Филолошки факултет - Скопје

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Некој да ми даде информации, пофалби, критики за Општа и компаративна книжевност? :)
--- надополнето: Aug 12, 2011 5:09 PM ---
a koja godina se opredeluvas dali ke si profesor/preveduvac?ili toa e od samiot pocetok i kolku e tesko dvete da gi dobies?
После прва година ги определуваш модулите; мене ми објаснуваше една професорка и она рече дека во суштина подобро е да одиш на наставната насока зошто со тоа можеш да бидеш и професор и преведувач, а вака ако одиш само на преведувачка насока само преведувач можеш да бидеш, не и професор.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Некој да ми даде информации, пофалби, критики за Општа и компаративна книжевност? :)
--- надополнето: Aug 12, 2011 5:09 PM ---

После прва година ги определуваш модулите; мене ми објаснуваше една професорка и она рече дека во суштина подобро е да одиш на наставната насока зошто со тоа можеш да бидеш и професор и преведувач, а вака ако одиш само на преведувачка насока само преведувач можеш да бидеш, не и професор.
znaci ako odam za profesor mozam da bidam i preveduvac?
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Некој да ми даде информации, пофалби, критики за Општа и компаративна книжевност? :)
--- надополнето: Aug 12, 2011 5:09 PM ---

После прва година ги определуваш модулите; мене ми објаснуваше една професорка и она рече дека во суштина подобро е да одиш на наставната насока зошто со тоа можеш да бидеш и професор и преведувач, а вака ако одиш само на преведувачка насока само преведувач можеш да бидеш, не и професор.
Нема везе ова.И да одиш на преведувачка насока, потоа ако сакаш да имаш и признание на професор ќе си полагаш неколку предмети од таа насока(за професор)и потоа можеш да ги имаш двете признанија.
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Нема везе ова.И да одиш на преведувачка насока, потоа ако сакаш да имаш и признание на професор ќе си полагаш неколку предмети од таа насока(за професор)и потоа можеш да ги имаш двете признанија.
Па да ама поедноставно е на наставна насока да идеш.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Па да ама поедноставно е на наставна насока да идеш.
Нц, сеа ќе ти кажам и зошто.На преведувачка насока се учат далеку повеќе и потешки предмети од наставната како морфологија, симултано преведување, консекутивно, теорија на превод и слично.На наставна учиш психологија и слични лабилни предмети.Во однос на бројот, предметите од преведувачка ти се повеќе и потешки за разилка од наставно.Така да болје е прво да ги изучиш тие, а после дополнително да полагаш уште 3-4 испита за докфалификација, него ли 10:)
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
10
Колкава е шансата во државна да си со 83,6 поени?!
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Нц, сеа ќе ти кажам и зошто.На преведувачка насока се учат далеку повеќе и потешки предмети од наставната како морфологија, симултано преведување, консекутивно, теорија на превод и слично.На наставна учиш психологија и слични лабилни предмети.Во однос на бројот, предметите од преведувачка ти се повеќе и потешки за разилка од наставно.Така да болје е прво да ги изучиш тие, а после дополнително да полагаш уште 3-4 испита за докфалификација, него ли 10:)
Имаш право за тоа, да, и јас забележав дека се потешки (поиздржани, да речеме :)) на преведувачка.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.536
Поени од реакции
1.520
од колку до колку часот се уписите на Филолошки во вторник?
 
Член од
15 август 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo decki , me interesira dali ke mozam da izberam Angliski i knizevnost i plus italijanski kako vtor modul? vi se molam koj znae neka pise ..
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Добро бе дали некој има појма кога почнуваат уписиве?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom