Штипска пастрмајлијада 2013 [10 - 13 октомври]

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од Олимпија, 1 септември 2013.

 1. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.143
  Допаѓања:
  7.646
  Штипјани ги почнаа подготовките за овогодинешното издание на манифестацијата „Пастрмалидијада 2013“.
  Од општината велат дека новина оваа година е датумот на оддржување и локацијата.

  Имено, „Штипската пастрмалијада 2013“ годинава ќе биде четиридневна манифестација и ќе се оддржи на 10, 11,12 и 13 октомври. Манифестацијата на 11 и 12 октомври ќе се совпадне и со оддржувањето на „Макфест 2013“. До сега заеднички двете манифестации се оддржаа во ноември 2009 година, по што „Пастрмалијадата“ како датум на оддржување во текот на следните три години (2010/2011/2012) се оддржуваше на крајот на септември, по празникот „Успение на Пресвета Богородица“.

  Што се однесува до локацијата, минатата година, манифестацијата се оддржа на градскиот плоштад а претходните две години (2010 и 2011) на улицата „Ванчо Прке“. Оваа година, предлог е „Пастрмалијадата 2013“ да се оддржи на крак од улицата „Ванчо Прке“, поточно од новиот кружен тек па се до преминот под градскиот трговски центар. Тоа ќе биде новата улица на пастрмалиите. Причина за изборот на ова локација е поголемиот број на кафулиња и ресторани кои продаваат алкохолни, безалкохолни и прехранбени производи, и фреквенцијата на луѓе кои би имале можност да ја користат приликата за посета на манифестацијата и штандовите, на локалите како и на бутиците од трговскиот центар и долж самата улица.

  Локацијата, велат од општината, се покажа како добра при неодамнешното отворање на едно штипско кафуле, кога паркинг просторот беше испразнет, беше поставена мала сцена за концерти а улицата беше со мноштво маси и столови.За поставување на поголема сцена се бираат неколку локации а најверојатно ќе биде поставена пред патниот премин, со што сите посетители кои ќе ја посетата манифестацијата, ќе можат и да уживаат во пастрмалиите и да го следат настапот на изведувачите.

  Ова се почетни идеи и насоки, со што локалната самоуправа влегува во почетни активности на реализација на „Штипската пастрмалијада 2013“. Концептот може да претрпи одредени измени пред се во техничка смисла, додека датумите и локацијата се веќе дефинирани.


  Moже да се организираме форумџии и да напраиме една собиранка у Штип уз винце и пастрмајлија, м? И тамн да видиме какви домаќини се форумџиите од Штип :pipi:
  На NikolaMKD91, arakenx, CafeDelMar и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Нuкола

  Нuкола ал би бек

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  2.973
  Допаѓања:
  5.457
  Обожавам пастрмајлија... и Штип секако не сум бил... па.. шо прајме, ојме дечки?

  едит: скопјјаништа? ауууу ова е навреда киткашарена... ние другиве да гледаме слики само?
  На Олимпија му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Олимпија

  Олимпија Македонија во срцето!!!

  Член од:
  26 март 2008
  Мислења:
  5.143
  Допаѓања:
  7.646
  Сменив ај, да не се љутат и другите :D
  На Нuкола му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Нuкола

  Нuкола ал би бек

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  2.973
  Допаѓања:
  5.457

  и мацон го замислувам сеа со апаратон негов, штракат по јадењето... и ќе ме фатит мене во некоја мрсна поза.. :D
  ама ова е добар знак.. изгледа ќе се напрајме пастрмајлии таму :pos:
  На kooperativa и Олимпија им се допаѓа ова.
 5. Saladin

  Saladin Апатрид

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  8.797
  Допаѓања:
  6.962
  Топ таман кинезот ми доаѓа тогаш, ќе палиме тоа автобусот за натака. И јас и он првпат онака amateurски :DD
  На kooperativa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Andrew

  Andrew ќ

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  4.855
  Допаѓања:
  11.671
 7. Mary Poppins

  Mary Poppins

  Член од:
  6 јануари 2011
  Мислења:
  1.038
  Допаѓања:
  2.433
  Ти немаш оправдување за да не доеш. Значи веќе те рачунам.
  А ако се соберете и повеќе уште покул :)
  На BrunoFresh и Andrew им се допаѓа ова.
 8. МИЛЕ КИТИЧ

  МИЛЕ КИТИЧ ^се заебав со ников

  Член од:
  13 јули 2009
  Мислења:
  4.135
  Допаѓања:
  1.579
  Пастрмајлијада ама без пастрма во питите.... Овоа е исто како вицон, видела жабата го потковуат коњот па ги кренала нозете.....
  На Kasabian и Samurai Jack им се допаѓа ова.
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!! Дедо Млаз

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  11.597
  Допаѓања:
  12.414
  Четири дена :eek: , барем да знам да не си идам дома ќе ме убијат со гласната музика. :D
 10. sankerce

  sankerce Ајншприц.

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  1.809
  Допаѓања:
  2.251
  Ја сум таму на факултет , така да 100% идам. Само , помала цена за поголема пастрмајлија ? :D
  На NelTu му/ѝ се допаѓа ова.
 11. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  5.385
  Допаѓања:
  6.199
  Ајде, ве чекаме!

  Само кажете на време за да резервираме во некоја кафана пошто тогаш е ГУЖВА во сите

  Mary Poppins Forrest Gump
  На kooperativa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. NelTu

  NelTu Coffee addict

  Член од:
  1 август 2011
  Мислења:
  2.206
  Допаѓања:
  6.489
  Бидеќи се паѓа во викенд, не знам дали ќе останам, но ако бидни, +1.
 13. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  22.832
  Допаѓања:
  34.775
  Ако Велешани не се појават на ваква тема да смрчат нема да ја биде темата, се надевам опростено е, тоа едноставно неможе да се исконтролира :D
  На Kasabian, Psyside, scary и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  5.978
  Допаѓања:
  6.538
  Обавезно да сликате...
  Не има такви кои поради годините не можеме да јадеме мрсни работи, но би сакале да видиме
 15. Malcolm van den Сабаховић

  Malcolm van den Сабаховић Harlots of 42nd street

  Член од:
  8 јуни 2007
  Мислења:
  5.167
  Допаѓања:
  8.247
  Регионалната нетрпеливост at it's best. Претставена во pastрмаylii.

  иначе кул работа е pastрмayliјата, ама последен пат сум јадел пред дооолго време, и... не планирамд а одам дотаде

Сподели преку: