Што вели Библијата за Мухаммед а.с

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
во библијата пишува дека со доаќањето на Христос, синот човечки и божји, завршува ерата на пророци, дека синот божји дојде за последен пат да ги однесе луѓето на правиот пат, да пострада за гревовите на луѓето и дека кога Тој пак ќе се врати, ќе дојде со меч да донесе војна, страв, оти ќе е дојден судниот час.
за мухамед не се вели ништо освен што пишува дека ќе се појават лажни пророци, кои ќе се прават поголеми и од самиот син божји, а ќе бидат пратени од ѓаволот
тоа е она како јас ја сфаќам библијата и што таа вели за пророците после Христа.
моето мислење е тоа и како такво го искажувам, а секој има право да си верува во што сака, па дури и дека мухамед е вистински пророк а христос не е син божји.
секој со својојата вера еден ден ќе одговараме пред Бога
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Сум ја читал Библијата (не цела) ама ова прв пат слушам.Можеш да бидеш по прецизен те молам.Каде во библијата можам ова да го најдам?
Јас сум пратен само за изгубените овци во Израел (Матеј 15:24)
Јован: 17:9 Јас се молам за нив; не се молам за светот туку за оние, кои Ми ги даде, зашто се Твои

--- надополнето ---

Исламот како религија се појавил 600 години по христијанството(тогаш се појавил и пророкот Мухамед кој го ширел),невозможно е Библијата да има содржнини за Алах,или за Мухамед.
Е сега кажа нешто :pos2:
Прво информирај се што значи Аллах во превод, псоле ќе видиш дали е спомнат или не.
Исто така, каква врска има тоа што Мухаммед с.а.в.с дошол 600 години после Исус а.с ?
Нели пратениците комуницирале со Бога ? Па така како што Муса а.с го спомнал Иса а.с е исто така Иса а.с го спомнал Мухаммед с.а.в.с !
Исто така можеш да научиш што значи Ислам, па да заклучиме дали е тоа најнова или најстара религија.
Најпрости работи морам тука да ви објаснувам.

--- надополнето ---

Во горниот цитат воопшто не збори Исус, туку пророкот Еремија. Тоа воопшто не е пророштво, туку Еремија само кажува каква треба да биде карактеристиката на еден Божји пророк - да твори мир, наспроти војсководецот Мухамед кој ја ширел својата вера со меч, убиства и крвопролевање. Критериумот додава и уште еден услов „откако ќе се исполни неговиот пророчки збор.“ Кажи ми едно пророштво што го прорекол Мухамед и се исполнило? Каков доказ ви дал Мухамед за да верувате дека тој е Божји пророк? Се разбира, за да не одиме оф-топик, те молам да отвориш нова тема „Мухамедови пророштва“ или „Пророштва во Куранот“ и таму да ги наведеш пророштвата (ако воопшто постојат се разбира).
Ви благодарам на вниманието.
Поздрав!
Ако ова пророштво не се однесува на Мухаммед с.а.в.с, во никој случај не може да се однесува на Исус а.с !
Бидејќи Исус а.с како пророк на мирот еве како проповедал мир :
Евангелие СПОРЕД Лука : Глава 19 цитат бр. 27
А оние мои непријатели, што не сакаат
да царувам над нив, доведете ги тука
и погубете ги пред мене!“


Ги извртуваш речениците и на секој начин скаш да покажеш како Мухаммед с.а.в.с не е спомнат во Библијата.
Да не одиме повеќе офтопик. ИншАллах вечер ќе отворам тема, се трудам да најдам повеќе време. Поздрав
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас сум пратен само за изгубените овци во Израел (Матеј 15:24)
Јован: 17:9 Јас се молам за нив; не се молам за светот туку за оние, кои Ми ги даде, зашто се Твои

--- надополнето ---



Е сега кажа нешто :pos2:
Прво информирај се што значи Аллах во превод, псоле ќе видиш дали е спомнат или не.
Исто така, каква врска има тоа што Мухаммед с.а.в.с дошол 600 години после Исус а.с ?
Нели пратениците комуницирале со Бога ? Па така како што Муса а.с го спомнал Иса а.с е исто така Иса а.с го спомнал Мухаммед с.а.в.с !
Исто така можеш да научиш што значи Ислам, па да заклучиме дали е тоа најнова или најстара религија.
Најпрости работи морам тука да ви објаснувам.

--- надополнето ---



Ако ова пророштво не се однесува на Мухаммед с.а.в.с, во никој случај не може да се однесува на Исус а.с !
Бидејќи Исус а.с како пророк на мирот еве како проповедал мир :
Евангелие СПОРЕД Лука : Глава 19 цитат бр. 27
А оние мои непријатели, што не сакаат
да царувам над нив, доведете ги тука
и погубете ги пред мене!“


Ги извртуваш речениците и на секој начин скаш да покажеш како Мухаммед с.а.в.с не е спомнат во Библијата.
Да не одиме повеќе офтопик. ИншАллах вечер ќе отворам тема, се трудам да најдам повеќе време. Поздрав
Абе арно сето тоа,ама во библијата пак не пишува ништо за Мухамед.
Ти мислиш дека пишува затоа што така ти кажал некој.
Но тоа што некој така ти кажал нема да го смени фактот дека не пишува ништо за Мухамед.

Еремија: 28:9 "Но за пророкот што пророкува МИР можеш да знаеш дека навистина го испратил Господ откако ќе се исполни неговиот пророчки збор.”

Кажи ми кој е овој што пророкува мир ?

Кој е овој што рекол Исус а.с да го следиме ?
Махатма Ганди,Мартин Лутер Кинг,Нелсон Мандела...
Сите тие пророкуваа Мир и уште стотици други но ете ти запна дека тоа бил баш Мухамед.
Има некоја географска,историска,причинско-последична основа,некој цитат каде може да се препознае Мухамед,иако го нема во библијата?
Што те тера да мислиш дека баш Мухамед е тој?

Но уште пострашно е што Еремија кој си го цитирал е старозаветен пророк а тоа значи е можно и да го најавувал Исус.
Немој лажно да пророкуваш бидејќи патот до џенемот води и преку измамнички форумски постови !
Немој да мислиш дека ако лагата е во хтмл формат нема да одговараш пред семоќниот!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Е сега кажа нешто :pos2:
Прво информирај се што значи Аллах во превод, псоле ќе видиш дали е спомнат или не.
Исто така, каква врска има тоа што Мухаммед с.а.в.с дошол 600 години после Исус а.с ?
Нели пратениците комуницирале со Бога ? Па така како што Муса а.с го спомнал Иса а.с е исто така Иса а.с го спомнал Мухаммед с.а.в.с !
Исто така можеш да научиш што значи Ислам, па да заклучиме дали е тоа најнова или најстара религија.
Најпрости работи морам тука да ви објаснувам.


Не треси глупости,како може ако постоел исламот пред христијанството,да нема проповедник(истиот да се појави 6 века подоцна)? :pos2: Факт е дека имам основни познавања за исламот,кои мислам дека ми се доволни за да разграничам во кое време што се случувало.И те молам цитирај ме и конкретно дај ми цитати од Библијата кои се поврзани со исламот.
 
Член од
5 август 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Махатма Ганди,Мартин Лутер Кинг,Нелсон Мандела...
Сите тие пророкуваа Мир и уште стотици други но ете ти запна дека тоа бил баш Мухамед.
Има некоја географска,историска,причинско-последична основа,некој цитат каде може да се препознае Мухамед,иако го нема во библијата?
Што те тера да мислиш дека баш Мухамед е тој?
Па добро не ти е доволен фактот, што четвртина од луѓево на оваа земјина топка се баш следбеници на Исламот, на таа вера што ја доставил тој човек и пратеник, нека е секој Божји мир врз него.

Покрај тоа, тој е прогласен во 100 највлијателни личности во историјата, книга објавена од Американскиот професор Michael H. Hart.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Па добро не ти е доволен фактот, што четвртина од луѓево на оваа земјина топка се баш следбеници на Исламот, на таа вера што ја доставил тој човек и пратеник, нека е секој Божји мир врз него.
И во тебе влегол шејтанот и те навел на патот на лагата.
Една четвртина од населението во светот е 1,7 милијарди (6,8 милијарди луѓе).
А толку ни од далеку нема муслимани.
Значи одма имаме лага,со цел да се вметне стравопочит кон големината на исламот.
Тоа не е тема.
Тема е шо вели библијата за Мухамед.
Не вели ништо.
Нема никаков начин да се најде референца на Мухамед во библијата.

Тоа што ти го сметаш Мухамед за пратеник не е ништо посебно.
6000 религии и секти си имаат свои пратеници и спасители.
Мухамед не е ништо посебен од Големата Риба на Ескимите или од Гичи Манидуууу големиот бог на Алгонкин индијанците.
Ти мислиш дека е но не е.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Најпрости работи морам тука да ви објаснувам.
Кутриот ти.
Во обид да преставиш нешто што не е така (всушност сето тоа е една голема измислица во која се лажат многу луѓе....милијарди) заради корист на твојата религија (???), почнуваш да се губиш.

--- надополнето ---

Ги извртуваш речениците и на секој начин скаш да покажеш како Мухаммед с.а.в.с не е спомнат во Библијата.
Да не одиме повеќе офтопик. ИншАллах вечер ќе отворам тема, се трудам да најдам повеќе време. Поздрав
Библијата е напишана шест века пред Мухамед да им ги сврти и испери мозоците на милиони...
Освен ако тој што ја пишувал Библијата немал временска машина или ако не бил некој си предвидувач на иднината, тоа е неможно.

Нормално, во обидот да се привлечат што е можно повеќе верници (читај исперат мозоци) религиите (оние што ги раководат) лажат.

Нил Армстронг бил муслиман...:pos2::pos2:
 
Член од
5 август 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
И во тебе влегол шејтанот и те навел на патот на лагата.
Една четвртина од населението во светот е 1,7 милијарди (6,8 милијарди луѓе).
А толку ни од далеку нема муслимани.
Значи одма имаме лага,со цел да се вметне стравопочит кон големината на исламот.
Тоа не е тема.
Тема е шо вели библијата за Мухамед.
Не вели ништо.
Нема никаков начин да се најде референца на Мухамед во библијата.

Тоа што ти го сметаш Мухамед за пратеник не е ништо посебно.
6000 религии и секти си имаат свои пратеници и спасители.
Мухамед не е ништо посебен од Големата Риба на Ескимите или од Гичи Манидуууу големиот бог на Алгонкин индијанците.
Ти мислиш дека е но не е.
Ма што корист имам да те лажам, провери па ќе видиш, поточно околу милјарда и петсто седумдесет илјади муслимани !!!
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Нил Армстронг бил муслиман...:pos2::pos2:
Е не, не е Неил Армстронг Муслиман туку луѓето масовно конвертираат во христијанство :pos2:

--- надополнето ---

Не треси глупости,како може ако постоел исламот пред христијанството,да нема проповедник(истиот да се појави 6 века подоцна)? :pos2: Факт е дека имам основни познавања за исламот,кои мислам дека ми се доволни за да разграничам во кое време што се случувало.И те молам цитирај ме и конкретно дај ми цитати од Библијата кои се поврзани со исламот.
На подфорум религија, ти се користиш со зборови како "не треси глупости" ? Ако имаш нешто паметно да кажеш (а очигледно немаш) повели, ако не рефрли се на Чек дис аут !
Каков е тој факт каде имаш основни познавања за Исламот ?:vozbud:
Девојче ти кажав, прво научи што значи зборот Ислам и тоа се ќе ти разреши, не ќе мораш да потпрашуваш тука на темава.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ма што корист имам да те лажам, провери па ќе видиш, поточно околу милјарда и петсто седумдесет илјади муслимани !!!
Ок де значи не лажеш,но треба да си купиш нов дигитрон.
Ете 1.000.570.000 муслимани...тоа не е 25% од 6,8 милијарди туку 14,7%...или една седмина...
Абе шо знам...пази се овие новите техники...шејтанска работа...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Е не, не е Неил Армстронг Муслиман туку луѓето масовно конвертираат во христијанство :pos2:



Статистиката е таа, наука, бројки, прецизност... Нема сакам вака, сакам онака...
Факти се факти, пред фактите и боговите молчат.

 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Статистиката е таа, наука, бројки, прецизност... Нема сакам вака, сакам онака...
Факти се факти, пред фактите и боговите молчат.

Види бате, се заебаваш со другите тука како се верски фанатици, а поголемо од тебе фанатиче нема.
Гледаш ли колкава е твојата омраза и инает кон исламот ? Нели ти е срам ?
Навиваш за Христијани конвертити, а од друга страна се исмеваш со оние кои навиваат за Муслимани конвертити.
Па нели бе бате, религиите служат за перење мозок ?
Зошто тогаш се ставаш на страната на едните, критикувајќи ги другите ?
Мене пак душава ми се полни кога сите му завидуваат на Аллаховиот пратеник Мухаммед с.а.в.с , па постојано се занимаваат со него. Се гледа дека оставил голем впечаток кај сите, без разлика што некои сметаат добар или лош.
Љубоморни сте до болка :vozbud:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Види бате, се заебаваш со другите тука како се верски фанатици, а поголемо од тебе фанатиче нема.
Гледаш ли колкава е твојата омраза и инает кон исламот ? Нели ти е срам ?
Навиваш за Христијани конвертити, а од друга страна се исмеваш со оние кои навиваат за Муслимани конвертити.
Па нели бе бате, религиите служат за перење мозок ?
Зошто тогаш се ставаш на страната на едните, критикувајќи ги другите ?
Мене пак душава ми се полни кога сите му завидуваат на Аллаховиот пратеник Мухаммед с.а.в.с , па постојано се занимаваат со него. Се гледа дека оставил голем впечаток кај сите, без разлика што некои сметаат добар или лош.
Љубоморни сте до болка :vozbud:
Кул.
Покрај русофил, амерофил, туркофоб, исламофоб, влав, грк, бугарин, атеист, сега можеш да додадеш и фанатик. Се нешто сум.

Додека она вистинското....вистината, фактите.... ништо од тоа.

Постот беше одговор на твојот.... и не треба вака да испаѓаш емоционално... ама повеќето се такви ко тебе. 90-95%.

Се ближи денот кога ќе исчезнат религиите... hope so...

--- надополнето ---

Мене пак душава ми се полни кога сите му завидуваат на Аллаховиот пратеник Мухаммед с.а.в.с , па постојано се занимаваат со него. Се гледа дека оставил голем впечаток кај сите, без разлика што некои сметаат добар или лош.
Љубоморни сте до болка :vozbud:
Да знаеш само...
Му се восхитувам на фактот само како измамил милиони луѓе.... и уште му успева тоа. Ретки се таквите луѓе.
Додуша, имаше еден кој им ги продаваше Ајфеловата кула, статуата на слободата на богаташи, ама не е споредлив со Мухамедчо...
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
252
Поени од реакции
15
Кул.
Покрај русофил, амерофил, туркофоб, исламофоб, влав, грк, бугарин, атеист, сега можеш да додадеш и фанатик. Се нешто сум.

Додека она вистинското....вистината, фактите.... ништо од тоа.

Постот беше одговор на твојот.... и не треба вака да испаѓаш емоционално... ама повеќето се такви ко тебе. 90-95%.

Се ближи денот кога ќе исчезнат религиите... hope so...

Бате, види вака. Вашите атеистички комплекси пробајте да ги лечите на друго место.
И престанете веќе како папагали буквално на секоја Муслиманска или Христијанска тема да се повторувате.
За да солиш некому памет, прво треба да знаеш кој си. Ти очигледно тоа не го знаеш, а верувај нема ни да го дознаеш. Поштеди не од твојот бес, кој се појавил како последица на твоето незнаење и тонење во заблуда, од која не знаеш (а се мачиш) како да излезеш.
До таа мера имаш ниско ниво на интелигенција, што си го трошиш времето гледајќи и замарајќи се кој денес ќе го оцрни Исламот и тн.
Ти да беше некој паметен, овие теми кои служат за перење мозок, одамна ќе ги икмаше игнорирано.
Седејќи на теми, се со цел да исмеваш некого, треба да се чукнеш 3 пати по главата и да се прашаш дали имаш малку акал.

--- надополнето ---

Да знаеш само...
Му се восхитувам на фактот само како измамил милиони луѓе.... и уште му успева тоа. Ретки се таквите луѓе.
Додуша, имаше еден кој им ги продаваше Ајфеловата кула, статуата на слободата на богаташи, ама не е споредлив со Мухамедчо...
Гледаш ли до која мера Мухаммед с.а.в.с влијаел на тебе ?
Мене можеби ме преварил, но тебе те вознемирил :vozbud:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Бате, види вака. Вашите атеистички комплекси пробајте да ги лечите на друго место.
И престанете веќе како папагали буквално на секоја Муслиманска или Христијанска тема да се повторувате.
За да солиш некому памет, прво треба да знаеш кој си. Ти очигледно тоа не го знаеш, а верувај нема ни да го дознаеш. Поштеди не од твојот бес, кој се појавил како последица на твоето незнаење и тонење во заблуда, од која не знаеш (а се мачиш) како да излезеш.
До таа мера имаш ниско ниво на интелигенција, што си го трошиш времето гледајќи и замарајќи се кој денес ќе го оцрни Исламот и тн.
Ти да беше некој паметен, овие теми кои служат за перење мозок, одамна ќе ги икмаше игнорирано.
Седејќи на теми, се со цел да исмеваш некого, треба да се чукнеш 3 пати по главата и да се прашаш дали имаш малку акал.
После фанатизмот, преминувам на атеистички комплекси. Свииит.

Се што напиша погоре е одлика на религиозните луѓе.
Еве, секој што ќе го прочита тоа нека кажи дека не е така. Објективно.

Јас се трудам да ја изнесам вистината, а вистината колку и да е болна и контра твоите верувања е таа...

--- надополнето ---

Гледаш ли до која мера Мухаммед с.а.в.с влијаел на тебе ?
Мене можеби ме преварил, но тебе те вознемирил :vozbud:
Тревога, тревога
Мухамед губи влијание...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom