Црнилата од минатото ја укинаа веронауката

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
тоа важи само за оние кој веруваат во исус, од друга страна вика каменувајго братот свој ако збори лошо замене или проповеда друг бог или му се поклонува на друг бог освен мене истото важи и за твојата мајка татко жена и деца. АБЕ НА КЛАДА ИЛИ КАМЕНУВАЊЕ НЕМА ТРЕТО

A vo kogo veruvas ti?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
A vo kogo veruvas ti?
во единствениот бог на мојсеј, и друг бог нема ти веруваш во она штовиго перат мозокот, со еволуција па убаво си пишува во библијата дека за седум дена е направен светот а за само еден ден адам и ева и сите животни,нигде не пишува за никакви мајмуни и еволуции и како не била стара милијарди години земјата па и дете што ја прочитало библијата знае дека нее постара од 15 илјади години а пошто е напишана од бог неможе данее вистина
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
во единствениот бог на мојсеј, и друг бог нема ти веруваш во она штовиго перат мозокот, со еволуција па убаво си пишува во библијата дека за седум дена е направен светот а за само еден ден адам и ева и сите животни,нигде не пишува за никакви мајмуни и еволуции и како не била стара милијарди години земјата па и дете што ја прочитало библијата знае дека нее постара од 15 илјади години а пошто е напишана од бог неможе данее вистина


Vo Jahve veruvas? Me iinteresira tocno na koja religija i pripagjas? Jehovini svedoci?
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Vo Jahve veruvas? Me iinteresira tocno na koja religija i pripagjas? Jehovini svedoci?
верувам во оној чие име несмее дасе изговори за разлика од тебе сатанисто абе на КЛАДА бе
п.с Др5ва за горење и јажиња за врзување самиот даси донесеш пресветата црква нема пари за фрлање на безбожници додуша нема за никој освен за себе ама нема поготово за тебе, на КЛАДА БЕ
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ako se u pravo evreite
ne se u pravo risjanite
ako se u pravo risjanite
ne se u pravo muslimanite
ako se u pravo muslimanite
ne se u pravo risjanite
ako se u pravo budistite
nikoj ne e u pravo
ete sto e veronauka.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
верувам во оној чие име несмее дасе изговори за разлика од тебе сатанисто абе на КЛАДА бе
п.с Др5ва за горење и јажиња за врзување самиот даси донесеш пресветата црква нема пари за фрлање на безбожници додуша нема за никој освен за себе ама нема поготово за тебе, на КЛАДА БЕ

Abe cekaj so skokas? :))) Te prasav kako covek na koja religija i pripagjas? Aman, tolku li ti e tesko da odgovoris? :pos2:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Abe cekaj so skokas? :))) Te prasav kako covek na koja religija i pripagjas? Aman, tolku li ti e tesko da odgovoris? :pos2:

Me podseti na onoj delot os Scary movie koj se odnesuva na The village: "Those we don't speak of them, which we don't speak of, we do not speak..." :pos2:
Викаш ??? :) слушај кога кени стегне маркус по еден бан на двајцата :) Всушност тоа и е целта на веронауката бар според мене дате збуни до крај, па објаснувајсе ти колку сакаш, општо тоа е целта на секоја религија слепа верба
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
верувам во оној чие име несмее дасе изговори за разлика од тебе сатанисто абе на КЛАДА бе
п.с Др5ва за горење и јажиња за врзување самиот даси донесеш пресветата црква нема пари за фрлање на безбожници додуша нема за никој освен за себе ама нема поготово за тебе, на КЛАДА БЕ
Ах, црквата немала пари за фрлање...
Ако црквата нема пари кој има?
Шо мислиш како се греат они? Каминот на поповите на дрва да не е?
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

Предлог слоган за новиот спот за промоција на земјава од Манчевски:

Дојдете во Македонија, земјата на трагикомедијата...

Ако за тебе Уставот е сатански тогаш можеш слободно да се откажеш од македонско државјанство и да одиш некаде каде не постои Устав или ако постои се вика Библија и да си уживаш таму.

Ќе мора еднаш да се научите дека постојат закони во државава!

Точно е тоа дека постојат закони во државата, и НИЕ си ги почитуваме досега... Меѓутоа дали се трудиме да ги испочитуваме единствените 10 од Бога?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ах, црквата немала пари за фрлање...
Ако црквата нема пари кој има?
Шо мислиш како се греат они? Каминот на поповите на дрва да не е?
Дај просветли ме и кажи ми на што е?
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Точно е тоа дека постојат закони во државата, и НИЕ си ги почитуваме досега... Меѓутоа дали се трудиме да ги испочитуваме единствените 10 од Бога?
Vo 10 Bozji zapovedi ne stoi deka treba da ima veronauka vo skolo. 10 Bozji zapovedi vo vakva religiozna okolina bi trebalo decata da gi ucat od mali noze.. DOMA!
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Точно е тоа дека постојат закони во државата, и НИЕ си ги почитуваме досега... Меѓутоа дали се трудиме да ги испочитуваме единствените 10 од Бога?
Десетте божји заповеди како и што самото име ти кажува се божји заповеди и се однесуваат на тие кои веруваат во Бога, поточно во Господ.

Граѓаните на една држава имаат слобода во одлучувањето дали и во што ќе веруваат, а многу е нормално дека нема сите баш во Господ да веруваат од каде и според христијанството доаѓаат овие заповеди.

Конкретно во Македонија застапени се повеќе религии, а не само христијанството така да... веројатно треба да се почитуваат и останатите.

Што се однесува до законите во една држава... тие немаат и не смеат да имаат врска со „законите“ на одредена религија, тие се нешто посебно и важат за сите, и за верниците од сите вери и за атеистите подеднакво.

Барем ова треба да биде јасно.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
10 bozji zapovedi se osnova na sekoja etika, vo osnova ne se nesto novo. ne kradi ne lazi ne ubivaj toa se opsti pravila.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom