Штипска пастрмајлијада 2013 [10 - 13 октомври]

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Штипјани ги почнаа подготовките за овогодинешното издание на манифестацијата „Пастрмалидијада 2013“.
Од општината велат дека новина оваа година е датумот на оддржување и локацијата.

Имено, „Штипската пастрмалијада 2013“ годинава ќе биде четиридневна манифестација и ќе се оддржи на 10, 11,12 и 13 октомври. Манифестацијата на 11 и 12 октомври ќе се совпадне и со оддржувањето на „Макфест 2013“. До сега заеднички двете манифестации се оддржаа во ноември 2009 година, по што „Пастрмалијадата“ како датум на оддржување во текот на следните три години (2010/2011/2012) се оддржуваше на крајот на септември, по празникот „Успение на Пресвета Богородица“.

Што се однесува до локацијата, минатата година, манифестацијата се оддржа на градскиот плоштад а претходните две години (2010 и 2011) на улицата „Ванчо Прке“. Оваа година, предлог е „Пастрмалијадата 2013“ да се оддржи на крак од улицата „Ванчо Прке“, поточно од новиот кружен тек па се до преминот под градскиот трговски центар. Тоа ќе биде новата улица на пастрмалиите. Причина за изборот на ова локација е поголемиот број на кафулиња и ресторани кои продаваат алкохолни, безалкохолни и прехранбени производи, и фреквенцијата на луѓе кои би имале можност да ја користат приликата за посета на манифестацијата и штандовите, на локалите како и на бутиците од трговскиот центар и долж самата улица.

Локацијата, велат од општината, се покажа како добра при неодамнешното отворање на едно штипско кафуле, кога паркинг просторот беше испразнет, беше поставена мала сцена за концерти а улицата беше со мноштво маси и столови.За поставување на поголема сцена се бираат неколку локации а најверојатно ќе биде поставена пред патниот премин, со што сите посетители кои ќе ја посетата манифестацијата, ќе можат и да уживаат во пастрмалиите и да го следат настапот на изведувачите.

Ова се почетни идеи и насоки, со што локалната самоуправа влегува во почетни активности на реализација на „Штипската пастрмалијада 2013“. Концептот може да претрпи одредени измени пред се во техничка смисла, додека датумите и локацијата се веќе дефинирани.


Moже да се организираме форумџии и да напраиме една собиранка у Штип уз винце и пастрмајлија, м? И тамн да видиме какви домаќини се форумџиите од Штип :pipi:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Обожавам пастрмајлија... и Штип секако не сум бил... па.. шо прајме, ојме дечки?

едит: скопјјаништа? ауууу ова е навреда киткашарена... ние другиве да гледаме слики само?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Обожавам пастрмајлија... и Штип секако не сум бил... па.. шо прајме, ојме дечки?

едит: скопјјаништа? ауууу ова е навреда киткашарена... ние другиве да гледаме слики само?
Сменив ај, да не се љутат и другите :D
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Сменив ај, да не се љутат и другите :D

и мацон го замислувам сеа со апаратон негов, штракат по јадењето... и ќе ме фатит мене во некоја мрсна поза.. :D
ама ова е добар знак.. изгледа ќе се напрајме пастрмајлии таму :pos:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.101
Топ таман кинезот ми доаѓа тогаш, ќе палиме тоа автобусот за натака. И јас и он првпат онака amateurски :DD
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.331
Поени од реакции
6.234
Пастрмајлијада ама без пастрма во питите.... Овоа е исто како вицон, видела жабата го потковуат коњот па ги кренала нозете.....
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Четири дена :eek: , барем да знам да не си идам дома ќе ме убијат со гласната музика. :D
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ја сум таму на факултет , така да 100% идам. Само , помала цена за поголема пастрмајлија ? :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Ајде, ве чекаме!

Само кажете на време за да резервираме во некоја кафана пошто тогаш е ГУЖВА во сите

Mary Poppins Forrest Gump
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Бидеќи се паѓа во викенд, не знам дали ќе останам, но ако бидни, +1.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако Велешани не се појават на ваква тема да смрчат нема да ја биде темата, се надевам опростено е, тоа едноставно неможе да се исконтролира :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
ние другиве да гледаме слики само?
Обавезно да сликате...
Не има такви кои поради годините не можеме да јадеме мрсни работи, но би сакале да видиме
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Ако Велешани не се појават на ваква тема да смрчат нема да ја биде темата, се надевам опростено е, тоа едноставно неможе да се исконтролира :D
Регионалната нетрпеливост at it's best. Претставена во pastрмаylii.

иначе кул работа е pastрмayliјата, ама последен пат сум јадел пред дооолго време, и... не планирамд а одам дотаде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom