Што вели Библијата за Мухаммед а.с

Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Значи ти се клањаш на Бог што постои само во неколку книги?
И мало дете верува во постоењето на Дедо мраз некаде во Лапонија...
Ne druze, jas veruvam vo vistinskiot Bog, vo Bogot od Biblijata, od Torata i od Koranot.

Bogot za kogo Isus a.s. velese: " Jas sum Negov sluga "

A ne vo rasparcen bog, 3 vo 1.

Veruvam vo Bogot kako sto e opisan vo Prvata Bozja zapoved:

Jas sum Gospodar Bog tvoj, nemoj da imas drugi Bogovi osven Mene.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Ne druze, jas veruvam vo vistinskiot Bog, vo Bogot od Biblijata, od Torata i od Koranot.

Bogot za kogo Isus a.s. velese: " Jas sum Negov sluga "

A ne vo rasparcen bog, 3 vo 1.

Veruvam vo Bogot kako sto e opisan vo Prvata Bozja zapoved:

Jas sum Gospodar Bog tvoj, nemoj da imas drugi Bogovi osven Mene.
Кој ти кажа да веруваш во тој Бог, и уште побитно зошто не ми кажале мене онака како што ти кажале тебе?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Божја порака пренесувал Иса а.с. токму така, а не својата порака со тоа вие кажувате дека Бог веќе слегол на земја и дека сам за себе веќе си кажувал . Нели според вас Исус е дел од Бога. Самиот дел од Бога слегол и за себе кажувал.
Ја можеби сум дел од татко ми, но си имам свои квалитети. А Исус е едно што и Бог според вас. Е како де ? Ако е едно што и Бог онда самата своја порака си ја пренесувал на луѓето. Бог слезе на земја аман бе.
Христијаните не веруваат и не кажуваат онака како што ти пишуваш. Но ми се смачи веќе да објаснувам едно те исто. Ако навистина те интересира, пребарај низ моите постари коментари, неколку пати сум пишувал околу Тројството. Поздрав!
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Кој ти кажа да веруваш во тој Бог, и уште побитно зошто не ми кажале мене онака како што ти кажале тебе?
Nas muslimanite ne naucil Boga vo Koran so sledniot ajet:

O sledbenici na Knigata (hristijani) ne preteruvajte vo verata vasa, i za Allah ne kazuvajte nisto drugo osven VISTINATA!

Mesijata, Isus, sinot na Merjam e pratenik Allahov. Toj e zborot Negov, koj On go frli kaj Marija (Merjem), Duh od Nego.

Epa veruvajte vo Allah i negovite pratenici i NE ZBORUVAJTE "TROJCA". Prestanete, toa e podobro za vas! ALLAH NAVISTINA E EDEN BOG. Neka e slaven On!

Zarem On da ima dete?

.... En Nisa, 171


Mislam deka sega ti e jasno vo sto veruvam jas i site muslimani, toa e vistinata koja Boga ja objavi vo Koran posle toa koga "sledbenicite na Isus" ja iskrivija vistinata so razni prikazki (trojanstvo, sinovi, bogorodici, svetci itn)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Христијаните не веруваат и не кажуваат онака како што ти пишуваш. Но ми се смачи веќе да објаснувам едно те исто. Ако навистина те интересира, пребарај низ моите постари коментари, неколку пати сум пишувал околу Тројството. Поздрав!
jasno nie nas sto veruvate i kako veruvate i sto si pisuval za trojstvoto , bidimi pozdraven i veruvajsi vo toa sto vi veruvas , fakt e deka vie sledbenici na trojstvoto nemamte nikakov dokaz za ovaa veruvanje . vo koe nitu eden verovesnik ne go objasnal veruvnjeto vo trojstvoto,kakoe mozno drugite narodi pred isus da ne veruvale vo trojstvoto ,.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Христијаните не веруваат и не кажуваат онака како што ти пишуваш. Но ми се смачи веќе да објаснувам едно те исто. Ако навистина те интересира, пребарај низ моите постари коментари, неколку пати сум пишувал околу Тројството. Поздрав!
Abe toa e ko brakot kaziimi Corbadzija ama sega Bog e razveden
 
Член од
25 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0

Мухаммед а.с. во Библијата , Исус а.с. во Исламот
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Во Библијата Исус јасно кажа дека Тој е последниот Пратеник (Пророк) и дека после Него ќе доаѓаат само лажни пророци, затоа залудни се сите тие обиди да се бараат најавувања на некои други пррооци после Исус.
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ
Глава 24



24 зашто ќе се појават лажни христоси и лажни пророци, па ќе прават големи знаци и чуда, за да ги заблудат, ако е можно, и избраните.

Muhamed s.a.w.s. vo svojot zivot ne pravese nikakvi cuda nitu trikovi ,taka da ako mislese na ovoj stih nemozez da go iskoristis kako argument .

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава 16




7 Сепак, Јас ви ја кажувам вистината: подобро е за вас, Јас да си отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам.
8 А кога ќе дојде Тој, ќе го увери светот за грев и за правда и за суд.
9 За грев - зашто не веруваат во Мене;
10 за правда - зашто си одам при Мојот Татко, и веќе нема да Ме видите;
11 за суд - зашто е осуден кнезот на овој свет.
12 Имам уште многу да ви кажам, но сега не можете да носите.
13 А кога ќе дојде Тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува Сам од Себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.
14 Тој ќе Ме прослави Мене, зашто ќе земе од Моето и ќе ви јави.


Spored gornite stihovi ne bi mozelo da se zakluci deka Isa a.s. e posledniot pratenik ,ako ne daj nekoj drug stih kade sto Isus veli deka e posleden pratenik.
Citiranite stihovi moze da se protolkuvaat kako najava za posledniot pratenik,no xristijanite ne se slozuvaat deka e taka nego velat deka utesitelot e svetiot duh no ova ne e izdrzano zaradi 7 stih,i zaradi drugi delovi od biblijata kade sto se spomnuva deka svetito duh mnogu pred Isus bil na zemjata vo drugite pratenici ,.................

Јас да си отидам; зашто ако не си отидам, Утешителот нема да дојде при вас; ако пак заминам, ќе ви Го испратам.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Залудно е и безмислено Духот на Вистината да го споредувате со светиот дух. Тој како прво ништо од ова не исполнил.
Факт е дека Исус а.с најавел нов пратеник, тоа е факт кој не можете да го побиете.
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
44
Поени од реакции
1

На ова видео многу јасно се гледа каде Исус а.с. го навестил доаѓањето на Мухаммед а.с.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Во времето на Исус немало видеа.
Така да неможел преку јутјуб да го наговести доаѓањето на Мухамед с.а.р.с.
Во библијата никаде не се наговестува доаѓање на Мухамед.
Библијата не го споменува Мухамед,значи Мухамед не е пророк.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Во времето на Исус немало видеа.
Така да неможел преку јутјуб да го наговести доаѓањето на Мухамед с.а.р.с.
Во библијата никаде не се наговестува доаѓање на Мухамед.
Библијата не го споменува Мухамед,значи Мухамед не е пророк.
Ти пред да се залеташ да испаднеш паметен, те молам прво прочитај барем еден збор од Библијата и види што пишува и како пишува. Но, бидејќи за да сфатиш што кажувал Мухаммед с.а.в.с треба прво да го разбериш тријството и да го сфатиш значењето на Бога(а ти очигледно тоа не можеш) поштеди не од оф топици на темава.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ти пред да се залеташ да испаднеш паметен, те молам прво прочитај барем еден збор од Библијата и види што пишува и како пишува. Но, бидејќи за да сфатиш што кажувал Мухаммед с.а.в.с треба прво да го разбериш тријството и да го сфатиш значењето на Бога(а ти очигледно тоа не можеш) поштеди не од оф топици на темава.
Цитирај каде во библијата е наведен Мухамед бидејќи темата е што вели библијата за мухамед, а јас колку шо читав не вели ништо.
Не е темата шо рекол некој на некое видео на јутјуб туку шо вели библијата.
Има за разни работи низ неа ама никаков Мухамед не е споменат.
Но можеби грешам...исправи ме со цитат.

И не оди оф-топик со видеа бидејќи во времето новозаветно Исус ниту аплоудирал видеа ниту ги снимал своите зборови во мп-3 формат.
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Цитирај каде во библијата е наведен Мухамед бидејќи темата е што вели библијата за мухамед, а јас колку шо читав не вели ништо.
Не е темата шо рекол некој на некое видео на јутјуб туку шо вели библијата.
Има за разни работи низ неа ама никаков Мухамед не е споменат.
Но можеби грешам...исправи ме со цитат.

И не оди оф-топик со видеа бидејќи во времето новозаветно Исус ниту аплоудирал видеа ниту ги снимал своите зборови во мп-3 формат.
Зошто ти наведов да се информираш малку оклу христијантсвото па после да кажуваш дали бил спомнат или не ?
Во Библијата Мухаммед с.а.в.с е спомнат како Духот на Вистината, некој ти постирал погоре читај. Но како ти да разбереш дали станува збор за Мухаммед с.а.в.с или за друга личност кога врска немаш од религија ?
И јас не постирам никакви видеа не ме мешај со другите членови.
И точно дека во времето на Исус а.с немале интернет и тн. но затоа имале нешто најдрагоцено, нешто што никој од вас денес не го цени. Пратеник испратен од Бога, со неговиот збор и неговите докази. Значи го имале пред себе.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Еве ги пророштвата за Мухамед (и сличните како него) во Библијата:

„ќе се јават многу лажни пророци и ќе заблудат мнозина.“ (Матеј 24:11)
„ќе се појават лажни христоси и лажни пророци и ќе покажат знаци и чуда, за да ги измамат избраните, ако е можно. “ (Матеј 24:24)
„А Господ ми рече: „Тие пророци пророкуваат лага во Мое Име; ниту ги испратив, ниту им дадов некаков налог - Јас и не им зборував. Тие ви пророкуваат лажни виденија, празни гатања и соништа на своето срце.“ (Еремија 14:14)
„Возљубени, не верувајте му на секој дух, туку испитувајте ги духовите - дали се од Бога, зашто многу лажни пророци излегоа во светот.“ (1 Петрово 4:1)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom