Херпес!

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Voa Herpatch kolku pari e se znae li i efikasno li e ???
Што му се замараш, мора да пројде одредено време за инкубација на вирусот, имаш обични креми со анестезин, да ти ја намали болката и пецкањето.

Иначе фластерот е фантастичен, порано ги немаше кај нас, ги имам купено во Србија за 13 евра цело кутивче, внатре имаш 20 фластерчиња, огледалце, пинцета и тако даље. Кај нас видов дека ги има во Космо ама не прашав за цена, се продаваат и на парче, земи 2 доволно ќе ти бидат.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.647
Поени од реакции
3.548
Edno glupo prasanje. :D Zoshto se pojavuva samo na dolnata usna? Ili mene taka mi se cini?
I mene redovno mora da mi se pojavi vo tekot na letoto i mnogu me nervira. :mad: Ova leto ushte go nema, se nadevam deka nema da mi se pojavi do ponedelnik koga kje trgneme na odmor.:cautious:
 
Член од
12 март 2011
Мислења
376
Поени од реакции
1.234
Едно прашање..
Колкави се шансите да се појави херпес ако пиеш коњак од исто шише со некој што има херпес кој му заздравува и што да направам за да не ми се појави ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Едно прашање..
Колкави се шансите да се појави херпес ако пиеш коњак од исто шише со некој што има херпес кој му заздравува и што да направам за да не ми се појави ?
Не пиј нареден пат, а чим ти е сега толку шубе, намачкај го местото со сок од грејпфрут или лимон ;)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не пиј нареден пат, а чим ти е сега толку пубе, намачкај го местото со сок од грејпфрут или лимон ;)
Дали некогаш си имал херпес и дали знаеш што значи да ставиш сок од лимон или грејпфрут на отворена рана?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали некогаш си имал херпес и дали знаеш што значи да ставиш сок од лимон или грејпфрут на отворена рана?
Прашањето на членот погоре е ,, Дали е можно да се појави херпес...'' , а не како да се лечи веќе појавен херпес...... прочитај убаво ;)

А сокот од грејпфрут или лимон спречува да дојде до херпес :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Прашањето на членот погоре е ,, Дали е можно да се појави херпес...'' , а не како да се лечи веќе појавен херпес...... прочитај убаво ;)

А сокот од грејпфрут или лимон спречува да дојде до херпес :)
Кој ти кажал, кој те лажел? Тоа е апсолутно неточно. Не може да се направи ништо да се спречи херпесот ако некој е веќе заразен и вирусот е активен. Единствена превенција е да пие ацикловир што не се препорачува доколку не е имунокомпромитиран. Евентуално ако се појави некој ран знак веднаш да стави некој од геловите, мастите или фластерите против херпес за да го локализира да не се шири повеќе.
Корисна функција на лимонот во случајов би била евентуално да се пие за да придонесе кон внесот на витамин Ц.
 
Член од
12 март 2011
Мислења
376
Поени од реакции
1.234
Абе детево ми вика не било херпес туку некаков вид на мозолче, а и стварно не ми изгледаше како херпес, ги немаше оние ранички. А мене на рабов од устава ми се напрај едно мало бело како мозолче, мн ситно и ставив паста за заби, а пред то не почувствував никаква болка или чешање и сеа уште е помало дури и го нема.. мислам дека не е херпес, ваше мислење?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Кој ти кажал, кој те лажел? Тоа е апсолутно неточно. Не може да се направи ништо да се спречи херпесот ако некој е веќе заразен и вирусот е активен. Единствена превенција е да пие ацикловир што не се препорачува доколку не е имунокомпромитиран. Евентуално ако се појави некој ран знак веднаш да стави некој од геловите, мастите или фластерите против херпес за да го локализира да не се шири повеќе.
Корисна функција на лимонот во случајов би била евентуално да се пие за да придонесе кон внесот на витамин Ц.
За витаминот Ц имаш право, но членот погоре не пишал дека има некои знаци за појава на херпес, туку дали е можно да се појави :)
А сокот од лимон или грејпфрут ги суши не дозволува до развивање на бактеријата/ вирусот ( пробано и докажано) :)
И напоменав дека се користи пред да се појави херпесот ( доколку знаеш дека е можно) , а не дека се става врз веќе создаден херпес :)

П.С. Да не идеме многу офтопик ;)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За витаминот Ц имаш право, но членот погоре не пишал дека има некои знаци за појава на херпес, туку дали е можно да се појави :)
А сокот од лимон или грејпфрут ги суши не дозволува до развивање на бактеријата/ вирусот ( пробано и докажано) :)
И напоменав дека се користи пред да се појави херпесот ( доколку знаеш дека е можно) , а не дека се става врз веќе создаден херпес :)

П.С. Да не идеме многу офтопик ;)
Ок, шефе, сега сме онтопик. Пак ќе ти кажам не е точно инаку никој на светов не би развил инфекција од херпес и не би постоеле тие гелови, масти и фластери туку масовно сите би се мачкале со лимони и грејпфрути.

Абе детево ми вика не било херпес туку некаков вид на мозолче, а и стварно не ми изгледаше како херпес, ги немаше оние ранички. А мене на рабов од устава ми се напрај едно мало бело како мозолче, мн ситно и ставив паста за заби, а пред то не почувствував никаква болка или чешање и сеа уште е помало дури и го нема.. мислам дека не е херпес, ваше мислење?
Штом не те пецка, боли и чеша мислам дека не е херпес. Нема потреба да се плашиш, само во иднина повнимателно ;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ок, шефе, сега сме онтопик. Пак ќе ти кажам не е точно инаку никој на светов не би развил инфекција од херпес и не би постоеле тие гелови, масти и фластери туку масовно сите би се мачкале со лимони и грејпфрути.
Шефице, нема проблем, јас те сфаќам што сакаш да кажеш, но секогаш јас го применувам и препорачувам природниот лек :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.013
Поени од реакции
14.858
Абе детево ми вика не било херпес туку некаков вид на мозолче, а и стварно не ми изгледаше како херпес, ги немаше оние ранички. А мене на рабов од устава ми се напрај едно мало бело како мозолче, мн ситно и ставив паста за заби, а пред то не почувствував никаква болка или чешање и сеа уште е помало дури и го нема.. мислам дека не е херпес, ваше мислење?
тоа не е херпес туку афта.првите неколку дена многу боли,и реагира на све-а најмногу ако се доприш со јазикот.околу белото кругче има црвенило.

имам роднина специјалист по болести на уста и ми кажа дека порано имал една туба многу ефикасен лек од франција за афти,но сега неможи да ја пронајди никаде.

за хепресот важи правилото-ако го лечиш поминува за 7 дена а ако не го лечиш за една недела.

јас сум малку радикален со херпесите и ставам што е можно појак хидроген,многу боли кога се става,но брзо го гори херпесот.не му препорачувам на некој што послабо трпи болка ова да го проба
 
Член од
12 март 2011
Мислења
376
Поени од реакции
1.234
тоа не е херпес туку афта.првите неколку дена многу боли,и реагира на све-а најмногу ако се доприш со јазикот.околу белото кругче има црвенило.

имам роднина специјалист по болести на уста и ми кажа дека порано имал една туба многу ефикасен лек од франција за афти,но сега неможи да ја пронајди никаде.

за хепресот важи правилото-ако го лечиш поминува за 7 дена а ако не го лечиш за една недела.

јас сум малку радикален со херпесите и ставам што е можно појак хидроген,многу боли кога се става,но брзо го гори херпесот.не му препорачувам на некој што послабо трпи болка ова да го проба
Не е ни афта ни херпес немам никаква болка, мозолче е, си велам за брзо ќе исчезни, да го мачкам со нешто или да оставам спонтано да го помини ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не е ни афта ни херпес немам никаква болка, мозолче е, си велам за брзо ќе исчезни, да го мачкам со нешто или да оставам спонтано да го помини ?
Тие всушност се мали бели топчиња кои ни се меки, ни се тврди, се наоѓаат измеѓу крајот на двете усни. Се појавуваат одвреме навреме и голем број луѓе ги имаат. Остај го не се занимавај со него или евентуално премачкај го со чај од мајчина душица :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom