Шпанија ja повлече од употреба ХПВ вакцината што се користи во Македонија

Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
ti faktor si ?

jas sum procital medicinski knigi i izjavi od poznati medicisnki lica ...ti si procital ?

za tebe kazuvanjeto vistina e sirenje strav ?
Случајно сум прочитал. Лекар сум. Работа ми е да ги знам тие работи. Речиси секој лек (вакцина) има контраиндикации. Може да имаш несоница, намален апетит, да кренеш температура. Кога се изработува и препишува еден лек контраиндикациите се земаат предвид. Исто на секое лекарство си ги пишува ако некој си направи труд да прочита. Сепак значителното докажано намалување на опасноста на заболување од рак е поважна од веројатноста да кренеш температура и сл. Инаку она Џену што го кажува мене ништо не ми зборува. Како тоа се разболеле. Не значи ако се разболеле од нешто дека тоа е поврзано со вакцинацијата. Биди подетална
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Случајно сум прочитал. Лекар сум. Работа ми е да ги знам тие работи. Речиси секој лек (вакцина) има контраиндикации. Може да имаш несоница, намален апетит, да кренеш температура. Кога се изработува и препишува еден лек контраиндикациите се земаат предвид. Исто на секое лекарство си ги пишува ако некој си направи труд да прочита. Сепак значителното докажано намалување на опасноста на заболување од рак е поважна од веројатноста да кренеш температура и сл. Инаку она Џену што го кажува мене ништо не ми зборува. Како тоа се разболеле. Не значи ако се разболеле од нешто дека тоа е поврзано со вакцинацијата. Биди подетална
okej druze ..jas i ti sme na sosema drugi frekvencii ..gledaj si rabota i jas ke si gledam ..samo ne napagaj necie drugo mislenje koe ne se bazira na klasicnata medicinska literatura.Za mene vakcinite se ZLO i mozam za toa da ti nabavam milion videa,izjavi i literatura
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
vo pravo si firewall
duri se svestime sto se slucuva veke ke bidi kasno
slobodno ako mozis se so e najbitno za vakcinite podeli go so nas
pozdrav
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Видеа, не фала. Јас може да ти препорачам поголем број дебели медицински книги од познати и признати автори. И јас утре можам да направам видео клипче со параноидна содржина на тема вакцини и да го стаам на тубе, ама за книга која ќе е призната и од која ќе учат во универзитети не може секој. И патем да не се вакцинираш е противзаконски. Јас не го напаѓам твоето мислење само ти укажувам на другата страна, на онаа што е призната. Ти напаѓаш. Ме нарече муле. Дали тоа значи дека и татко ти, мајка ти, брат ти се мулиња шо се вакцинирале. Ако си толку против вакцинација не се вакцинирај, јас не те присилувам. Ама кога овде отвараш вакви теми морам да одговорам и да укажам на тоа што е вистина а што не е. Има многу други фронтови на кои може да се докажеш. Не се пикај онаму каде што незнаеш што како функционира. Поздрав
 
А

Ајсшутер

Гостин
Плус, не ви е чудно како ќерките на професорите на Медицински не се вакцинирани? Обично, да беше на арно работата тие први ќе беа вакцинирани :)
Сосема си во право чим они не се вакцинираат се знае колку е добра вакцината само нашиве слушнале бесплатна и трчаат одма а ги искористуваат како заморчиња.
Инаку точно е ова погоре што е цитирано знам личен пример за тоа дека не ги вакцинираат т.е несакаат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ако е вака со СОСТАВОТ на ВАКЦИНИТЕ, што тогаш само продаваат со ЛЕКОВИТЕ..т.е. како ЛЕКОВИ..:)
Одамна се зборува дека фармацевтската индустрија е поголем КАРТЕЛ од сите НАРКО КАРТЕЛИ заедно... па помножено со 666 .. :)
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Видеа, не фала. Јас може да ти препорачам поголем број дебели медицински книги од познати и признати автори. И јас утре можам да направам видео клипче со параноидна содржина на тема вакцини и да го стаам на тубе, ама за книга која ќе е призната и од која ќе учат во универзитети не може секој. И патем да не се вакцинираш е противзаконски. Јас не го напаѓам твоето мислење само ти укажувам на другата страна, на онаа што е призната. Ти напаѓаш. Ме нарече муле. Дали тоа значи дека и татко ти, мајка ти, брат ти се мулиња шо се вакцинирале. Ако си толку против вакцинација не се вакцинирај, јас не те присилувам. Ама кога овде отвараш вакви теми морам да одговорам и да укажам на тоа што е вистина а што не е. Има многу други фронтови на кои може да се докажеш. Не се пикај онаму каде што незнаеш што како функционира. Поздрав
jas ti kazav osven videa i literatura i izjavi od eminentni medicinski lica a ti vednas so tvojot post potenciras videa za da me omalovazis( toa e eden vid navreda). Spomnav Mule zatoa sto Muleto samo gleda napred vo eden pravec znaci ne moze da gleda i ubavo da gi sogleda rabotite .Koj faktor si ti da ukazuvas sto e vistina ili ne so stanuvanje na profesija lekar i so toa sto si polagal ispiti od materijali koi se napisani od eden ist centar .Ne me citiraj poveke bidejki gledam deka si konvencionalno medicinsko lice bez predispozicii da si ja unapredi svesta.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Од сево она што го напишал (Copy paste) авторот на оваа расправа не е штетна само ХПВ вакцината туку општо вакцинацијата. Во текстовите има куп грешки. Ај да ве прашам сега никакви вакцини ли нема да примате. Среќа што таквите како вас се малку. Инаку јас сум обичен доктор ама ти другар ништо не знаеш по темава. Убеди ги првин твоите деца да не се вакцинираат па после кажуј на пошироката јавност. Сум читал јас разни врвни медицински книги но и шарлатански надрилекарски книги. Љубовта кон медицината не ми ја ограничиле само испитите. Имам диплома и дозвола за практикување хомеопатија во ЕУ, диплома психоанализа идр кога веќе ме обвинуваш само за знаење на класична медицина. Медицина е комплицирана работа. Не е за тебе веруј
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Eddie ..se nadevam deka vo arhivata ovie tvoi i moi postovi ke ostanat i idninata ke pokaze koj e bil vo pravo:wink:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Eddie ..se nadevam deka vo arhivata ovie tvoi i moi postovi ke ostanat i idninata ke pokaze koj e bil vo pravo:wink:
Па мислам дека и двајцата треба да се надеваме јас да бидам во право :wink: за арно на тие што се вакцинирале. Поздрав :smir:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
хммм.. јас мислам дека некако многу вакцини начукаа.... а не кажаа дали некој ги испитал тие вакцини...
ама исто така знам дека некои вакцини се задолжителни, а некои не. можеби ова сега е експериментално... па ако (дај боже) се погоди, за неколку години ќе биде задолжително.

во секој случај, многу неодговорна држава сме. да се чуди чоек... сите ѓубриња на светот, се истураат кај нас, ко да сме последната депонија. Од вакцини до цитостатици од Индија и Кина....

И по се изгледа уште долго нема да не биде. Здравството ни е најсмрдливо без тенденција да се подобри.. од 91 па навака.... Бог да не чува од лекари и лекови!
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Јас немам некое посебно мислење за вакцините, освен за оваа последната. Веднаш штом изјавија дека ке има бесплатно вакцинирање и тоа до Нова Година се ми стана јасно. Мислам, што е тоа маркетинг? Ајде луге вакинирајте се до НГ после цените се качуваат? Мислам баш ми звучеше како евтина реклама. Да беше сигурна оваа вакцина уште одма ке сисе ставеше како задолжителна и за негативните последици одговорност ке сносеше државата, а вака излегува дека ти даваат нешто бесплатно, па и да ти се случи нешто тие не се криви, ништо не ти наплатиле. Страшно.!:tapp:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ние сме експерименталните глувчиња за таа ХПВ вакцина :smir:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Оф мори мајко,
теориите на Дарвин и на Ајнштајн, како што знаеме веќе се побиени.

Незнам дали да плачам или да се смеам.


Инаку за вакцината дека не е доволна испитана и дури дека има одредени контраиндикации, се знаеше уште пред да биде воведена кај нас.

Колку чинеше една вакцина, знае некој, 400 еур така беше?

Која фирма ги увезува за Македонија, знае некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom