Црнилата од минатото ја укинаа веронауката

Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Уништиле и двајцата милиони животи, не оти се атеисти. Можда, но не и оти се релгиозни. И на школо тоа се учи, а и по интернетов е доста документирано. Во име на комунистичка идеологија. Ако не даваш имот, идеш бајбук, Голи Оток, Сибир...милиони. Но ако сакаме да замижиме пред ова, добро. Тој можел да се декларира и Буда дека е. Битно е убивал, рекламирајќи го комунизмот во СССР. Поточно Сталинизмот.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Уништиле и двајцата милиони животи, не оти се атеисти. Можда, но не и оти се релгиозни. И на школо тоа се учи, а и по интернетов е доста документирано. Во име на комунистичка идеологија. Ако не даваш имот, идеш бајбук, Голи Оток, Сибир...милиони. Но ако сакаме да замижиме пред ова, добро. Тој можел да се декларира и Буда дека е. Битно е убивал, рекламирајќи го комунизмот во СССР. Поточно Сталинизмот.
Е добро де Хитлер давал подршка кон религијата тоа ест христијанството. Он го подржувал. било присутни во Германија. Дали значи тоа дека религијата е поврзана со неговата идологија и е крива за тоа?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
Не ми е познато ни Итлер ни Сталин лично да убиле некого.
Можеби потпишале декрет или наредба или проглас кој довел да смрт на други луѓе.
Слично како што папата со потпис на папска була праќал во смрт иљадници....
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Не ми е познато ни Итлер ни Сталин лично да убиле некого.
Можеби потпишале декрет или наредба или проглас кој довел да смрт на други луѓе.
Слично како што папата со потпис на папска була праќал во смрт иљадници....
Еј да да не заборавиме. Кампањата а апстиненција, а не за кондоми (бидејчи биле грев) целосно ја уништи кампањата за користење на кодоми како метод за заштита против сида. Бројот на заболеми се прептпоставува дека е во милиони благодарејќи на ова.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
Ако се следи интересот на Хитлер, ќе се запази неговата заинтересираност не за религијата туку за црната магија и слични правци-окултни како ли ги викаат. Не можам да постирам линкови, тие се пишани за него како голем интересент за црна магија, магичната моќ на копјето со кое наводно бил прободен Исус на крстот. Лудак во секој поглед.
Сепак сум заради тоа зборче -лудак- повеќе за ставот дека е до човек, не до убедување или идеологија. Но тоа е само мое мислење.
Не ми е познато ни Итлер ни Сталин лично да убиле некого.
Командна одговорност :)
Слично како што папата со потпис на папска була праќал во смрт иљадници....
Исто.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ако се следи интересот на Хитлер, ќе се запази неговата заинтересираност не за религијата туку за црната магија и слични правци-окултни како ли ги викаат. Не можам да постирам линкови, тие се пишани за него како голем интересент за црна магија, магичната моќ на копјето со кое наводно бил прободен Исус на крстот. Лудак во секој поглед.
Сепак сум заради тоа зборче -лудак- повеќе за ставот дека е до човек, не до убедување или идеологија. Но тоа е само мое мислење.
он се интересирал за свети и митски предмети но и за магии. Но сепак не менува тоа ништо тој си бил христијанин од почетокотдо крајот, за магиите се има откажано доста рано и пак си останал во верата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
он се интересирал за свети и митски предмети но и за магии. Но сепак не менува тоа ништо тој си бил христијанин од почетокотдо крајот, за магиите се има откажано доста рано и пак си останал во верата.
Ова значи дека ако не бил католик/христијанин, дека немало да го направи тоа што го направил? Дека верата му наложила? А колку бил тој верник кога работел со окултизмот, тоа не знам. Или ако, кога се родил го крстиле во црква значи дека бил верник, исто е малку чудно како равенство.

Еве кратко и јасно-во име на што освојувал и уништувал цели држави тој Хитлер?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ова значи дека ако не бил католик/христијанин, дека немало да го направи тоа што го направил? Дека верата му наложила? А колку бил тој верник кога работел со окултизмот, тоа не знам. Или ако, кога се родил го крстиле во црква значи дека бил верник, исто е малку чудно како равенство.

Еве кратко и јасно-во име на што освојувал и уништувал цели држави тој Хитлер?
Хитлер си бил католик. Дали следел некоја друга догма е дискутабилно. Сепак во никој случај не бил атеист. Религијата католичка дали искривена дали не исто дискутабилно ја користел како оправдвање за своите убиства. Значи не користел атеизам.
Сталин исто во едни пеиоди едно во други друго, ама религијата била користена за оправдување на злоделата.

Така да се е џабе. никој не може да каже дека атеизмот бил тој кој донел до тие злосторства бидејќи не постои начин да се поврзе со нив. Луѓето се лоши и кога се атеисти и кога не се религиозни нема разлика. Нема разлика ни дали си под комунизам или по демократија ако си добар си добар ако си злобен си злобен.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Hitler ja smetal hristijanskata religija za pateticna religija na slabaci
Toj bil okultist ama i nacionalsocijalist i rasist
a imal simpatii kon Islamot kako maska voinstvena vera
no on bil samo eden politicar koj smetal deka Germancite (kako filozofska i najgenijalna nacija, posto posle starite Grci najveke filozofi se Germanci, isto i naucnici i umetnici)
deka oni treba da vovedat new order vo svetot. Ludak.
 
B

Blacks

Гостин
Препрочитај го уште еднаш ова кое си го напишал и во него ќе видиш подоста глупости:

1. Дарвин и Постанокот се исклучуваат едно со друго!
2. Еволуцијата НЕ Е потврдена со никакви факти, туку е чиста шпекулација-нова вера!
3. Машките не се направени од кал, туку од „...земја...„, а тоа не е исто што и кал! Женските не се направени од РЕБРА, туку од ЕДНО ребро, 13-то од левата Адамова страна! Ако си машко, можеш тоа да го провериш на САМИОТ СЕБЕ: ти недостасува ЕДНО ребро од левата страна на задниот дел од градниот кош!
4. Со укинувањето на веронауката, на младите луѓе им се остава семо ЕДНА вистина-еволуционистичката, која НЕ Е во согласност со демократското начело за постоењена ПОВЕЌЕ различни мислења на иста тема!
А бе добро можеш да ја тупиш колку шо сакаш но факт е дека нема логика децата да се учат две сосема различни доктрини кога едната е докажана со научни факти а другата со бабини деветини...

Стварно ли веруваш дека си настанал од земја, онака сега земја и после неколку секунди човек?
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
така е кажиму на овој проклет атеист море сите на клада бе
So stori be ti pobozen!! :))))

A Isus, taka li ne uci? Da ubivame lugje? Dagi palime na klada? Neli Isus uci na ljubov?



http://en.wikipedia.org/wiki/French_Wars_of_Religion


St. Bartholomew's Day Massacre and after (1572–73)

....... Anti-Protestant massacres of Huguenots at the hands of Catholic mobs continued....

......Perhaps 2,000 Huguenots were slaughtered in Paris and, in the days that followed,
thousands more in the provinces; in all, perhaps 10,000 people were killed.....
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
So stori be ti pobozen!! :))))

A Isus, taka li ne uci? Da ubivame lugje? Dagi palime na klada? Neli Isus uci na ljubov?
Па како поинаку спасот е само во исус и во никој друг а кој несака да го привати исус, значи е против исус и работи со ѓаволот така да на КЛАДдддддддддААААААААААа БЕ
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Па како поинаку спасот е само во исус и во никој друг а кој несака да го привати исус, значи е против исус и работи со ѓаволот така да на КЛАДдддддддддААААААААААа БЕ


Ok, ok, poleka. Kazi mi dali Isus propovedal deka treba da ubivame lugje?

6-ta Bozja zapoved:

Ne ubivaj!!!
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Ok, ok, poleka. Kazi mi dali Isus propovedal deka treba da ubivame lugje?

6-ta Bozja zapoved:

Ne ubivaj!!!
тоа важи само за оние кој веруваат во исус, од друга страна вика каменувајго братот свој ако збори лошо замене или проповеда друг бог или му се поклонува на друг бог освен мене истото важи и за твојата мајка татко жена и деца. АБЕ НА КЛАДА ИЛИ КАМЕНУВАЊЕ НЕМА ТРЕТО
 

Kajgana Shop

На врв Bottom