Чакри

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.080
Поени од реакции
19.920
Ќе ти одговорам озбилно. Не, нема да се движи. Пошто „нашата потсвест го движи“ подразбира „ние го движиме потсвесно“, ефектот се вика „идеомоторен ефект“.
Ако сакаш сериозно да ти одговорам, не постои никаква „енергија“ која извира од нашата потсвест и ќе го движи пендулумот.
Во ред, те разбирам, таков одговор и очекував, фала у секој случај. Веројатно требаше Dr. Wish да го прашам наместо тебе, бидејќи тој спомна дека имал биоенергија, можел да го врти крстот и преку него господ му одговарал.

За Чакриве, мислам дека е само верување, сеуште ништо не е потврдено.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Во ред, те разбирам, таков одговор и очекував, фала у секој случај. Веројатно требаше Dr. Wish да го прашам наместо тебе, бидејќи тој спомна дека имал биоенергија, можел да го врти крстот и преку него господ му одговарал.

За Чакриве, мислам дека е само верување, сеуште ништо не е потврдено.
Sekoj covek ima bioenergija. Kaj nekogo e poizrazena i pojaka a kaj nekogo ne se ni primeca. I da Mozev no sea nemozam. Ne ja znam pricinata. Inace i so race t.e so dopir mozev da pomagam ili potocno pripomognam da zazdravi nekoja bolka ili nesto slicno no i toa zema svoj del. Imav edni teski glavobolki cel den.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Sekoj covek ima bioenergija. Kaj nekogo e poizrazena i pojaka a kaj nekogo ne se ni primeca. I da Mozev no sea nemozam. Ne ja znam pricinata. Inace i so race t.e so dopir mozev da pomagam ili potocno pripomognam da zazdravi nekoja bolka ili nesto slicno no i toa zema svoj del. Imav edni teski glavobolki cel den.
Bioenergijata e nasata zivotna energija i preku nea kolku e dobro tolku e i loso da se leci. Toa sto kaza deka si imal glavobolki e rezultat na toa sto primas od neubavata energija na bolniot. Vo sistemite za lecebni tehniki meditativni so pomos na kosmicka energija sostaven del od tretmanot e i energetska zastita i imas nacin da si obezbedis zastita za da nemas kontakt nikakov so neubavata energija. srthshgf.jpg
Na slikava gi ima prikazano site sloevi na energetskata obvivka na sekoj covek. Toa e aura. Covek so dobra i razviena aura vlijae i bez da dava energija... Samoto prisustvo negovo pravi ubavo cuvstvo.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Bioenergijata e nasata zivotna energija i preku nea kolku e dobro tolku e i loso da se leci. Toa sto kaza deka si imal glavobolki e rezultat na toa sto primas od neubavata energija na bolniot. Vo sistemite za lecebni tehniki meditativni so pomos na kosmicka energija sostaven del od tretmanot e i energetska zastita i imas nacin da si obezbedis zastita za da nemas kontakt nikakov so neubavata energija. Прегледај го приврзокот 102291
Na slikava gi ima prikazano site sloevi na energetskata obvivka na sekoj covek. Toa e aura. Covek so dobra i razviena aura vlijae i bez da dava energija... Samoto prisustvo negovo pravi ubavo cuvstvo.
Ovaa slika sve si kazhuva...
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Sekoj covek ima bioenergija. Kaj nekogo e poizrazena i pojaka a kaj nekogo ne se ni primeca. I da Mozev no sea nemozam. Ne ja znam pricinata. Inace i so race t.e so dopir mozev da pomagam ili potocno pripomognam da zazdravi nekoja bolka ili nesto slicno no i toa zema svoj del. Imav edni teski glavobolki cel den.
Во тој случај рацете (ако болката ја одстрануваш со раце) стави ги во земја неколку минути и внимавај задолжително да бидеш во присуство на живи билки. Ако немаш дома, труди се секој ден да шеташ во природа, барем по половина час. Билките ја впиваат енергијата и ја транформираат, а земјата освен што впива и трансормира, таа и зрачи прочистена енергија. Исто така добри се и полудрагоцените камења (драгоцените тешко дека ке се најдат кај нас во природни форми) но задолжително да се чистат по одредени упатства.
 
Член од
22 декември 2010
Мислења
290
Поени од реакции
204
Znaci vaka posto jas probuvav se i sesto da se vrati taa sposobnost no ne uspesno. Direkten kontakt ne sum imal nego preku krst t.e jas go prasuvam Bog i na primer dokolku e Da krstot pocnuva da se vrti vo krug, odnosno jas go drzam krstot na krajot od lanecot i toj pocnuva da se vrti. Dokolku prasuvam drugo prasanje i odgovorot e Ne togas krstot se smiruva i ne se vrti.
Vo crkvata Sv. Mina vo Kumanovo ima edna zena koja ja ima taa sposobnost. Ona mi go kaza toa za Bio energijata i kaza deka ja imam istata sposobnost. Po 2-3 godini pa navamo ja nemam.

Im sorry for off topic.
... sekoj ja ima taa sposobnost , toa ne bog koj go dava odgovorot , toa si ti, tvoja ta dusa , preku tvojata potsvest , pa mozebi i nekoj koj e poblisku do bog (po vibracijata) od tebe .. toa go moze sekoj od vas ... se do odreden period, periodot koga pocnuvas da dobivas pogresni odgovori, ili koga odgovorite prestanat da doagjaat ..zosto, hah, pa zatoa sto tuka pocnuva da se mesa nekoj koj ne treba da se mesa, toa e e goto, mislite , tie pocnuvaat da go dvizat klatnoto namesto energijta od tvoeto pole ... citaj malku radiestezija i ke vidis kako se rabotat tie raboti , moite stavovi ovdeka se rezultat na licno iskustvo, i sfakjanja, ... a imav i mnogu povekje od toa , posle nekoe vreme nemav potreba da go koristam visokot , odgovorite doagjaa direktno vo glavata, kako glas, šepot, intuicija... ama kako sto kazav , pocna da se mesa egoto, i pocnav da pravam greski i go zaprev samiot seto toa... sega povtorno e tuka , samo na drug nacin i za druga cel... pozdrav do tragacite ... i ne se otkazuvajte ...
... ako si lecel so bioenergija i si ja izgubil, bidi blagodaren, znaj deka si se socuval sebe ili nekoj ti pomognal da se socuvas...tuka ne,a igranje ... mozno e da se vrati, ama ne ti preporacuvam ... a na krajot na kraistata znaj dobro deka se zavisi od tebe ...
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Bioenergijata e nasata zivotna energija i preku nea kolku e dobro tolku e i loso da se leci. Toa sto kaza deka si imal glavobolki e rezultat na toa sto primas od neubavata energija na bolniot. Vo sistemite za lecebni tehniki meditativni so pomos na kosmicka energija sostaven del od tretmanot e i energetska zastita i imas nacin da si obezbedis zastita za da nemas kontakt nikakov so neubavata energija. Прегледај го приврзокот 102291
Na slikava gi ima prikazano site sloevi na energetskata obvivka na sekoj covek. Toa e aura. Covek so dobra i razviena aura vlijae i bez da dava energija... Samoto prisustvo negovo pravi ubavo cuvstvo.
Терминот космичка енергија го употребуваат во системот на Виетнамецот Мастер Данг, кој систем и кај нас го имаше за обука. Инаку станува збор за нешто, кое има разни имиња во различни системи. Сите тие термини имаат елементи кои се поклопуваат. Може да се каже дека станува збор за сеприсутна енергија, со посебни карактеристики.

За разлика од тоа, таканаречената биоенергија е дел од поединецот и зависи од него. Немаат сите можност да канализираат биоенергија (поточно многу се ретки тие како Филев), а сите имаат можност да работат со оваа универзалнава.

Не сум сретнал до сега, некој автор да ги поистоветува тие две. Иако евентаулно, во крајна линија може да се каже дека биоенергијата потекнува од универзалната, во глобален контекст, во кој целиот живот зависи од неа.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Терминот космичка енергија го употребуваат во системот на Виетнамецот Мастер Данг, кој систем и кај нас го имаше за обука. Инаку станува збор за нешто, кое има разни имиња во различни системи. Сите тие термини имаат елементи кои се поклопуваат. Може да се каже дека станува збор за сеприсутна енергија, со посебни карактеристики.

За разлика од тоа, таканаречената биоенергија е дел од поединецот и зависи од него. Немаат сите можност да канализираат биоенергија (поточно многу се ретки тие како Филев), а сите имаат можност да работат со оваа универзалнава.

Не сум сретнал до сега, некој автор да ги поистоветува тие две. Иако евентаулно, во крајна линија може да се каже дека биоенергијата потекнува од универзалната, во глобален контекст, во кој целиот живот зависи од неа.
Се согласувам со тебе до некаде. Да знаеш дека сите вистински, духовни учења и знаења водат кон едно нешто. Затоа и не е грешка да прати човек повеке учења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom