Читање книги

I

Intex

Гостин
Читам книги редовно. Лектирите за школо ги читам, ама ме мрзи да ги раскажувам во тетратка, а читам и книги по мој избор.
Последната што ја прочитав беше „Звонарот на Богородичната црква во Париз“ од Виктор Иго пред 2 дена. Сега се мислам која да ја почнам. Ај вие предложете некоја?
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Читам книги редовно. Лектирите за школо ги читам, ама ме мрзи да ги раскажувам во тетратка, а читам и книги по мој избор.
Последната што ја прочитав беше „Звонарот на Богородичната црква во Париз“ од Виктор Иго пред 2 дена. Сега се мислам која да ја почнам. Ај вие предложете некоја?
Прочитај ја теорија на хаосот(не знам од кој беше) ако те занима за политика.Не е ногу голема 600 страни е :smir:
 

StRePiToSa

Siamo tutti UGUALI
Член од
7 ноември 2009
Мислења
33
Поени од реакции
4
книги обожавам во последно време ги читам сите книги од Пауло Коелхо. Во последните 3 месеци прочитав: 11 минути ,Вероника одлучува да умре, Вештерката од ПОРТАБЕЛО. Ѓаволот и госпоѓицата Прум, Патот Сантиаго, ЗАхир , психологија на успехот сите 4 дела ,Ана Каренина двата дела ,куќата на една кукла, БЕЛ АМИ - оваа незнам како да ја преведам на македонски Џејн Ер Победникот е сам , мажите кои ги мразат жените

п.с Ако утнав превод на Мк не ми замерувајте :)
 

Бомбаш

Бомбаш Самоубиец
Член од
21 ноември 2009
Мислења
305
Поени од реакции
11
Да не знае некој од каде можам да ја најдам Гол човек од Игор Џамбазов...мислам дека не е во продажба веќе, па ако има некој торент или пдф формат нека остави...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.964
Да не знае некој од каде можам да ја најдам Гол човек од Игор Џамбазов...мислам дека не е во продажба веќе, па ако има некој торент или пдф формат нека остави...
За 10тина минути ќе ти пратам линк на пп од кај што можеш да ја симнеш во .pdf формат.
 
Член од
2 декември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
3
Ако седна да чета книга,то непременно ште е нјакој исторически роман или нешто от сорта,ама и мене все ме м'рзи..
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Како серии, омилени ми се Господар на Прстените од Толкин, Мрачната Кула од Стивен Кинг и Фондација од Исак Асимов. Ако се работи за книга која не излегува во делови или како дел од некоја серија, обично преферирам или некоја мистерија ала Агата Кристи / Конан Дојл , или пак историска книга.
 

KakoSakam!

Kladionicar
Член од
7 април 2008
Мислења
105
Поени од реакции
7
Ве молам ако може и мене линкот со Гол Човек !!! Фала Однапред !!!
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Читам книги, не читам лектири. Сакам психолошки дела од реализмот, се што е создадено во романтизмот, криминалистички романи, поезија. Омилен автор ми е Достоевски, имам прочитано голем дел од неговото творештво.
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Читам разни видови на книги .. доколку едната што ќе ја почнам да ја читам ми е досадно веднаш преоѓам на друга. :pos2:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Читам се и сешто. Од евтини тин-романчиња до тешки филозофии и книги со "безброј страници". Во последно време (последниве 3 месеци) имам фатено некој турбо ритам па читам во просек по 2 книги неделно (по 150-200 стр.). Ме фати некаква "книгоманија". Првин почнав со задолжителната литература (лектири) за IV година гимназија, па продолжив со делата на Коелјо, П.М. Андреевски, Достоевски и по нешто од Славко Јаневски.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Сите лектири и дела за обработка од школската програма ги имам прочитано.Немам време за читање книги кои не се во програмата:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom