Херпес!

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.265
Поени од реакции
29.248
Пак ми дојде ненајавен, ау ме нервира ненормално.
Земав крема Viru Merz па ќе видиме како ќе се покаже.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.885
Поени од реакции
17.716
Планирам утре да одам, само нешто пропратно да не знаете :D
имав и ја зимава :icon_lol: за херпес зостер мислиш вајда,ќе ти дадат антибиотици и антивирусни апови,и бетадине за мачкање.Ако имаш б комплекс почни уште сеа со пиење пошто ќе ти треба пола година да ти се врати у нормала нивото:D На почеток чеша и замара,после ќе ти се напраат ранички и почиња да пецка ко со струја да те маваат..Бонус останува и белег,али бар се појавува само еднаш у живот.
 
L

Löwe

Гостин
имав и ја зимава :icon_lol: за херпес зостер мислиш вајда,ќе ти дадат антибиотици и антивирусни апови,и бетадине за мачкање.Ако имаш б комплекс почни уште сеа со пиење пошто ќе ти треба пола година да ти се врати у нормала нивото:D На почеток чеша и замара,после ќе ти се напраат ранички и почиња да пецка ко со струја да те маваат..Бонус останува и белег,али бар се појавува само еднаш у живот.
Баш така.
Колку време ќе треба со тоа антибиотиците за да ми загинат? И после лесно воочливи ќе бидат белезите или?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Баш така.
Колку време ќе треба со тоа антибиотиците за да ми загинат? И после лесно воочливи ќе бидат белезите или?
Најверојатно ќе ти дадат само ацикловир, тоа се антивирусни лекови, не антибиотици. Терапијата трае во зависност од твојата реакција, обично околу 5-7 дена требаат. Гледај што повеќе да спиеш бидејќи кога ти спиеш и вирусот не е активен и лекот може подобро да делува. Буквално со секое спиење ќе ти се подобрува состојбата. Ако не сакаш да ти останат лузнички земи си некоја посебно хранлива крема. Јас користев една крема од Dr. Hauschka, не ми текнува како се викаше но побарај ја најхранливата што ја имаат, а користев и Cicalfate од Avene, скапа е но немам ни трага, а пола лице ми беше зафатено од зостерот. И за да не ти останат лузни најбитно е да не се чешаш и да не се допираш по местата кај што ќе ти се појават раничките за да не си навееш плус некоја инфекција.
Да не те плашам, во зависност од тоа колку е зафатен нервот (ако е херпес зостер) може да ти се јават болки, а местото што било зафатено да ти биде отрпнато подолг период и од време на време да те заболува. Во меѓувреме ако почне местото да те чеша земи си Калциум вита ц, едни големи шумливи таблети, мислам од Крка дека беа, многу помагаат против чешањето. И секако како што ти пишаа погоре, Б комплекс, а можеш и пивски квасец да земеш плус.
Најбитно е што побрзо да одиш на доктор да ти препишат терапија пред вирусот да земе замав и да се размножи многу.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имаж слушнато дека херпесот се губи доколку се премачкува со сокот од грејпфрут :)
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
Jas imam razbrano deka ako setis deka ti ispaga Herpes da go protries mestoto so pola glavice luk i ke izgorel demek dali e vistina neznam stv :unsure:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Jas imam razbrano deka ako setis deka ti ispaga Herpes da go protries mestoto so pola glavice luk i ke izgorel demek dali e vistina neznam stv :unsure:
Па лимонот и лукот сушат мозолчиња и такви работа, па би требало и херпесот :)
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
За лукот имаж слушнато, а
за лимонот имам пробано и можам да кажам дека 100% лимонот ги суши :)
preeska probav so luk i mislam deka ima efikasnost ama posle bas ke probam i so limon pa ke ti kazam so e poefikasno :)
--- надополнето: 10 јули 2013 во 15:04 ---
Земи си Herpatch фластерче, гелот врска нема.
Voa Herpatch kolku pari e se znae li i efikasno li e ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom