Халуцинации

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
halucinacii imaat sizofrenicarite ,narkomanite i alkoholicari vo moment na apstinencija.normalni luge,nema sansa.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
marga_k напиша:
halucinacii imaat sizofrenicarite ,narkomanite i alkoholicari vo moment na apstinencija.normalni luge,nema sansa.
се согласувам. ни мене не ми личи баш нормално нормален човек да има халуцинација.
 
Член од
10 јуни 2006
Мислења
118
Поени од реакции
7
Можно е најчесто кога ќе кренеш 40 степени температура. Не ми се случило до сега али баш сакам да видам како е. :icon_lol:
Леле мене ми се има случено. Имав 3 дена пез прекин 39,8 температура и халуцинирав дека сум компир и дека се шетам во пустина.:pos2: Најсериозно и тоа траеше можеби 1 саат и на крајот отидов на лекар и лекарката ми каза дека е тоа од висока температура, али кутрата ми се прсна од смеење. Ми вика а компир а? А каков, како од чипс или цел? Мрдната!
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Ми се нема случено такво нешто, не ми се случува, а и нема да ми се случи. Исто така и било какво губење на свест или слично.

Халуцинациите можат да бидат предизвикани од одредена состојба на умот (мозокот), не би требало да се појавуваат доколку се е во ред и во границите на нормалата.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
1
Ми се има случено, температура 40 и почнав да мислам дека ме брка бодликаво топче и дека ме стига, а ја никако да почнам да бегам...лошо еј дури и сум зборел и викал
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Mi se ima sluceno ali ne prirodno :S mn e odvratno i nema nikat vise da se naduvam tolku ili da probam use ednas fish (so alkohol) :S aaaa kolku bese gadnooo...pagav u dupka :S me imaa snimeno drugari kako vristam :( se izbrisa klipot poradi avtorski prava i zastita na ''glumecot" :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Халуцинација, кажано со денешни зборови, баг во мозокот :)

Мене ми се има случено, кога мозокот ми се разбуди од сон, а телото уште ми спиеше, језиво.... И на дискаври глеав за тоа...

Халуцинација е преголема потреба за нешто (пример, вода во пустина, насекоаде ќе ја гледаш после 20 дена без вода), или јак импулс на подсвеста
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
mene mi se ima deseno vakvo cudo ednas koga bev griposan i krevav temperatura 40.1 .5 i taka pocna da mi se cini deka sum vpustna doma sum zboruval sum vikal a jas ic neznaev deka se slucilo mi ka zaa mojte
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Дали некогаш ви се случило такво нешто и што мислите од што би можела да биде предизвикана таа појава, дали човек треба да е умствено пореметен за да халуцинира?
Да, можно е и без ментално/психичко пореметување, како и без наркотици, да се доживеат халуцинации. Односно, и нормална особа(ова нормална е прилично дискутабилна категорија, но нејсе:) ) може да има халуцинации, и тоа најчесто во периодот кога се буди, или заспива.
Според неодамнешно испитување извршено на 13.000 луѓе, 39% од нив изјавиле дека доживеале вакво нешто, од кои дури 27% имале халуцинации кои не биле резултат на дејство на стимулативни/опојни средства или пак последици на некое психичко оболување.
Истотака, се случува да се искуси аудио или визуелна халуцинација во која ја слушаме/гледаме особата која неодамна починала, како резултат на тагата поради доживеаната загуба.

Сепак, халуцинациите се често знак на некое ментално/неуролошко/физиолошко нарушување, па особата која ги доживува, потребно е да побара лекарска помош. Затоа што халуцинациите често можат да бидат непријатни, личноста која го доживува може да постане преплашена, блокирана или параноична, па не смее да се остава сама, и при такви епизоди неопходна е стручна помош.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Jas ednash imav halucinacija zaroniv vo more ... i Neptun iskaca so toa harpunot i mi veli momche morash da prekinesh so taa prskanata... bash taka beshe bachko
Хахахахахаха....:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:.
У прао бил чоекот,не треба прсканици да се пушат....:pos2::pos2::pos2:
Инаку,он субјект,мислам дека е воозможно да се случат халуцинации,при здрав разум,без човек да е болен.
Имам читано за луге шо го постигнуваат тоа,со помош на трансцендентална медитација,или како и да се викаше тоа.
У секој случај,можеби сето тоа не се само халуцинации,илузии,туку можеби има нешто повеке во тоа.Можеби човек е способен да ја види The divine force of the Energy,да си го види својот животен пат,да согледа работи за кои никогаш не ни би помислил во обичната реалност,да навлезе длабоко во својата потсвест.
А можеби и само трипуе.:toe:
 
U

UnholY

Гостин
Халуцинации...сум ги имал многу пати, ама тоа порано, и некогаш сум бил свесен дека халуцинирам ама некогаш не:kesa:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Можно е да се случи...мене лично ми се има случено..и тоа без никакви дејства(дроги,алкохол или не знам што)..едноставно бев преморена..немав спиено многу време..цел ден не бев прибрана дома и мојата бујна фантазија си го направи своето...се враќав накај дома и "видов" заклано бебе у кола..:lud:..ужас...се надевам нема да ми се повтори
Наречи ме ненормален или шизофреничар, но јас многу често халуцинирам. Гледам сенки во 3D, слушам гласови кои се караат на неразбирлив јазик, ги гледам предметите во сосем други форми, гледам дрвја како ми се смеат или мрштат и ред други работи. Никаква дрога или опијат не сум земал никогаш. Понекогаш можам да ги контролирам своите халуцинации, но понекогаш не. Тогаш е гадното.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Наречи ме ненормален или шизофреничар, но јас многу често халуцинирам. Гледам сенки во 3D, слушам гласови кои се караат на неразбирлив јазик, ги гледам предметите во сосем други форми, гледам дрвја како ми се смеат или мрштат и ред други работи. Никаква дрога или опијат не сум земал никогаш. Понекогаш можам да ги контролирам своите халуцинации, но понекогаш не. Тогаш е гадното.
Не се плаши ;)
Илузијата знае понекогаш да биде многу приметлива за оние што не се приземјени доволно јако.
Научи да се контолираш, затоа што со тек на време може да ти стане проблем.
Светов ќе те уништи од корен, ти ако не се уништиш до тогаш.
Физичкава реалност не е ни од далеку таква каква што ја перцепира "нормален" човек.
Под нормален мислам на перцепција на левата страна на мозокот.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Не се плашам другар, напротив уживам. Но понекогаш ми е измачување. Ми се случувало по неколку дена да ги слушам истите гласови, а не можам да ги разберам. Тогаш ми е гадно. Инаку си уживам и се радувам што го гледам светот поинку од другите;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom