Цагер, (поклопување на стрелките)

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од Кискино, 1 февруари 2010.

?

Дали често "фаќате" цагер

1. Да, често ми се случува

93 гласови
    75,0%
  2. Не, или воопшто ретко

31 гласови
    25,0%
  1. Кискино

Кискино Модератор

Член од:
    27 август 2007
    Мислења:
    3.600
    Допаѓања:
    359
    Темава ќе биде за сите цагери - поклопувања на стрелките, дали мислите дека има нешто зад тоа и толкување на истото. Мистиката и силата на цагерот, глувото доба, полноќ и слично како она што најмногу се кажува за цагерите. Подолу постов е почнат за 11:11 но темава постои и за другите поклопувања (дигитални или аналогни како сакате). - Апокалипто

Нумеролозите веруваат дека забележувањето на цагерот 11:11 е многу повеќе од чиста случајност.

Некои автори веруваат дека забележувањето на овој цагер е благопријатен знак кој не води кон подобро, позитивна конекција со духовниот свет и со мистериите на универзумот, знак на присуство на духови (чувари). Верувањето за мистичната моќ на 11:11 е усвоено од верниците на Њу Ејџ филозофијата. Всушност, ова се смета за будење на потсвеста со стремеж да се открие непознатото и надприродното, контактирање со духовниот свет. Некои во 11:11 си замислуваат желба, баш исто како кога гледаат ѕвезда како паѓа. (fail) :)

Случајно еден ден на фејсбук пишав 11:11 на статус ради често забележување и ми пишаа многу луѓе дека го имаат забележано феноменот, па се заинтересирав повеќе. Има многу сајтови и многу објаснувања.

Дали вие сте запознаени со овој феномен ако може така да се нарече, дали често го забележувате ова и кои се вашите размислувања?

* Велат, среќниот човек воопшто и не гледа колку е часот. Јас многу често го забележувам овој цагер, можно е ради некои мистични ствари, можеби оти често гледам кое време е.
  2. noodle ®

noodle ® Teetleh

Член од:
    3 декември 2005
    Мислења:
    1.533
    Допаѓања:
    251
    Си ми е*ал мајката. Денес го фатив, завчера, и едно 10-15 пати во последно време. Во последно време ме сере среќа. Ќе почнам да верувам во глупостиве, а нејќам. И сега додека не откријам се поврзано со тоа, нема да престанам. Фала ти Кискино што ми даде уште една ситница на која ќе си го трошам малкуто скапоцено време. :)
    На beautifull liar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Apokalipto

Apokalipto (М)

Член од:
    4 март 2007
    Мислења:
    15.578
    Допаѓања:
    2.475
    Хах... го фатив и на мобилен и во кола ...разликата им е некаде 2 минути (пуста мрза да ги направам да покажуваат исто) епа сега штом било на добро... се надевам дека ќе искрсне нешто ...онака предизвикано од добрите сили на духовниот свет кој во тој момент дејствувале на мене... значи чекаме.

Среќен човек не гледал на саат? Демек саатот е само за несреќни души на кои им треба да гледаат уште колку ќе страдаат тој ден, или па да се надеваат дека ќе начекаат 11:11 за да им се насмевната добрите сили... инчрестинг ебаго... оф сега гледам дека сум го промашил 12:12 :( него што е со 13:13 дабл баксуз?
  4. wot

wot еva

Член од:
    20 мај 2008
    Мислења:
    12.392
    Допаѓања:
    13.408
    Koга ќе фатам цагер знам дека ме мисли некоја. :wub:
    Поспецифично околу 11 незнам не сум слушнал а и не верувам во неговата моќ.
  5. Aurora~Borealis

Aurora~Borealis

Член од:
    6 јануари 2010
    Мислења:
    1.132
    Допаѓања:
    100
    Некое појаснување што се случува во 11:11 за нас, обичните среќни смртници кои што сме незапознаени со појавите како "цагер"?
  6. Apokalipto

Apokalipto (М)

Член од:
    4 март 2007
    Мислења:
    15.578
    Допаѓања:
    2.475
    Еве што вика стрико гугл ако го прашаме 11:11 (нај интересните резултати, не оние кај шо се објаснува со кои процеси на електрониката во часовниците се дошло до двете 11ки):

http://www.1111spiritguardians.com/ (ова баш говори за тие... духовните сили)

ии нешто со коинциденции, кругови во жито и сл

п.с ииј колку фино било да има тема за бројки а да не е во мистерии :vozbud:

п.п.с ќе ја вратам со форхенд ако ми ја упатите
  7. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    10.906
    Допаѓања:
    3.781
    Колку шанси има да се појават сите комбинации 11:12 11;13, 15:05...на часовникот, толку процентуално и оваа 11:11. Веројатноста да ги забележиш е подеднаква, но токму заради необичноста на комбинацијата 11:11 го паметиш, а на пример 11:15 го забораваш...или ради сугестија.
    .
    .

Или ова го пишувам од мака што ова што го вели Нудл не се дешава кај мене така често
    да ме потпосере среќа малку и мене. Од завист и чиста љубомора :)

Инаку цагер е друга работа-верување, најверојатно (не најверојатно, него има) има логично објаснување за кое овде не му е место, отом потом :wink:
  8. демнач

демнач Неафирмиран кајганџија

Член од:
    11 август 2008
    Мислења:
    1.603
    Допаѓања:
    378
    А добро сеа цагер нели беше кога ќе се склопат сказалките на саатот,а прв пат слушам за цагер на дигитален саат:)
  9. Песимист

Песимист Добро информиран оптимист

Член од:
    11 ноември 2008
    Мислења:
    1.676
    Допаѓања:
    176
    wow прв пат слушам за овоа мада никогаш немам фанато а и да фанам не приметувам .......А шо е мокта на 00:00 ваљда дека треба да одеш да си легнеш....или?????
  10. Candy

Candy Sorry I can't be perfect

Член од:
    10 март 2009
    Мислења:
    215
    Допаѓања:
    3
    Мене ми се случува 12:12 да го начекам.А 11:11 не сум го начекала, барем не ми текнува во моментов. :wink:
  11. Stre3T Danc@

Stre3T Danc@ The definition of #BFABB

Член од:
    10 април 2009
    Мислења:
    1.693
    Допаѓања:
    143
    I loathe the superstitious.
    Го среќавам 11:11, но покрај него се погодуваат и други. Сепак овој е најчест.
    Кога ќе се случи тоа, потсвесно помислувам на она дека `некој те мисли`, но ниту се обидувам да мислам кој е тоа, ниту пак верувам дека е така.
    Не сум суеверна и мислам дека е чиста случајност.
  12. Picasso`

Picasso` Schizophrenic!

Член од:
    26 јануари 2007
    Мислења:
    4.156
    Допаѓања:
    194
    Појако е 00:00.
  13. Јаневски

Јаневски

Член од:
    1 јануари 2010
    Мислења:
    1.121
    Допаѓања:
    382
    A 11:11 на дигитален часовник?
    Значи ова е нешто на „новата ера“ т.е. појавата на дигитални дисплеи.

A 13:13?
  14. Кискино

Кискино Модератор

Член од:
    27 август 2007
    Мислења:
    3.600
    Допаѓања:
    359
    Еве.

Инаку, читав дека на времето биле само 1,111 луѓе што го гледале ова секојдневнo, значи секако ранобудци биле :icon_lol:
    И се вели дека 11:11 исто ко и бројката 23 го среќаваме во различни форми (весник, книги, фискални сметки...) а не само на часовникот.
  15. Marjan-MiKi

Marjan-MiKi

Член од:
    25 септември 2008
    Мислења:
    8.685
    Допаѓања:
    1.460
    Јас многу ретко, скоро ич.
    Иначе срање у боја и јас мислам така.Сеа за едни бројки ми дошло или не знам што.:uvo:

Сподели преку: