Французинка силувана во Скопје

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Лаже курвата,сакала да ја генгаат и сеа нешто глуми.Неможе тој на сила да ја мкне од диско каде што има на врата многу обезбедување,па низ парк да ја носи против нејзина сила.Башка сабота паркот врие од луѓе,да видел некој сигурно ќе го превртеле од ќотек.Башка на сила во такси,па после во хотел.Многу нереално ми делува ова,некој дечко мислам дека ќе ја наебе без врска.
Ќе се докаже, не избрзувајте со заклучоци. Ваквите обвинувања на жртвите дека лажат, е една од главните причини зашто жртвите се срамат и се плашат да отидат и да пријават вакви случувања. Ако е лага, многу лесно ќе се докаже, ама проблемот не е во тоа, туку како ќе се пронајдат сторителите, тоа е веќе друга болна тема... Ако лаже девојката, што според нејзиниот исказ, реално е чудно малку, но она рекла дека се осеќала дрогирано. Тоа е најмал проблем да се провере. Постојат и гениколози кои можат да проверат дали врз нејзиното тело има траги од насилство... све се проверува и се докажува. Само одморете малку со обвинувањата во старт, пред да знаете што всушност се случило. За промена, можете да ги охрабрите жртвите... а верувајте ги има многу!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.618
Поени од реакции
8.030
Лаже курвата,сакала да ја генгаат и сеа нешто глуми.Неможе тој на сила да ја мкне од диско каде што има на врата многу обезбедување,па низ парк да ја носи против нејзина сила.Башка сабота паркот врие од луѓе,да видел некој сигурно ќе го превртеле од ќотек.Башка на сила во такси,па после во хотел.Многу нереално ми делува ова,некој дечко мислам дека ќе ја наебе без врска.
:facepalm:

http://www.youtube.com/watch?v=UalBps7z9k0&feature=player_detailpage#t=337s
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Се изначитав глупости... Прво млада сум, сакам да се забавувам, тоа не дава никому право да ме силува. Второ, сакам да запознавам нови личности, тоа не дава никому право да ме силува. Трето, што не ти е јасно? И како јас тоа го олеснувам патот кон силувањето, со тоа што сакам да излезам со другарки и да се журкам со сабајле, со тоа што ќе облечам кратка сукња од причини што е топло и сигурно нема скафандер да облечам, со тоа што ако некој сака да ме почасти од X причини. Дај немој вакви глупости да тресеш, молим ти се. Каква сака нека е некоја девојка, ако сака и гола нека оди, се додека постои НЕ, треба да се почитува тоа. Според твоето мислење, сакаш да кажеш, ако некоја цура видиш во 5 сабајле и ја почастиш со пијачка, дали тоа ти дава право да ја силуваш?
Значи ги вадиш работите од контекст ненормално...

Ако некој сакал да ја почести, дрн, дрн... Ме интересира дома како те воспитуваа, "керко, земај кој што и да ти нуди по кафичите" или "керко, внимавај многу на тие работи". Ете и французинката се водела по првиот совет па сега ја има по весници, за жал не за добро.
Поентата ми е, ние сами треба првенствено да се заштитиме, оти после се е џабе. Светот не е направн од мед и млеко, и лугето не се невини ангели.

Али кој сфати, сфати, кој не, по весници ке се клати. :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Батка, тоа со ладна глава и требал да чека судска истрага, да му го кажеш на таткото на злоставуваното дете од педофил. Па после дојди кажи тука, што ти одговорил.:P
А родителот подобро би се чувствувал ако му кажат дека неговото дете го отепа некој или доживеа сообраќајка ?
И овај оди на лице место не прашува ни кој е крив ни како настанало делото и тепа се пред себе!
За ова се залагаш, за улична правда?
Што е разликата дали детето било злоставувано од педофил, загинало во сообраќајка или го застрелал некој на пример во очите на родителот. Демек помалце ке го боли од сообраќајка отколку од злоставување.
Некако селективен ми си за работи кои не би требало да бидат селективни. И не земаш во предвид дека тој некој кој е обвинет за делото можеби е и невин. Јас се си мислев дека за тоа судот и полицијата постои, ама не било така.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
До сега проблемот беше, зашто некој не си ја врши работата, па сега наеднаш проблемот е зашто некој си ја врши работата? Медиумите си ја вршат работата, сакал ти или неќел. И со убиството на 4-те деца, осомничени беа 20 луѓе, после тоа се докажа дека не се 20, нешто што медиумите повторно го покрија, односно-си ја вршеја работата. Ако некој е обвинет лажно (а најчесто тоа не е пракса, особено не кај нас), и тоа ќе биде презентирано. Не сум чула за случај, кога родител би натерал свое дете, да каже дека било жртва на педофил, знаејќи колку тоа ќе влијае во неговата иднина. Јес да има прости луѓе, али сепак мислам, дека никој не би си го наместил детето. Можно е дете да лаже, но тоа е само 1% во 99% случаеви... така да...боље е што медиумите ги покриваат тие настани, и за цел живот ги осакатуваат тие гнаси т.н. силувачи и педофили... но нивниот проблем не застанува тука... проблемот е кога ќе влезат во затвор, особено кај нас... слатко си проаѓаат истите.;)
Како што кажа, 1 процент да е, сепак постои и не треба да се занемари. Не правдам, ниту пак викам медиумите да не си ја вршат работата. Знаеме како функционираат. Бараат некој сензација, нешто што ќе привлече внимание на луѓето... Посебно ако е нешто потресно, одвратно без разлика колку е тоа професионално од нивна страна. Педофилијата е доволно одвратен чин за секојдневно да им ги кити порталите и вестите на ТВ. И нема паралела меѓу информирањето за ова и убиството кај Смилковци. Таму полицијата мудро молчеше се до моментот кога излезе со 20 осомничени за тероризам и неколку луѓе директно инволвирани во настанот. Кога собра доволно инфомации излезе со нивни имиња и нивни фотографии. Тука веднаш се излегува со обвинение за педофилија и тоа како вирус се шири меѓу народот. Медиумите можат доволно да ги осакатат таквите монструми кога за прв пат ќе излезат со информација „тој и тој Е ОСУДЕН за педофилија“, а не „тој и тој Е ОБВИНЕТ за педофилија“ кога може да се испостави обратно.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Бетер од Албанците станавте, го осудувам силувањето или педофилот АМА обвинетиот не е виновен. Го наместиле, он во подрум бил, бербер бил незнаел. Од сите луѓе баш него го наместиле. Го осудувам убиството во Смилковци АМА обвинетите не се виновни!
Ајде по еден протест и вие пред Влада.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
До сега проблемот беше, зашто некој не си ја врши работата, па сега наеднаш проблемот е зашто некој си ја врши работата? Медиумите си ја вршат работата, сакал ти или неќел. И со убиството на 4-те деца, осомничени беа 20 луѓе, после тоа се докажа дека не се 20, нешто што медиумите повторно го покрија, односно-си ја вршеја работата. Ако некој е обвинет лажно (а најчесто тоа не е пракса, особено не кај нас), и тоа ќе биде презентирано. Не сум чула за случај, кога родител би натерал свое дете, да каже дека било жртва на педофил, знаејќи колку тоа ќе влијае во неговата иднина. Јес да има прости луѓе, али сепак мислам, дека никој не би си го наместил детето. Можно е дете да лаже, но тоа е само 1% во 99% случаеви... така да...боље е што медиумите ги покриваат тие настани, и за цел живот ги осакатуваат тие гнаси т.н. силувачи и педофили... но нивниот проблем не застанува тука... проблемот е кога ќе влезат во затвор, особено кај нас... слатко си проаѓаат истите.;)
Медиумите си ја превзедоја улогата на полицаец , судија и егзекутор. Нема потреба повеќе од државни органи, на секој известувач да му дадеме оружје и нека пресечи на само место.
Известувањето би било вакво:
Вечерва се случи силување, јас дојдов прв на местото на настанот и по увид на лице место заклучив дека тој и тој е крив и му пресудив на лице место. А сега за временската прогноза...
--- надополнето: 17 јули 2012 во 20:43 ---
Се изначитав глупости... Прво млада сум, сакам да се забавувам, тоа не дава никому право да ме силува. Второ, сакам да запознавам нови личности, тоа не дава никому право да ме силува. Трето, што не ти е јасно? И како јас тоа го олеснувам патот кон силувањето, со тоа што сакам да излезам со другарки и да се журкам со сабајле, со тоа што ќе облечам кратка сукња од причини што е топло и сигурно нема скафандер да облечам, со тоа што ако некој сака да ме почасти од X причини. Дај немој вакви глупости да тресеш, молим ти се. Каква сака нека е некоја девојка, ако сака и гола нека оди, се додека постои НЕ, треба да се почитува тоа. Според твоето мислење, сакаш да кажеш, ако некоја цура видиш во 5 сабајле и ја почастиш со пијачка, дали тоа ти дава право да ја силуваш?
Гледаш на работите од погрешна страна. Никој не ти вели да не седиш до 5 сабајле и да земаш пијачка од непознат , да запознаваш нови личности и така натаму.
Се работи за веројатност да се случи делото.
Исто како што е многу поверојатно да направиш тешка сообраќајка ако возиш пијана или со многу голема брзина низ населено место. Можеби нема да се случи ништо но веројатноста е многу поголема да се случи. И што фајде ке имаш ти ако ги осудат, персонално мислам. Општеството ке се заштити и ке го тргни од улица и ке спречи барем од него да настрадаат други невини лица, но тебе сепак ке ти остани траумата за цел живот.
Тоа се вика превентива, или по наши подобро да спречиш отколку да се лечиш.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
А родителот подобро би се чувствувал ако му кажат дека неговото дете го отепа некој или доживеа сообраќајка ?
И овај оди на лице место не прашува ни кој е крив ни како настанало делото и тепа се пред себе!
За ова се залагаш, за улична правда?
Што е разликата дали детето било злоставувано од педофил, загинало во сообраќајка или го застрелал некој на пример во очите на родителот. Демек помалце ке го боли од сообраќајка отколку од злоставување.
Некако селективен ми си за работи кои не би требало да бидат селективни. И не земаш во предвид дека тој некој кој е обвинет за делото можеби е и невин. Јас се си мислев дека за тоа судот и полицијата постои, ама не било така.

Владе дај не го тупи.

Не ми се разговара на вакви теми, каде што некој се обидува да дели мудрост за случки кои се многу далеку од неговата реалност.

Не си реален и лупаш глупости у моментов.

Не дај боже да се најдеш у таква ситуација, друга песна ќе пееш.

Не ме јеби бре, ми даваш споредби за смрт на деца, злоставување од педофили и слично, и ми повикуваш на разумност и можна невиност.

Алоооооооооо бе еј.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Владе дај не го тупи.

Не ми се разговара на вакви теми, каде што некој се обидува да дели мудрост за случки кои се многу далеку од неговата реалност.

Не си реален и лупаш глупости у моментов.

Не дај боже да се најдеш у таква ситуација, друга песна ќе пееш.

Не ме јеби бре, ми даваш споредби за смрт на деца, злоставување од педофили и слично, и ми повикуваш на разумност и можна невиност.

Алоооооооооо бе еј.
Не бе ич не го тупам, само сум против улична правда.
Сега ти ако си поборник на истата тоа е друго, тогаш да дефинитвно од твоја гледна точка го тупам.
И таман работа сите да ја земаја правдата во свои раце, кај ке ни беше крајот. Можеби и според тебе треба да воведеме и крвна одмазда, што викаш а ??
Ама да не ти се нацрта некој пред врата и да ти рече памтиш прадедоти пред 100 години што направи, дојдов да ги подмирам долговите. Ако биди ова твоето ептен весело ке биди па сега ти види дали си за улична правда или за ред и закон.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не бе ич не го тупам, само сум против улична правда.
Сега ти ако си поборник на истата тоа е друго, тогаш да дефинитвно од твоја гледна точка го тупам.
И таман работа сите да ја земаја правдата во свои раце, кај ке ни беше крајот. Можеби и според тебе треба да воведеме и крвна одмазда, што викаш а ??
Ама да не ти се нацрта некој пред врата и да ти рече памтиш прадедоти пред 100 години што направи, дојдов да ги подмирам долговите. Ако биди ова твоето ептен весело ке биди па сега ти види дали си за улична правда или за ред и закон.
Не ми се верува дека ова го читам:P

Море се слушаш ли ти.

Иди ова истово кажи и го на Французинката. Ќе те разбере. Сигурен сум.
--- надополнето: 17 јули 2012 во 21:27 ---
мкд владе

Да се дополнам за да знаеш отприлика за што говорам.

Ако несреќната Французинка ми беше ќерка, јас ќе ги задавев со голи раце сите тројца, и ќе ги лежев.

А, ти во таква ситуација, кажи и слободно, види ќерко може лажеш, може невини се.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Не бе ич не го тупам, само сум против улична правда.
Сега ти ако си поборник на истата тоа е друго, тогаш да дефинитвно од твоја гледна точка го тупам.
И таман работа сите да ја земаја правдата во свои раце, кај ке ни беше крајот. Можеби и според тебе треба да воведеме и крвна одмазда, што викаш а ??
Ама да не ти се нацрта некој пред врата и да ти рече памтиш прадедоти пред 100 години што направи, дојдов да ги подмирам долговите. Ако биди ова твоето ептен весело ке биди па сега ти види дали си за улична правда или за ред и закон.
Не станува збор тука за никаква улична правда. Станува збор за правата на жената. Па макар и французинка да биде:). Никој не обвини никого во старт, па нит медиумите го објавија т.н. сторител. Само објавија прича, за французинка која е силувана. Останатото го оставија на властите. Any questions here?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Не станува збор тука за никаква улична правда. Станува збор за правата на жената. Па макар и французинка да биде:). Никој не обвини никого во старт, па нит медиумите го објавија т.н. сторител. Само објавија прича, за французинка која е силувана. Останатото го оставија на властите. Any questions here?
Не зборувам за конкретниот случај, туку општо.
За французинката искрено не ни прочитав во весник,незнам ни што напишале ни дали објавиле имиња. Ама има еден куп примери каде обвинетиот се израмнува со осуден од страна на медиумите.
Не за џабе тоа што не смеат да се објавуваат цели имиња и презимиња туку само иницијали. Баш ради такви работи.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Минатиот месец во Тексас еден татко на забава во нивната куќа нашол гостин како пробува да ја силува 4-годишната ќерка (веќе соблечена) и толку се извадил од такт што му удрил неколку бокса по глава од кои педофилот умрел.

Поротата го ослободила од сите обвиненија (без судење) зашто сметала дека имал право да ја брани ќерка си во сопствената куќа :).

http://articles.cnn.com/2012-06-11/justice/justice_texas-abuser-killed_1_harmon-autopsy-results-abuser?_s=PM:JUSTICE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom