Што ве исфрустрира/изнервира денес?

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.147
Поени од реакции
8.971
Најако е кога ќе треба да ти закаже интервју, ти закажува уште утре дента, техничко интервју исто во најбрз можен рок ама кога ќе треба да те известат дали си примен во почесниот круг, некако те забораваат и ако си среќен, после 2 месеци ќе добиеш одговор.
Настрана што најлошиот дел од секое интервју ми е со HR, кога ќе почне да се збори за „позитивна и модерна“ атмосфера, како биле во тренд со светски фирми и како одреден дел од неделата посветувале на здрав живот и јаделе овошје во канцеларија, како тоа секоја недела се организирале пијачки после работа, обично петок нормално.
А се што те интересира неможе да ти одговори, колку ќе ми е платата, па зависи ќе видиме, од перформанси, од резултати и бенчмаркови, од куров ми се тресе ама не се секирај, платата е компетитивна и секако имаш простор да напредуваш и да се качиш на месечина.
Стварно не знам зошто толку се искомплицира процесот за вработување со овие џаболебари.
pozitivna i moderna atmosfera, a oni placat za all-includive psihijatriski prestoj :ROFLMAO:

ne sum baral rabota nekoi 5-6 godini (koga ja dobiv poslednata pozicija), ama mashala od togas ubavo gi izvadile osiguracite :D
 
C

confusion

Гостин
pozitivna i moderna atmosfera, a oni placat za all-includive psihijatriski prestoj :ROFLMAO:

ne sum baral rabota nekoi 5-6 godini (koga ja dobiv poslednata pozicija), ama mashala od togas ubavo gi izvadile osiguracite :D
Многу се безобразни сега, ајде што ќе те удават со милион прашања и уште на интервју ќе се изолираат и оградат од некои работи па уште се осеќаш како да си отишол на кафе со јеховин сведок кога ќе почне со „позитивната“ атмосферата и разновидноста во фирмата, божем Америка си, апла фураат со оние шаблонски фил гуд темпејти од кои ти се повраќа кога ќе осетиш на своја кожа каква е правата слика и истина.
Кога правев трансфер од логистика во ИТ, добив еден куп безобразни прашања, зошто на последните неколку места си се задржал по 3-4 месеци а не повеќе, со онаков безобразен тон како ја да сум некој манијак што неможе работа од 3-4 месеци повеќе да задржам па да извлече повеќе инфо, а на истото ЦВ имам и работно исксутво од 5 години во исто место, ненормални. Првин бев фин и културен па се и правдав зошто сум мењал работа, сега кога ќе наидам на такво интервју одма влагам со клизач дека мењам работи на 3-4 месеци зошто ми е многу убаво и одма ретерираат и повлекуваат нога да се дрски ама секако одма знам дека во таа фирма и да ме одберат, нема да прифатам.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.510
Поени од реакции
33.674
pozitivna i moderna atmosfera, a oni placat za all-includive psihijatriski prestoj :ROFLMAO:

ne sum baral rabota nekoi 5-6 godini (koga ja dobiv poslednata pozicija), ama mashala od togas ubavo gi izvadile osiguracite :D
Pred dve godini so edni od Norveska bev na cetiri intervjua od koi poslednoto bese 3 ipol saati. Epten razlicno i ladno ponashanje plus prezahtevno i preintimno. So dutchies iako se poznati po direktnosta sepak puno fake finokja, haha, hihi i lesno se dogovara. Razlika nebo i zemja mi bese toa intervju.
 
Ф

Флеш

Гостин
На интервју кога ќе ме питаат ....


Според вас колку би побарале плата ? најглупото прашање нивно , не даваат на оглас колку нудат аааааааа:LOL: ?! онака педерски

Јас комотно ,

a вие колку нудите ?

ти нудат некоја гаргара плата од 25,000

јас 35000 мкд .

Ке ви се јавиме во наредните денови дали сте поминале ....


Мало сутра .....


Најглупо беше кога аплицирав за Бвач у нивна канцеларија за часовници .

Имале 4 круга на селекција ..... Секој месец им траел по една селекција .... Пу беее ...

Македонските работни огласи и интервјуа се врвот на ретардираноста .


Најкорекно шо сум бил и сум имал а било ок е со A1 Македонија ....

5 души пред мене ,ти вика одма плата е тоа тоа кај нас , тоа се опциите , презентација нати дајми инфо меѓу вас у сите нишани прекрасно поминав ....
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
494
Поени од реакции
318
На интервју кога ќе ме питаат ....


Според вас колку би побарале плата ? најглупото прашање нивно , не даваат на оглас колку нудат аааааааа:LOL: ?! онака педерски

Јас комотно ,

a вие колку нудите ?

ти нудат некоја гаргара плата од 25,000

јас 35000 мкд .

Ке ви се јавиме во наредните денови дали сте поминале ....


Мало сутра .....


Најглупо беше кога аплицирав за Бвач у нивна канцеларија за часовници .

Имале 4 круга на селекција ..... Секој месец им траел по една селекција .... Пу беее ...

Македонските работни огласи и интервјуа се врвот на ретардираноста .


Најкорекно шо сум бил и сум имал а било ок е со A1 Македонија ....

5 души пред мене ,ти вика одма плата е тоа тоа кај нас , тоа се опциите , презентација нати дајми инфо меѓу вас у сите нишани прекрасно поминав ....
Tie od A1 gi zacuvaa varkite i glupite muabeti za so musteriite ;)
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Да ви кажам мое искуство кога јас барав работа на времето одам на интервју и ми вртат исти муабети (истиве муабети се уште од пред 15-20 години) а за плата ниту збор, и им велам дали сум пишал година на раѓање во CV да не сум заборавил случајно, ми велат имаш година на раѓање, им велам добро и значи имам толку години живот, и овој од HR што ми правеше интервју зачудено ми вели да да толку години имаш..
Па му велам што ми кажуваш прикаски за мали деца (стандард HR глупостите кои ги пишавте погоре) и му велам кажи ми колку е плата, јас не сум тука за кафе муабет туку да си го ,,продадам" сопствениот труд, кажи плата ако ми одговара да работиме ако не здравје, и претежно платата за тоа време за мене во браншата во која аплицирав беше под очекувањата, па ми ,,пукна филмот" и почнав приватно самостојно, ден денес не жалам за мојата одлука али само јас си знам колку тешко ми беше на почеток али ич не ми беше криво ако треба да 'рмбам подобро да биде за себе па дури и да не заработам доволно, отколку да 'рмбам и оставам здравје за некој работодавач кој ме смета дека сум обичен ,,предмет, потрошна роба"...
Затоа ако во живот ви се даде можност да работите нешто приватно, не се плашете почнувајте верувајте ќе успеете, нека почетокот не ве кочи, секој почеток е тежок за било која работа/ професија :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.151
Поени од реакции
10.535
Мене многу ме нервира кога некој домашен ќе ми се јави да ми каже дека на некој таму му треба некаква услуга од мене и ми дава телефонски број да им се јавам јас (тоа мајка ми ми го прави најчесто) :D.
Па ако на некој му требам дај му телефонски број и нека ме бара, а не сега расипан телефон ќе си играме. А и ме нервира тоа јавувањето преку триста души, па зарем за толку лоша личност ме сметаат тие поединци, што мислат дека нема да им завршам некоја банална работа?
Иначе да, тоа ми се случи и денес и цело време ми се случува.

И ме нервира реченицата "треба да разговараме нешто" и после личноста што треба да разговара никаде ја нема едно 828718181 часа, и ти си ја тепаш главата прашувајќи се што е работата. И ова исто ми се случи денес.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.749
Поени од реакции
5.830
Мене многу ме нервира кога некој домашен ќе ми се јави да ми каже дека на некој таму му треба некаква услуга од мене и ми дава телефонски број да им се јавам јас (тоа мајка ми ми го прави најчесто) :D.
Па ако на некој му требам дај му телефонски број и нека ме бара, а не сега расипан телефон ќе си играме. А и ме нервира тоа јавувањето преку триста души, па зарем за толку лоша личност ме сметаат тие поединци, што мислат дека нема да им завршам некоја банална работа?
Иначе да, тоа ми се случи и денес и цело време ми се случува.

И ме нервира реченицата "треба да разговараме нешто" и после личноста што треба да разговара никаде ја нема едно 828718181 часа, и ти си ја тепаш главата прашувајќи се што е работата. И ова исто ми се случи денес.
Neznam zoshto ama i kaj mene imashe cesto vakvi slucaevi. Ama poslednive 1-2 god nekako cesto gi ginam toa livcinata:sneaky: so broevite a i "demencija" me fajca.;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom