Филолошки факултет - Скопје

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Значи според моите информации и консултации со мојата професорка во средно за Филолошки факултет таа ми го рече следново:
Под А секако да го земам Англиски јазик, која катедра не знам, најверојатно таа за професори.
Под Б се мислам дали да го земам француски јазик или италијански, ме интересира дали може да се земе јазик на факс под Б ако во средно тој јазик не сум го учел, ниту на курс, еве конкретно за мене - италијански, и дали би имал некои големи потешкотии за да вадам 6ки, ме интересира да знам додека е време да почнам да го изучувам италијанскиов затоа што професорката ми рече дека е каде каде полесен од француски.
Францускиот сум го учел во основно и средно и немам кој знае какво големо познавање, знам само убаво да ги изговарам зборовите и да ми дадеш текст да читам течно, и нешто ептен основа за на улица зборување, толку ми е знаењето затоа што ниту еднаш не ми се погоди салам професор.
А италијанскиот не сум го учел, се мислам ради него затоа што професорката ми рече дека е полесен, па да фаќам курс на 2 години некој, плус имам дома еден програм преку кој се изучуваат странски јазици за среќа го има и италијанскиот.
И изборот дефитивно падна на Филолошки, па затоа да си ја сфатам уште сега сериозно работава со италијанскиов ако е навистина полесен :)
Види вака, што и да избереш под Б или Ц ќе ти биде тешко.Затоа што јазик не се изучува лесно и не можеш да планираш каде ќе поминеш полесно а каде потешко.Кој и јазик да го запишеш, било француски било италијански, почнуваш од почеток, од буквите буквално.Башка треба да видиш дали овие два јазика се слободни под Б или Ц, затоа што на пример ако има премногу студенти на тие јазици под А, нема шанса да одржуваат + часови за под Б и Ц.Со среќа!
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
216
Поени од реакции
94
Некој на компаративна книжевност/литература да не има? Да ми објасни основните работи, што предмети има и слично :) Фала однапред.
Ова ти се задолжителните предмети од прв семестар Теорија на книжевноста1(проучување на книжевноста, поимот книжевност...) Поетика на имагинарното и митот1 овој предмет е многу лесен и интересен а и професорката е закон(механизми на симболичката имагинација.теории на имагинарното и негови основни структури мит схема, архетип, симбол, мит.Теорија на митот и компаративна митологија...)
Европски антички поетики предметов е лесен досега никој нема паднато по овој предмет(преглед на античките поетики Аристотел-За поетиката, Платон,оддеците од античкиот еп во европските книжевности(Илијада, Одисеја-Хомер)старогрчка трагедија Софокле-Антигона, Ајсхил-Прикованиот Прометеј и Орестија,Еврипид-Хиполит, Едип, старогрчка комедија Аристофан-Жаби и имаш изборни предмети од други катедри. Во втор семестар Теорија на книжевност2(кножевноста и книжевната наука во интермедијален и во интердисциплинарен контекст односите меѓу теоријата на книжевноста и др.науки...) Поетика на имагинарното и митот2(класификација,опис и интерпретација на некои повторливи митски теми во различните традиции создавање,сексуалност и тело, смрт, меморија, бесмртност, подземни светови...примери од грчката, индиската, римската, египетската, келтската кинеската, сумеровавилонската митологија и др.) Поетика на ренесансата (поимите хуманизам и ренесанса ...се читаат и анализираат Декамерон од Бокачо, Канцониерот од Петрарка, Божествената комедија-сите три дела од Алигиери, Хамлет и Сонети од Шекспир,Дон Кихот-Сервантес, Гаргантуа и Пантагруелсамо 1 том-Рабле) и во овој семестар имаш изборни предмети. Факултетов е лесен нема да зажалиш
--- надополнето: Jul 29, 2011 11:13 AM ---
Сакам да запишам сега општа и компаративна книжевност како паралелен факултет и би сакал да прашам дали има некои што студира тоа и како е задоволен?
Многу е лесно и интересно ти препорачувам да се запишеш професорите се ок имаме добра комуникација со нив
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Зависи од интересот и конкуренцијата ама со 80 поени тешко во државна.
Ок, тоа и не ми беше толку битно, него денес нешто видов предмети кои се барале од екстерните тестирања за упис, и прочитав вака : странски јазик, математика (основно ниво).... и сеа мене ми е нејасно :)
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Ок, тоа и не ми беше толку битно, него денес нешто видов предмети кои се барале од екстерните тестирања за упис, и прочитав вака : странски јазик, математика (основно ниво).... и сеа мене ми е нејасно :)
За да си пресметуваш кредити и просек :)
 
A

Auditore

Гостин
Види вака, што и да избереш под Б или Ц ќе ти биде тешко.Затоа што јазик не се изучува лесно и не можеш да планираш каде ќе поминеш полесно а каде потешко.Кој и јазик да го запишеш, било француски било италијански, почнуваш од почеток, од буквите буквално.Башка треба да видиш дали овие два јазика се слободни под Б или Ц, затоа што на пример ако има премногу студенти на тие јазици под А, нема шанса да одржуваат + часови за под Б и Ц.Со среќа!
Како мислиш од почеток?
И можеш ли да ми објасниш малку околу тоа Б и Ц, некој ми рече ако избереш јазик под Ц нема да ми биде валиден утре на пример да го предавам како професор и слично, тоа не ми е јасно.
Т.е објасни ми го целиот болд те молам ако не ти е тешко.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Ова ти се задолжителните предмети од прв семестар Теорија на книжевноста1(проучување на книжевноста, поимот книжевност...) Поетика на имагинарното и митот1 овој предмет е многу лесен и интересен а и професорката е закон(механизми на симболичката имагинација.теории на имагинарното и негови основни структури мит схема, архетип, симбол, мит.Теорија на митот и компаративна митологија...)
Европски антички поетики предметов е лесен досега никој нема паднато по овој предмет(преглед на античките поетики Аристотел-За поетиката, Платон,оддеците од античкиот еп во европските книжевности(Илијада, Одисеја-Хомер)старогрчка трагедија Софокле-Антигона, Ајсхил-Прикованиот Прометеј и Орестија,Еврипид-Хиполит, Едип, старогрчка комедија Аристофан-Жаби и имаш изборни предмети од други катедри. Во втор семестар Теорија на книжевност2(кножевноста и книжевната наука во интермедијален и во интердисциплинарен контекст односите меѓу теоријата на книжевноста и др.науки...) Поетика на имагинарното и митот2(класификација,опис и интерпретација на некои повторливи митски теми во различните традиции создавање,сексуалност и тело, смрт, меморија, бесмртност, подземни светови...примери од грчката, индиската, римската, египетската, келтската кинеската, сумеровавилонската митологија и др.) Поетика на ренесансата (поимите хуманизам и ренесанса ...се читаат и анализираат Декамерон од Бокачо, Канцониерот од Петрарка, Божествената комедија-сите три дела од Алигиери, Хамлет и Сонети од Шекспир,Дон Кихот-Сервантес, Гаргантуа и Пантагруелсамо 1 том-Рабле) и во овој семестар имаш изборни предмети. Факултетов е лесен нема да зажалиш
Значи освен читање и анализирање книги, нема да има некои други предмети кои бараат повеќе замарање (математики, физики, хемии и слично). Тоа е одлично. Фала на информациите :)
 
Член од
3 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, планирам да се запишам на Филолошки факултет оваа година,па имам неколку прашања:)
Дали е можно да се земат 3 странски јазици на книжевност наставна насока, на пример англиски под А, германски под Б и италијански под Ц? Доколку може, дали тоа значи дека ќе можам да предавам потоа и германски јазик или само англиски. Дали ќе имам ист број на испити како за јазикот под А така и за јазикот под Б односно дали ќе полагам и испити за германска книжевност или само за англиска?
Слушнав дека доколку се запишам на книжевност ќе сум можела да изберам само 1 јазик, а ако сакам и втор ќе сум требала да полагам дупло испити како да студирам уште еден факултет o_O Точно е ова?
Благодарам однапред.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
момци/девојки ја ќе се запишувам преведување и толкување англиски. Ај кажете ми имам ли шанса за државна квота со 80 поени се заедно ?
a neli vo vtora godina faks se opredeluvas za da bides profesor ili preveduvac?
--- надополнето: Aug 4, 2011 2:48 AM ---
a i ova me interesira ucam vo privatno uciliste i ne polagame eksterni testovi tuku samo vo 4 god ke polagam matura dali ke mi e problem za da se zapisam vo drzaven fakultet bez eksterni?
 
Член од
5 декември 2010
Мислења
54
Поени од реакции
10
Јас, ама јас сум од Велес :)
уште си одлучена за таму? ако си на шо смер планираш?? :)
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:39 PM ---
Јас ќе се запишвам на филолошки - Англиски и книжевност, од Битола сум :)
аууу, кај заврши? можно е да се знајме :)
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:45 PM ---
мене не ми е јасно дека во предметите за упис пиши:
за средно стручно образование:
странски јазик (задолжително за кандидатите кои
имаат математика како екстерен испит, односно што
не го полагале екстерно), историја (или предмет со
сличен назив), информатика (или предмет со сличен
назив)
еден предмет според образовниот профил на
кандидатот


а мене екстерни ми се англиски и македонски, а интерни економија и бизнис..
ова би значело да не пробвам ?! ако има некој да ми објасни
--- надополнето: Aug 4, 2011 9:03 PM ---
итно ееееееее
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Здраво на сите, планирам да се запишам на Филолошки факултет оваа година,па имам неколку прашања:)
Дали е можно да се земат 3 странски јазици на книжевност наставна насока, на пример англиски под А, германски под Б и италијански под Ц? Доколку може, дали тоа значи дека ќе можам да предавам потоа и германски јазик или само англиски. Дали ќе имам ист број на испити како за јазикот под А така и за јазикот под Б односно дали ќе полагам и испити за германска книжевност или само за англиска?
Слушнав дека доколку се запишам на книжевност ќе сум можела да изберам само 1 јазик, а ако сакам и втор ќе сум требала да полагам дупло испити како да студирам уште еден факултет o_O Точно е ова?
Благодарам однапред.
Значи вака-нема веќе јазик под А, Б или Ц. Сега се викаат модули, прв, втор, трет. Еве да речеме ќе се запишеш на катедра за англиски јазик и книжевност, можеш да земеш германски јазик под Б т.е. втор модул (три години), ама италијански не можеш под Ц или трет модул( две години) од проста причина што на италијански има премногу студенти и не можат да постигнат со предавања. Можеш француски да си земеш како втор јазик, чешки, полски, шпански мислам....во принцип кајшто има помалку студенти.
Инаку, да, ќе можеш да предаваш со втор јазик, нормално доколку го учиш 3 години т.е. 6 семестри.
Од вториот јазик што ќе го одбереш, имаш два или три предмети- граматика и литература или цивилизација по твој избор.
Се надевам помогнав, good luck! :)
--- надополнето: Aug 5, 2011 8:19 AM ---
Здраво на сите, планирам да се запишам на Филолошки факултет оваа година,па имам неколку прашања:)
Дали е можно да се земат 3 странски јазици на книжевност наставна насока, на пример англиски под А, германски под Б и италијански под Ц? Доколку може, дали тоа значи дека ќе можам да предавам потоа и германски јазик или само англиски. Дали ќе имам ист број на испити како за јазикот под А така и за јазикот под Б односно дали ќе полагам и испити за германска книжевност или само за англиска?
Слушнав дека доколку се запишам на книжевност ќе сум можела да изберам само 1 јазик, а ако сакам и втор ќе сум требала да полагам дупло испити како да студирам уште еден факултет o_O Точно е ова?
Благодарам однапред.
Значи вака-нема веќе јазик под А, Б или Ц. Сега се викаат модули, прв, втор, трет. Еве да речеме ќе се запишеш на катедра за англиски јазик и книжевност, можеш да земеш германски јазик под Б т.е. втор модул (три години), ама италијански не можеш под Ц или трет модул( две години) од проста причина што на италијански има премногу студенти и не можат да постигнат со предавања. Можеш француски да си земеш како втор јазик, чешки, полски, шпански мислам....во принцип кајшто има помалку студенти.
Инаку, да, ќе можеш да предаваш со втор јазик, нормално доколку го учиш 3 години т.е. 6 семестри.
Од вториот јазик што ќе го одбереш, имаш два или три предмети- граматика и литература или цивилизација по твој избор.
Се надевам помогнав, good luck! :)
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
288
Поени од реакции
9
Не забележав никаде па сакав да прашам...Дали има некоја голема конкуренција на катедра за англиски јазик и книжевност? Пошо јас сум со среден просек и сум 100% сигурен дека нема да влезам на државна квота....Значи прашањево ми е за на приватна...Дали можи еден ученик со среден просек да се запише на оваа катедра? (единствено англики ми е 5ка сите 4 години и 5ка со 92% перцентиален ранг на државна матура (иако незнам дали ова значи нешто при запишување))
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
56
Поени од реакции
20
уште си одлучена за таму? ако си на шо смер планираш?? :)
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:39 PM ---

аууу, кај заврши? можно е да се знајме :)
--- надополнето: Aug 4, 2011 7:45 PM ---
мене не ми е јасно дека во предметите за упис пиши:
за средно стручно образование:
странски јазик (задолжително за кандидатите кои
имаат математика како екстерен испит, односно што
не го полагале екстерно), историја (или предмет со
сличен назив), информатика (или предмет со сличен
назив)
еден предмет според образовниот профил на
кандидатот

а мене екстерни ми се англиски и македонски, а интерни економија и бизнис..
ова би значело да не пробвам ?! ако има некој да ми објасни --- надополнето: Aug 4, 2011 9:03 PM ---
итно ееееееее
Горната завршив, ти кај учеше?
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Може некој да ми објасни околу модуларните студии? Конкретно еден јазик заедно со општа и компаративна книжевност? Фала однапред. :)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Може некој да ми каже дали има опција да ми влезе во диплома италиански јазик и уште еден , да не е само италиански во диплома,, да ми влезат 2 јазика , некои ми викаат дека ако земам италиански морам да одам на италијанска кижевност и ке ми влезе само тој јазик затоа што тој под Ц не влага во диплома нели, така да ке морам да земам под Б, може ли така и кои јазици можам да ги земам како втор? или да земам како прв некој друг а втор да ми биде италиански? битно ми е да имам 2 јазика во диплома а едниот да ми биде италјански затоа што имам познавање... фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom