Финале: Србија - Данска - [29.01.2012]

Статус
Затворена за нови мислења.

Ивица ЈМК

Forza Juve Per Sempre!!!!
Член од
28 март 2010
Мислења
1.399
Поени од реакции
270
добро милојко ја ти кажувам за редстарфан он си навива за србија фала богу неможеш никако да го обвиниш
не се разбираме.Он директно мене ме прозва рече не сум се радувал за македонија,фино лепо му пишав дека бев на сите утакмици освен на една.:)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Многу погрешно си го протолкувал постот, на сите теми се изјаснив за оваа генерација и никаде не спорев дека не го дале максимумот, тоа што ја го велам дека и покрај тоа што они го оставаат своето Се на терен, они од старт се лимитирани бидејќи немаа трненер, ниту него не го критикувам зашто он повеќе од ова незнае, и затоа велам дека вакви какви што беа на ЕП, без тие 10 000 на трибини, тешко дека ќе им парираа на Данска, Германија, Шведска ко што им парираа сега пред домашна публика.

Факторот публика во овој спорт значи многу, не многу, премногу, зар мислиш дека Србија може до ваков успех надвор од својата земја ? Истото важи и за нас во ситуација кога сме без тренер, всушност и ние имавме каде-каде поголема подршка од трибините за разлика од нив.

И не мораше до толку да филозофираш за Мурињо и Аврам, батали тоа, не ми беше тоа целта, туку муабетот на Мурињо дека она '' за малку '' во спортот не поминува, не треба да не интересираат тие варијанти а ние со тој муабет дури и се маваме во гради, факт е дека можевме многу повеќе, па нас епилогот до битката за 5тото место ни беше, 3 победи, 2 порази и 1 нерешен резултат, се тоа пред 10 000 гледачи, ништо посебно во секој случај, 3 победи и 3 лоши резултати, башка една од тие победи беше наредена.
Сега можеме само да одиме на муабетите што би било кога би било, да беше Червар тренер на нашиов тим, а не ... Лазаров. ;)
и предвидувањата за муабетов со публикава ти се „шта би било, кад би било“. ;)

Ќе видиме дали ќе бидат точни за три месеци.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.813
Поени од реакции
15.920
Син, знам дека публиката помага ама ќе видиш, и на квалификациите ќе победиме. Не е оваа репрезентација толку зависна од публика, верувај ми.
Квалификации за ОИ?
Хмм..
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.291
Поени од реакции
41.949
и предвидувањата за муабетов со публикава ти се „шта би било, кад би било“. ;)

Ќе видиме дали ќе бидат точни за три месеци.
Е да, квалификации за Олимпијада е исто ко и ЕП ... или СП. :eek:
Ќе ги видиме на нареден ваков голем собир, во случај да се водени пак од Лазаров а не од тренер кој е адекватен за оваа гененација. ;)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Е да, квалификации за Олимпијада е исто ко и ЕП ... или СП. :eek:
Ќе ги видиме на нареден ваков голем собир, во случај да се водени пак од Лазаров а не од тренер кој е адекватен за оваа гененација. ;)
Играш три утакмици за три дена, без ден пауза, утакмици меѓу кои имаш две со Унгарија и Шведска. Немој да мислиш дека нив не им е желба да играат на ОИ.

За тренер никој не спори, сите се согласуваме дека треба подобар тренер.

Муабетот ми беше за публиката, и тоа дека нашиве знаат да играат само пред публика. Публиката многу значи у ракометот, ама прво треба да ги видиме како ќе играат без публика па ќе збориме...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Збориш за квалификации за ОИ или за некои други квалификации, дека ќе обезбедиме пласман на Олимпијада?
А другото мое мислам дека го сфати :)
За квалификациите на ОИ како за почеток па ако се пласираме, ете и натпреварите во Лондон :) Зборам за почеток затоа што напорни ќе се квалификациите како што кажа Ел Нињо, 3 меча за 3 дена од кои еден ни е против Унгарија, знаеме каков незгоден тим се тие за нас, па ќе видиме без публика ко ќе е.

И публикава колку добро прави, толку и лошо прави, навистина. Не знам кој точно кажа од ракометариве дека воедно е и огромен притисок и тој став го делат скоро сите.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
И Кошаркарите бе се учни да играат пред публика ама ете и со 200 души покрај нив стигнаа до таму.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.813
Поени од реакции
15.920
За квалификациите на ОИ како за почеток па ако се пласираме, ете и натпреварите во Лондон :) Зборам за почеток затоа што напорни ќе се квалификациите како што кажа Ел Нињо, 3 меча за 3 дена од кои еден ни е против Унгарија, знаеме каков незгоден тим се тие за нас, па ќе видиме без публика ко ќе е.

И публикава колку добро прави, толку и лошо прави, навистина. Не знам кој точно кажа од ракометариве дека воедно е и огромен притисок и тој став го делат скоро сите.
Притисок ќе бидат квалификациите за ОИ, а дај боже да се пласираме во Лондон, мислам дека таму ќе играат без притисок и дека ќе направат еден забележителен резултат, бидејќи и не играат само репрезентации од Европа на тоа натпреварување, па некако може да се провлечиме .. проблемот е прво квалификациите кои и не се баш така лесни, првиот натпревар ако го добиеме против Унгарија, се друго ќе биди лесно.
Забегавме од темата за финалето, може муабетот да се пребаци на друго место, ако ви е ќеф.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.291
Поени од реакции
41.949
Играш три утакмици за три дена, без ден пауза, утакмици меѓу кои имаш две со Унгарија и Шведска. Немој да мислиш дека нив не им е желба да играат на ОИ.

За тренер никој не спори, сите се согласуваме дека треба подобар тренер.

Муабетот ми беше за публиката, и тоа дека нашиве знаат да играат само пред публика. Публиката многу значи у ракометот, ама прво треба да ги видиме како ќе играат без публика па ќе збориме...
Ти погрешно си ме сватил мене, ја целам на тоа дека публиката бајаги го засени фактот што репрерзентацијава нема селектор и претставуваше ветер во грб за ракоментарите за да се носат против Големите на ова ЕП, инаку до сега ги имаме видено какви биле кога немале толкава подршка од трибини, Лазаров не почна вчера ракомет да игра, Македонија секогаш имала добри ракометни генерации но проблемот лежел во не толку добриот избор за селектор на истите.

Јас не велам дека момциве без публика не се кадарни за ист ваков успех, или за нешто многу ... многу поголемо од ова сега што успеавме да го направиме, но со добар стратег на клупа. Доколку Шундо не води на сличен ваков собир во иднина ништо нема да направат, пласманот во полуфинале ќе биде чиста фантазија, ко и сега што беше по поразот од Данска па се правеа некои калкулации безвезни.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
За квалификациите на ОИ како за почеток па ако се пласираме, ете и натпреварите во Лондон :) Зборам за почеток затоа што напорни ќе се квалификациите како што кажа Ел Нињо, 3 меча за 3 дена од кои еден ни е против Унгарија, знаеме каков незгоден тим се тие за нас, па ќе видиме без публика ко ќе е.

И публикава колку добро прави, толку и лошо прави, навистина. Не знам кој точно кажа од ракометариве дека воедно е и огромен притисок и тој став го делат скоро сите.
Дека сме по експлозивни пред "домашна" публика е факт што не може да се побие. Но и искуството што се стекна е голем плус за нас, бидејќи имавме мечеви како оние со Германија и Данска после кои се враќавме психолошки и пак ги дотолчувавме Чесите и Пољаците во клучни мечеви што значеа живот и смрт... Значи оваа игра и онаа од Хрватска има голема разлика како колектив и тогаш имаше по 3000 навивачи но резултатите беа просечни... И нема врска дека ако ја имаме оваа публика насекаде дека ќе бидеме светски шампиони да се сетиме на мечот со Унгарија во Скопје пред 7000 гледачи... Го изгубивме катастрофално... Но потоа на гости дојде клучен меч со не така наивната Естонија кој лесно го решивме... Искуството си го направи своето.. Овојпат за ЕП нашиве имаа феноменални подготовки и голема мотивација... Ако го фатиме сега континуитетот кој е најбитен и за СП во Шпанија тогаш дефинитивно ќе имаме надеж во следните 3-4 години до кога оваа генерација реално би можела да игра колективно...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.957
Поени од реакции
5.520
Резултатите во Хрватска не беа просечни, по првиот круг во нашата група бевме втори зад Германија, ги поразивме Русија и Полска, а Германците победија со помош на судиите. Проблемот беше што во вториот круг влеговме со доста ослабен тим со оглед на тоа што се повредија Наумче Мојсовски и Стевче Алушовски, не се сеќавам дали и Темелков беше повреден. Знам дека и пикерите се повредија па Столе дебитираше на првенството. Ќе биде тешко за олимпијада :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.131
Поени од реакции
5.847
Со пилешка памет....МВП по некои стандарди мора да игра во финалето....
Од секогаш било така....

А Кире е најдобар стрелец и си има награда за тоа...
Ако толку мораше да се избере МВП од репрезентација што игра во финалето Момир Илич требаше да биде дури петти избор. Сите знаат дека МВП на Србија е Дарко Станиќ, и САМО Дарко Станич. Ни Момир Илич, ни Марко Вујин, ни Иван Никчевич.... Никој од нив не ја заслужи таа награда, пошто без Станич Србите немаше ни во полуфинале да бидат.

А друга работа е што Србија изгуби, така да имаа уште поголеми причини да им дадат награда на некој од Данците. Пред се: Микел Хансен, кој денес ги УТЕПА србите и беше главен човек за победата; голманот Никлас Ландин кој исто така имаше фантастична вечер со 19 одбрани од 38 шута (btw, Ландин има најмногу одбранети удари на првенствово -- 105/293) и крилото Линдберг заради кој Данците имаа толку многу голови дадени од контра на првенствово.

Да влезевме ние во полуфинале се' освен МВП за Кире ќе беше спорна одлука, затоа што човекот освен што е најдобар стрелец е и втор најдобар асистент.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Во право е џену...........што ќутите ороспии ?

Сега на к-0в овај на месечина ќе се качевте да победевте,ви ебам сортата фалбаџиска,и после тие ќе обвинат некого за искомплексираност. :facepalm:
Како бе сорта фалбаџиска бе човек ? Па Македонија освојува 4то место у баскет, одма почнува тука : „Тешко е да си Македонец, секој ден треба да славиш“ , „Господе зашто сме толку јаки“ итн. Немој молим ти се за фалење.
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 01:57 ---
А ти нешто ме знаеш па знаеш дали сум се радувал за Македонија???Колку за инфо,ма да не вреди тебе да ти реплицирам,само на мечот македонија-србија не бев во можност да идам,на сите други бев.Додека ти бараше на ртс и б92 да ги глеаш србите како играат.И кажи ми пошо глеам си за звезда,како беше тепачката у воз пред некој период со "гробари"???????МАКЕДОНИЈА ВОЈНИТЕ ГИ ГУБЕЛА ОД ОВАКВИ ЛИЧНОСТИ КАКО ТЕБЕ.ЖИВЕЕТЕ ВО МАКЕДОНИЈА И ЈАДЕТЕ ГОМНА ЗА ТАА ЗЕМЈА,СВЕТА ЗЕМЈА!!!!!!!АМА ГЛЕДА ГОСПОД,ЌЕ ПАТИТЕ И ВИЕ.
--- надополнето: 29 јануари 2012 во 22:47 ---

И јас сакав за тоа да изгубат ради србоманите,највеќе ради овој тука на форумов Милојко шупакот!!!!!СРБИЈА БИЛА ЗЕМЈА НА ДЕЛИЈЕ И ГРОБАРЕ АУУУУ НЕМОЈ МОЛИМ ТЕ ДЕЧКО?????ЗАШТО НЕ ДОЗВОЛИЈА БББ ДА ИДАТ БЕ ДЕЧКО А?????ШТО ГИ НАПАДНАА ТИЕ НА ТРИБИНА ПОЛА ДЕЦА БЕА И ЖЕНИ.
1.Па според форумов, зголемен фонд, болдиран па уште срцето му било на место .. :tapp:
2.Не глеав на Б92 и РТС, немаше стримови, бар не можев да најдам, а и не се трудев многу.
3.Со бус бев, не знам како беше тепачката со „гробари“.
4.Не јадам гомна за оваа земја. Тоа можеш само да лажеш :)
5.За прашањето на МетМКД упатено, вратени од безбедносни причини, како што и Делије и Горбари беа враќани од Хрватска граница, нормална работа.
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 02:04 ---
да не зборам јас место него може друг му е проблемот ама кај мене лично сакав да изгубат србите ради сромаништата што ме нервираат а за срби ко срби рамно ми е дали биле 156то место или прво
Добар изговор е тоа демек за Србомани, 90% од луѓето ова го користат како изговор да си ја искажат омразата кон Србија. Србомани, боже сачувај. На прсти се бројат тие, Македонија во моментот има повеќе проблем со „Хрватомани“, еве нов термин ќе произлезе. Прошалтај си го wall-от. Статус ми пишал одреден: „Што навивате за тие српски гниди, гадни, изопачени?!?!“ (ама не ги мрази он Србите, он србомани мразел. Абе ајде.)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom