Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Абе и да не ја пренеле веста како што треба и сите овие анализи кој колку трошел, сепак останува трнот во око како успеале да потрошат 900,000 литри гориво за една година. Мене не ми е јасно што коли возат. Па и со авион да патувале секој ден толку не би потрошиле!
900.000 евра, не литри гориво. Ти пресметај колку е тоа, но сепак не е само за гориво, туку и други работи(амортизација, патарини, итн...)
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Друже ме тераш да помислам дека си владин трол - без навреда, еве нека се 500,000 литри на гориво а останатите за амортизација и "патарини"- ама ретко кој пратеник ќе плати.

Пак нема логика како успеале да потрошат толку, па на крај нека пресметаат ревизорите колку еден пратеник од Тетово бил на седница во една година, нека пресметаат колку километри поминал во двата правци, во официјален сервис нека прашаат колку троши неговиот автомобил на 100 километри и воала - ете го есапот! Сигурно не потрошил ни 40% од парите што ги добил!
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Друже ме тераш да помислам дека си владин трол - без навреда, еве нека се 500,000 литри на гориво а останатите за амортизација и "патарини"- ама ретко кој пратеник ќе плати.

Пак нема логика како успеале да потрошат толку, па на крај нека пресметаат ревизорите колку еден пратеник од Тетово бил на седница во една година, нека пресметаат колку километри поминал во двата правци, во официјален сервис нека прашаат колку троши неговиот автомобил на 100 километри и воала - ете го есапот! Сигурно не потрошил ни 40% од парите што ги добил!
Тоа е друг муабет, нешто на што реагирале ревизорите а што во текстот погоре не е пренесено.Затоа реков дека се неписмени(намерно или ненамерно) новинариве, тераат на сензационални вести наместо на вистински вести.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
900.000 евра, не литри гориво. Ти пресметај колку е тоа, но сепак не е само за гориво, туку и други работи(амортизација, патарини, итн...)
500.000 евра или 30 милиони денари (со курс 60 денари = 1 евро) за гориво поделени на 120 пратеници со цена од 85 денари за литар.Ако имаат седница секој ден тогаш трошат по 8 литри гориво но според сајтот на собранието во просек испаѓа дека седница имаат на секои 10 дена.Тоа се околу 37 седници годишно.Се добива бројка од 80 литри гориво по човек по седница или скоро 7000 денари по седница.Бројкава е worst case scenario рачунај дека не сите добиваат исти патни трошкови,дека е земена некоја минимална сума за гориво пошто не ми се верува дека би давале 400.000 евра за амортизација,поголем број користат дизел.Ако сите одат со авион тогаш бројките се реални но досега не сум чул некој автомобил да троши 80 литри на максимум 400 километри.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
500.000 евра или 30 милиони денари (со курс 60 денари = 1 евро) за гориво поделени на 120 пратеници со цена од 85 денари за литар.Ако имаат седница секој ден тогаш трошат по 8 литри гориво но според сајтот на собранието во просек испаѓа дека седница имаат на секои 10 дена.Тоа се околу 37 седници годишно.Се добива бројка од 80 литри гориво по човек по седница или скоро 7000 денари по седница.Бројкава е worst case scenario рачунај дека не сите добиваат исти патни трошкови,дека е земена некоја минимална сума за гориво пошто не ми се верува дека би давале 400.000 евра за амортизација,поголем број користат дизел.Ако сите одат со авион тогаш бројките се реални но досега не сум чул некој автомобил да троши 80 литри на максимум 400 километри.
Секако дека трошоците се преценети, со тоа е оштетен буџетот. Едноставно е нелогично да даваш пари кога како клуч користиш премногу варијабилна ставка која не е фиксно поврзана со надоместокот, т.е. е дел од нејзе... конфузно....
Во секој случај, голема сума која не може туку така да се исплатува...

Патем не се само седници, туку и оние работни групи што ги имаат....
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Јас денес си купив точак. И тоа фенси точак. Со оглед на неопходните потреби точакот ќе го исплатам до крајот на мај месец. Значи ако го пребијам у гориво по оваа цена, а ако се покачи и побрзо ќе испадне дека ќе го исплатам. Поминувам 300км месечно до работа и назад, а колата пошо поминувам низ централно градско подрачје, ми јаде 10 литра градска ко од шала. 300км x10, 10.5 литра на 100 км, испаѓа некаде околу 3000 месечно само за до работа и назад. Колата евентуално за викенд и коа ќе си шетам. Не дозволувам да ме ебат више со цениве. Искрено, најискрено се мислам и да ја продадам. Нема логика више. Ептен кола е потреба иначе и ебав мајката до сеа. У оглас испод цена и за 2 дена ќе ја шитнам.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Јас денес си купив точак. И тоа фенси точак. Со оглед на неопходните потреби точакот ќе го исплатам до крајот на мај месец. Значи ако го пребијам у гориво по оваа цена, а ако се покачи и побрзо ќе испадне дека ќе го исплатам. Поминувам 300км месечно до работа и назад, а колата пошо поминувам низ централно градско подрачје, ми јаде 10 литра градска ко од шала. 300км x10, 10.5 литра на 100 км, испаѓа некаде околу 3000 месечно само за до работа и назад. Колата евентуално за викенд и коа ќе си шетам. Не дозволувам да ме ебат више со цениве. Искрено, најискрено се мислам и да ја продадам. Нема логика више. Ептен кола е потреба иначе и ебав мајката до сеа. У оглас испод цена и за 2 дена ќе ја шитнам.
Ја би те советувал да инвестираш и у една рикша , ја планирам така. Ем на пат кон работа можеш да работеш ко такси и да заработеш екстра денар. Плата 11.000 - 2000 за нафта , 2000 за струја , 1000 за вода , 500 за Интернет , 800 за кабловска ... Можда ќе остане нешто за семки ..
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Епа убаво 80 литри за 400 километри и тоа не се секогаш 400, таленти се...И не за џабе е онаа „Државната кола најмалку троше и никогаш не се расипува“
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
без гајле народните избраници се луѓе со совест - затоа ги избираме......вишокот што ќе им остани ќе го вратат во буџетот
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Само чесни и поштени лица бираме за политичари. Мене јасно ми е дека нафтата секаде скока тоа не го оспорувам. Ама финтата е што кај нас се применува европски стандард за се само ги нема европските плати. Па неможе ние да имаме европски трошоци, а македонски плати..
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Само чесни и поштени лица бираме за политичари. Мене јасно ми е дека нафтата секаде скока тоа не го оспорувам. Ама финтата е што кај нас се применува европски стандард за се само ги нема европските плати. Па неможе ние да имаме европски трошоци, а македонски плати..

Јас би додал уште едно кое се коемнтира деновиве, а тоа е дека освен што плаќаме скапи горива тие се со многу слаб квалитет во псоредба со горивата кои се точат на бензиски во еу. Кој знае што ѓубре ставаме во резервоар а плаќаме како да сме по еу стандард.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Вториот дел со Весна, не им ја разбирам малце логиката, нормално дека парите ќе се слеваат во банкарска сметка доколку Весна приложила фискална сметка или сметкопотврда или како и да ги правдаат парите, сеедно.
Весна во лер вози од Битола до Скопје затоа има заштедено на гориво :icon_lol:.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Пратениците кои на работа доаѓаат со свој автомобил добиваат надомест во висина од 30 проценти од продажната цена на еден литар гориво,
глупо правило ама тоа е. Само од-до Битола дневно е 5000 денари. Затоа и цената на дериватите никого не го занима. Повеќето од нив директно или индиректно имаат ќар. Кој акции, кој патни трошоци, кој полнење на буџет од кој пак земаат патни трошоци, седници на управни одбори, патувања...Пратениците само ги користат тие поволности наместо да ги променат. А кој не би ги користел?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Јас би додал уште едно кое се коемнтира деновиве, а тоа е дека освен што плаќаме скапи горива тие се со многу слаб квалитет во псоредба со горивата кои се точат на бензиски во еу. Кој знае што ѓубре ставаме во резервоар а плаќаме како да сме по еу стандард.
Јас само знам еден муабет кој ми го кажа еден вработен од киа моторс, дека нашава нафта во Германија не ги задоволува квалитетите/критериумите ни за греење, камо ли за возење, појака нафта користеле за греење, а ние овдека ја користиме за возење.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209

Македонија има најниски давачки за нафтени деривати. Значи во главно е ОКТА крива за цената на безнинот не е најниска во Европа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom