно дека не би одела спротивно од тоа што јас го сакам, само за да задоволам некој друг, особено не кога станува збор за љубов. Би било многу полошо ако попуштам од сожалување, а за таквата врска понатаму, веќе се имам изјаснато на таа тема ... не личи на ништо и само уште повеќе би го повредила или би ме повредил, доколку јас сум таа што сакам (иако тоа неможе да се случи, дека не знам да напињам кога нема реципроцитет). :toe:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Незнам зашто секогаш после таа реченица следи коментарот Абе мил си ми срцка си и се тоа али не те сакам!!Мислам дека поубаво би функционирале како другари!!
За лажната надеж не коментирам,чувство што те издигнува ама за брзо време те треска на земја!
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
И објаснувам дека сакам друга , и пазам да не ја повредам многу. Не сум вулгарен и нападен.
 
Член од
30 јануари 2006
Мислења
137
Поени од реакции
0
A nema li da bide podobro da probate pa mozebi i vam ke vi se dopadne, pa mozebi i ke se zaljubite i ke vi bide mnogu ubavo, zosto da go otfrlite taka, toa ke go boli, kako na vas da ve otfrli taka toj vo koj vie ste veke ludo zaljubeni, sto togas kako ke vi e na vas?
Jas prvo bi probal, zaso nisto ne se znae.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
DJ_DEXTER напиша:
И објаснувам дека сакам друга , и пазам да не ја повредам многу. Не сум вулгарен и нападен.
Ако не сакаш да ја повредиш нема да и кажеш дека сакаш друга,ќе и свртиш друг муабет фактот дека она не е таа која ти ја посакуваш боли!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Ми се има случено да ми кажат "Те сакам" во многу незгодна ситуација,од многу блиска личност,но не повеќе од другар.

Незгодниот дел беше тоа што не знаев како да најдам начин да му кажам дека јас не го чувствувам истото за него.

Оладивме едно време,и кога се смири малку ситуацијата двајцата решивме дека сепак ќе си останеме другари и ништо повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom