Читање книги

Член од
9 август 2011
Мислења
3
Поени од реакции
3
Ја читам книгата МОБИЛЕН од Стивен Кинг и е многу интереста!Ви предложувам да ја прочитате.
 
Член од
26 август 2011
Мислења
94
Поени од реакции
33
И јас ги сакам таквите книги, Хари Потер..ух тоа е нешто прекрасно. Сепак не читам многу такви книги, повеќе сум за гледање на такви филмови/емисии.

Читам руски бестлеери (незнам дали точно го напишав), семејни романи, после оние епови „Илијада“, „Хомер“..итн. Само љубовни не сакам воопшто да читам. Глупави се. И бесмислени. И нема што да се научи од нив.
 
R

Roten 96

Гостин
Не сум по книгите...но еднаш ја прочитав книгата од албанскиот писател Исмаил Кадаре Палатата на соништата и верувале или не до ден денес ја имам повеќе пати прочитано истата...никако не ми е здодевна туку баш спротивно поинтересна...исто така сакам да ја набавм сега од истио автор и неговото друго најпознато дело Генерал на мртвата војска..едноставно книгата ми е интересна ако некој ја има прочиттано нека каже или барем ако има некој што го интересира па да споделиме мислења.Поздрав :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Сакам во слободно време да читам.Моментално ја читам Девојката со Тетоважа на Змеј,супер е :)
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
И јас ги сакам таквите книги, Хари Потер..ух тоа е нешто прекрасно. Сепак не читам многу такви книги, повеќе сум за гледање на такви филмови/емисии.

Читам руски бестлеери (незнам дали точно го напишав), семејни романи, после оние епови „Илијада“, „Хомер“..итн. Само љубовни не сакам воопшто да читам. Глупави се. И бесмислени. И нема што да се научи од нив.
Имаме слична љубов кон книгите, Хари Потер деловите ги читав сите но секако повеќе сакав да ги гледам филмовите. И не сум по тие книги, највеќе сакам трилери и детективски романи. Еповите „Илијада“ и „Одисеја“ ми се омилени книги од средно. А љубовни? :pos: СЕ зезаш? Не доаѓа во обзир. :)
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.714
Поени од реакции
2.599
Супер е да се прочита некоја книга..добра е “Виделина“ - Томе Момировски, исто така многу сакам да читам драми, една од омилените ми е Печалбари од Антон Панов..
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
19
Дали знаете каде во Скопје може да се купи светилка на батерии која се прикачува на книгата? Еве на линкот поточно за што зборувам... (било што слично, не мора истата)

http://www.amazon.com/gp/product/193500932X/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=ATVPDKIKX0DER


Можеби е малку off topic прашањево, ама не успеав да најдам друга тема за ова.
 
Член од
2 декември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Читам криминалистички книги од типот на Агата Кристи, Иначе таа Ерагон што ја викате го имам гледано филмот и многу ми е детски.
Иначе последни што ги читав беа овие од Петре М. Андреевски што ги продаваа преку весников да не му праам реклама. И солидни приказни беа.
brat se slozuvam so tebe toa se knigi za deca :drk: ... i jas citam t.e. pocnav da citam kriminalisticki knigi si ja kupiv bratstvoto na ruzata od dejvid morel a pred toa citav psihologija
 

Pallatino

Батулец
Член од
29 декември 2011
Мислења
63
Поени од реакции
21
Ја читам книгата МОБИЛЕН од Стивен Кинг и е многу интереста!Ви предложувам да ја прочитате.
Кои други книги од Стивен Кинг се преведени на македонски и кај може да ги најдам ?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.833
Поени од реакции
11.020
Кои други книги од Стивен Кинг се преведени на македонски и кај може да ги најдам ?
Мислам дека само таа ја имаат преведено на македонски од него. Иначе јас во моментов го читам серијалот Dark Tower (Мрачна Кула) од Стивен Кинг, на српски јазик е преведена. Се состои од 7 книги.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
Кога станува збор за книги, кај мене тоа е прво на листата на "омилени работи". Се чувствувам прекрасно кога читам книги, преку нив можеш да влезеш во сосема поинаков свет и барем за миг да се почувствуваш како да не припаѓаш тука.
А, кога се работи за "типови" на книги сакам да читам нешто од како "Мојата најдобра пријателка", "Алиби", Марфи, "Џејн Ер", "Еднаш во животот".
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 23:03 ---
Кога станува збор за книги, кај мене тоа е прво на листата на "омилени работи". Се чувствувам прекрасно кога читам книги, преку нив можеш да влезеш во сосема поинаков свет и барем за миг да се почувствуваш како да не припаѓаш тука.
А, кога се работи за "типови" на книги сакам да читам нешто од како "Мојата најдобра пријателка", "Алиби", Марфи, "Џејн Ер", "Еднаш во животот".
 
M

Muranyi

Гостин
Луѓе не знам дали за тука е прашањето,ама го пребарував цел форум и не знаев каде да го поставам-дали имате линкови за е-книги на македонски или српски?Ако нема таква тема,јас барав и не најдов,би било добро да се отвори истата.Ви благодарам многу.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Луѓе не знам дали за тука е прашањето,ама го пребарував цел форум и не знаев каде да го поставам-дали имате линкови за е-книги на македонски или српски?Ако нема таква тема,јас барав и не најдов,би било добро да се отвори истата.Ви благодарам многу.
Еве ти :D
http://forum.kajgana.com/threads/Електронски-книги.769/
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
искрено скам да читам , затоа носам диоптер -4 сега:вонзем:-Еве сум јас!Иначе и јас сакам нешто во стил Хари Потер , и романтични комедии , како писатели би ги издвоила Џ.К.Раулинг и Александра Потер!:vozbud:Јухи јухи ееј , ах и заборавив , пишувам моја книга , стасан сум до 40 страна ама ме мрзи да продолжамм:гомце:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom