Читање книги

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Дечки, дај препорачајте некоја книга. Искрено ми се смачи од седење пред компјутер, сакам да идам да си купам некоја книга, но искрено не знам која. Не сакам да земам нешто што ќе ми биде досадно, а со тоа да испадне дека сум ја купил книгата за џабе. Дајте нешто бестселер, научна фантастика, трилер, ама да е стварно добар....
Пробај со „Пеколен фактор“ - Роберт Ладлам. :smir:
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Пробај со „Пеколен фактор“ - Роберт Ладлам. :smir:
Роберт Ладлам, авторот на „Борновиот Идентитет“ и на „Борновиот Ултиматум“. ОК, ќе пробам, ти благодарам многу. ::D:::D:
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Кога читам тоа е најчесто од типот стручна енциклопедија, долго време не сум прочитала стварно добра книга, надвор од овај круг. :/:
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Koj cita knigi deneska...:) Inace najvise sakam da citam kratki SF raskazi, ja preporacuvam Polarisovata SF antologija. Ili knigi sto se ekranizirani, kao na primer, pred nekoj den ja procitav ''Klanica 5 (Slaughterhouse 5)'', posto go gledav filmot i posle mi tekna deka brat mi ja ima knigata. Ok e knigata ako nemate sto da citate i mala e, mada nejkam knigi so voena tematika. Pocnav da ja citam ''The Art Of War'' (Umetnosta na vojnata) od Sun Tzu i ja bataliv, stvarno ne znam sto i dignaa tolkav ''hype'', citas voeni planovi...:toe:''Nabaviv'' nekoi knigi od Filip Dik i Stiven King, sega uste samo da najdam vreme, ama ne mozam da citam na PC a koj ke se zamara da gi printa...Inace sakam da citam i scenarija od filmovi, posto sum filmofil, uste ako e nekoe scenario od film sto trebalo a ne se snimil (kao na primer Batman Vs Supermen :P, prvata verzija od Resident Evil kecot na Romero...- radosti :P
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Двапати по ред, читам навечер и заприметив дека е стварно заморно.
А, преку ден други ми се приоритетите. Некако не ми се седнува да читам..
Но, кога фатам, дур не ми засолзат очите читам, се внесувам и сакам крај.
Тешко ако е 20кила книгата. :D
 

Natsuko

Child of Summer :)
Член од
2 мај 2009
Мислења
20
Поени од реакции
0
Сега ја читам Приказната на Мурасаки...ја има некој прочитано? :pipi:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас сакам книги од типот нахари потер господарот на прстените и сл а сакам и акциони политички детективски по не омилени ми се љубовните романи но сепак ги читам а едни од најомилените ми се романите од Агата Кристи
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
јас сакам повеќе авантуристички книги. слични како робинзо крузо. со пусти острови, преживување....интересни ми се за читање, веднаш пред мене кога читам си ги замислувам ликовите и настаните.
 
D

DartWader

Гостин
Јас сакам да читам книги од кои можеш да извлечеш добра поука.
 

Lucy in The Sky

A girl with kaleidoscope eyes
Член од
8 март 2009
Мислења
304
Поени од реакции
34
Јас сакам книги во кои што ќе можам да се внесам, книги со интересна приказна што кога ќе почнеш да ги читаш неможеш да ги оставиш. Сакам книги со специфичен стил на пишување. Книги кои ќе ми разбудат чувства и од кои ќе можам да понесам нешто.
Омилени ми се: Алхемичарот од Пауло Коељо и Оркански Височини од Емили Бронте.
 
B

BELIEVE ME

Гостин
а јас сакам книги во областа на науката и за античките предци како живееле како ја толкувале астрономијата и други ствари.
А и психолошки сакам да читам ама се уште не сум прошитал од горе наведените ниту една.
 
Член од
27 август 2009
Мислења
15
Поени од реакции
3
е оваа тема ми е мн интересна. Обожавам да дискутирам за книги.
Мене омилени ми се оние мистериозните од типот на Ангели и демони.
Инаку јас сакам да си пишувам поезија :wink:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Posledna kniga mi e Celestinsko Prorostvo... znam deka e del od serijal na knigi... nego ne znam koja e sledna... znae nekoj?:toe:
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Последната што ја прочитав беше `На крајот од виножитото` многу убав љубовен роман!А сега ја читам `Мемоари на една гејша` и така...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom