Целата Вистина за бог

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
epa togas sto se cudis koga ti kazuam deka mi prebaci pari abe gospod e toa ne e zaebancija ON sve moze!!!!!!
--- надополнето: Oct 20, 2011 3:00 PM ---
epa togas sto se cudis koga ti kazuam deka mi prebaci pari abe gospod e toa ne e zaebancija ON sve moze!!!!!!
--- надополнето: Oct 20, 2011 3:01 PM ---
epa togas sto se cudis koga ti kazuam deka mi prebaci pari abe gospod e toa ne e zaebancija ON sve moze!!!!!!
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
57
Поени од реакции
35
Zamislete si go pocetotokot. Zemjata seuste ne postoela , materijate seuste ne ja odrazuvala vselenskata svetlina. No kako i sega vselenata bila ispolneta so mnogubrojni razlicni energii. I zivite sustini preku energijata mislele, tvorele vo temninata - togas ne im bila potrebna nadvoresna svetlina. Tie svetele vnatre vo sebe. vo sekoe bitie, vo sekoja sustina, se bilo vnatre - i mislite, i cuvstvata, i energijata na stremezite. no sepak i kaj niv imalo razliki - vo sekoja sustina, edna energija bila preovladuvacka nad drugite. Kako sto e i denes - vo vselenata ima sustina koja unistuva i sustina koja sozdava zivot. I kaj drugite imalo mnogubrojni razni nijansi , slicni na coveckite cuvstva. i tie sustini nikako ne mozele da dojdat do meguseben kontakt, vo nekakov meguseben dopir. Postoenjeto na na brojni energii vo vnatresnosta na sekoja sustina sozdavalo tu mirno tu sekavicno dvizenje. Sozdadenoto vnatre vo sebesi , vednas vo sebesi , na istoto mesto , i se unistuvalo. pulsiranjeto na vselenata voopsto ne vliaelo vrz niv , tie voopsto ne bile vidlivi i sekoja sustina za sebe mislela deka e edinstvena vo beskrajnoto prostranstvo. Nejasnosta na nivnata cel ne im dozvoluvala da sozdadat becmrtna tvorba sto bi mozela da im donese zadovolstvo. i zatoa pulsiranjeto prodolzuvalo vo bezvremenosta i vo beskrajnosta, no nedostigalo seopstoto dvizenje. i odednas, kako impuls, kontaktiranjeto zapocnalo, gi dosegnalo site i istovremeno vo beskrajnata vselena! I srede zivite kompleksi od energii, odednas eden kompleks gi osvetlil site drugi. Dali bil star ili , pak mald , toa nemoze da se kaze so obicni zborovi. Dali se pojavil od vakumot, od prazniot prostor ili od site iskri - mozeme da razmisluvame za toa , no toa voopsto ne e vazno.Toj kompleks mnogu nalikuval na covek - na denesniot covek! Bil slicen na negovoto vtoro „ Jas “ - ne na materialnoto , tuku na negovoto vecno i sveto „ Jas “. Za prv pat, zivite energii na negovite stremezi i mecti zapocnale nezno da se dopiraat do sekoja vselenska sustina. I samiot toj kompleks na energii bil tolku vozbuden, sto razdvizil se vo vselenata. Za prv pat vo vselenata prozvucile i zvucite na komuniciranjeto. i dokolku tie zvuci se prevedat na na nekoj denesen, sovremen jazik , togas nie bi ja pocuvstvuvale smislata na prasanjata i na odgovorite. Od site strani na beskrajnata vselena kon nego , kon edinstveniot, se stremelo samo edno prasanje postaveno od site zaedno.
- Kazi sto sakas, sto posakuvas tolku strasno?
A toj ubeden vo svojata mecta odgovoril:
Zaednicka tvorba i radost za site od Nejzinata svest za postoenjeto.
-Sto bi mozelo da donese radost za site?
-Raganjeto!
-Raganje - na sto? Tuka odamna kaj site ima samozadovolstvo.
-Raganjeto vo koe delcinjata na site ke se vklucat vo edno.
-Kako moze vo edno da se soedniat i unistuvackite i tvoreckite energii?
-Taka sto sprotivnite energii od pocetok ke se uramnotezat vo sebesi!
-I koj ke moze da go napravi toa?
-Jas.
-No ima i energija na somnezot. Somnezot ke te poseti, i samo za mig tebe ke te unisti. I mnozestvoto na razlicni energii tebe ke te razdrobi na mali cesticki. Nikoj ne bi mozel da gi dodrzi sprotivnostite vo edno.
-No ima i energija na uverenosta.Uverenosta i somnezot stom se ednakvi , ke pomognat za preciznosta i ubavinata na idnata tvorba, na idnoto sozdavanje.
- Kako bi mozel ti da se nareces sebesi?
-Jas sum Bog.Ke gi primam vo sebe site cesticki na vasata energija. I jas ke izdrzam! I jas ke sozdadam! Taa tvorba na seta vselena ke i nosi radost!
Site sustini od celata vselena istovremeno gi ispustile svoite energii vo Nego. I sekoja se stremela nad site da preovladuva, i vo novoto kako vrhovna da se ovoploti.
Taka zapocnala golemata borba na site vselenski energii.I nema nitu merka za golemina, nitu merna edinica za vreme so koi bi mozele da se opredelat razmerite na taa borba pomegu niv. Mirot edvaj nastapil togas koga site niv gi posetilo spoznanieto deka nisto ne ke moze da bide povisoko i posilno od edna vselenska energija - od energijata na bozestvenata mecta. Bog vladeel so energijata na mectata. I vnatre vo Sebe Toj Se zadrzuva, i balansira, i se smiruva, zapocnuva vo dusata da tvori. Uste koga vo Sebe gi sozdaval idnite tvorbi, so takva brzina go vajal sekoj detal sto za toa ne mozelo da se dade nikakva opredelba, so se toj ja osmisluval zaemnata vrska za sekoja tvorba oddelno. I SE pravel sam vo temninata na beskrajnata vselena. Sam vo sebesi go zabrzuval dvizenjeto na site vselenski energii.A niv, pak, gi plasela neizvesnosta. Taka Toj ostanal samo vo vakumot , vo prazniot prostor. i toj se sirel. Caruvalo smrtno studenilo. Naokolu starv, otugenost. A Toj, osamen, izgrevi prekrasni veke gledal i gi slusal pesnite od pticite, go cuvstvuval mirisot na cvekinjata. So svojata strasna mecta samiot gi sozdal Svoite prekrasni tvorbi.
- Zastani - Mu rekle drugite sustini - vo vakum si .
Sega, vo sekoj mig, ke eksplodiras! Kako uspevas da gi zadrzis vo sebe site energii? Tebe nema da ti pomogne nisto za da se spasis, sega ednistvena sudbina ti e da eksplodiras. No, ako imas uste vreme ti zapri i tvoreckite energii bavno raspustigi.
A toj odgovoril:
- Jas nema da gi predadam moite mecti! Zaradi niv ke prodolzam da se zgusnuvam i Svoite energii da gi zabrzuvam. Mectite Moi! Vo niv jas gledam edna mravka kako brzo trca, gledam kako orlicata vo let drzok gi uci sinovite svoi da letaat.Bog so tainstvena energija vo sebe go zabrzuval dvizenjeto na energiite vo seta vselena. Negovoro vdahnovenie vo Dusata Negova gi gi sobiralo tie energii vo zrnce. i odednas toj pocuvstvuval dopir. Od site strani od sekade, nesto so nekakva tainstvena energija go bocnalo so zestina za mig, se oddalecilo so svojata toplina go zagrevalo na rastojanie i go ispolnuvalo so nova tainstvena sila. I seto tamu sto bilo vakum, odednas blesnalo vo svetlina.I novi zvuci prozvucile vo celata vselena koga Bog prasal so nezen voshit:
- Koja si ti ? Kakva energija si?
Kako odgovor, toj ja slusnal melodijata na zborot:
- Jas sum energijata na ljubovta i vdahnovenieto.
-Vo mene ima edno delce tvoe.Edinstveno e toa.Toa e sposobno da gi zadrzi omrazata, prezirot i zlobata.
-Ti bog si , Tvojata energija - mectata na na Tvojata dusa - uspea se sto e tuka da go dovede vo harmonija . Ako navistina edno delce od mene pomognalo vo toa , togas jas te molam ti da me soslusas. O, Gospodi, Ti ke uspees mene da mi pomognes.
- Sto sakas ti ? Zosto me dopre so tvojot ogan , so seta sila na tvojot ogan?
- Spoznav deka jas sum Ljubov. Ne mozam jas samo so edno delce ... sakam celata da i se oddadam na tvojata dusa. Znam nema da me pustis celata - za da ne ja narusis harmonijata na dobroto i zloto. No, zatoa jas ke go ispolnam so sebesi celiot vakum okolu tebe. Vselenskiot stud i magla do tebe nema da dopiraat.
- Sto se slucuva tuka? Sto ti zableska posilno!
- Ne jas samata tvojata energija e tuka! Toa e tvojata Dusa! Taa samata se odrazi vo mene. I vo tvojot duh se vraka odrazenata svetlina. Rastrevozeno i silno , Bog izvikal vdahnoven taka od ljubovta :
- Vo mene se tolku se zabrzuva, besnee se vo mene. O, kolku e prekrasno vdahnovenieto! I neka bide taka! i neka se sozdadat tvorbite na mojata mecta , tvorbite osvetleni od ljubovta!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
269
Поени од реакции
69
epa togas sto se cudis koga ti kazuam deka mi prebaci pari abe gospod e toa ne e zaebancija ON sve moze!!!!!!
--- надополнето: Oct 20, 2011 3:00 PM ---

epa togas sto se cudis koga ti kazuam deka mi prebaci pari abe gospod e toa ne e zaebancija ON sve moze!!!!!!
--- надополнето: Oct 20, 2011 3:01 PM ---

epa togas sto se cudis koga ti kazuam deka mi prebaci pari abe gospod e toa ne e zaebancija ON sve moze!!!!!![/quoteI Се чудам како можете да го газите името на Бог.Се чудам на вашата горделивост,на вашата ироничност,на вашиот потсмев ...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Moze se ili ne moze gospod SE?
ako moze togas moze kade vide ironija
ili Ti ne veruvas vo negovata semok
ako ne moze znaci
Ti ja osporuvas Negovata semok!
 
T

Tetro

Гостин
Ова не се толкува, за жал на тие што мислат дека може да се научи. :)
Еден ден.......можеби ќе извикаш аххххх.
Тогаш ќе знаеш што било напишано во овие три четири реда.
--- надополнето: Oct 19, 2011 9:51 PM ---

Јас сум вистината :)
--- надополнето: Oct 19, 2011 9:52 PM ---

Кој си бе ти? :)
Не се сеќам дека сме дискутирале на форумов.
--- надополнето: Oct 19, 2011 9:54 PM ---

Писсссссс бабо
--- надополнето: Oct 19, 2011 9:57 PM ---
За оние што пробуваат да разберат што сум напишал.....................а не можат :D
Paralexia - страшна болест
Ахххх, Бодхидкхмкхм.... Ти самиот смени 6 кориснички имиња, пардон, профили, и сеуште не ти е јасно кој стои од другата страна.

Те жалам понекогаш, другарче.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ахххх, Бодхидкхмкхм.... Ти самиот смени 6 кориснички имиња, пардон, профили, и сеуште не ти е јасно кој стои од другата страна.

Те жалам понекогаш, другарче.
Понекогаш :) ?
Не ми е потребно, чувај го за тие на кои им треба.
А богами и тебе ќе ти треба од истите тие еден ден ;)
 
Член од
1 ноември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Sto go tupite be i dvaicata nemate poima od teologija inaku bog postoi i toj e najgolemiot tiranin vo kosmosot i na svetot bidejki e najmoken i moze da pravi sto saka bidejki za nego ne postoi zakon edinstveno toj e nad zakonot pa zatoa toa ti se vika tiranija, toa e najljubomornoto sustvestvo i najgolemiot ubiec na luge so nego ne se sporeduva ni eden diktator tie se sitna buranija za bog
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Sto go tupite be i dvaicata nemate poima od teologija inaku bog postoi i toj e najgolemiot tiranin vo kosmosot i na svetot bidejki e najmoken i moze da pravi sto saka bidejki za nego ne postoi zakon edinstveno toj e nad zakonot pa zatoa toa ti se vika tiranija, toa e najljubomornoto sustvestvo i najgolemiot ubiec na luge so nego ne se sporeduva ni eden diktator tie se sitna buranija za bog
Дарт вејдер?
 
Член од
1 ноември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Dart vejder Bog postoi pogledni se sebesi i site rastenija i se sozdadeni perfektno vidi se samiot tvoeto telo se ti e so pravilen raspored zabi ,usi
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Dart vejder Bog postoi pogledni se sebesi i site rastenija i se sozdadeni perfektno vidi se samiot tvoeto telo se ti e so pravilen raspored zabi ,usi
Хејл Дарт Вердер. Се поклонувам пред новиот бог, креаторот на сите зла и добрини......
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Sto go tupite be i dvaicata nemate poima od teologija inaku bog postoi i toj e najgolemiot tiranin vo kosmosot i na svetot bidejki e najmoken i moze da pravi sto saka bidejki za nego ne postoi zakon edinstveno toj e nad zakonot pa zatoa toa ti se vika tiranija, toa e najljubomornoto sustvestvo i najgolemiot ubiec na luge so nego ne se sporeduva ni eden diktator tie se sitna buranija za bog
хаххааа...земи воздух, диши
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.718
Поени од реакции
11.785
Sto go tupite be i dvaicata nemate poima od teologija inaku bog postoi i toj e najgolemiot tiranin vo kosmosot i na svetot bidejki e najmoken i moze da pravi sto saka bidejki za nego ne postoi zakon edinstveno toj e nad zakonot pa zatoa toa ti se vika tiranija, toa e najljubomornoto sustvestvo i najgolemiot ubiec na luge so nego ne se sporeduva ni eden diktator tie se sitna buranija za bog
:D
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ако бог не создал значи дека бог е првата материја која што опстанала, се појавила на планетава и од нејзе настанале повеќе видови на материи кои што еволвирале и не создале нас со текот на еволуцијата. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom