Филм или книга?

Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
kniga definitivno... sepak u filmot ne mzoat da se dolovat site sitnici ... kniga od 600 strani IDI PA DOTERAJA U FILM OD 2 SAATI!!!
 
Член од
25 мај 2006
Мислења
72
Поени од реакции
0
Definitivno kniga!! Od filmot ja gledas samo fantaziijata na reziserot a so knigata imas sloboda sam da fantaziras i pointeresno e od filmot...inace mnogu gleam i neam niso protiv filmoj
 

^eli^

шат ме габри.!.
Член од
29 мај 2006
Мислења
686
Поени од реакции
1
kniga,bidejki dodeka ja citam,si gi zamisluvam likovite,situaciite vo glava,pa ako go gledam i filmot,vednas mojata imaginacija e unistena...
inaku sakam i da poglednam i nekoe dobro filmce,vo dobro drustvo..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Книга, филм потоа.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
vo film ti e pretstaveno mislenjeto na reziserot , a vo kniga sam si sozdavas mislenje i fikcija za toa sto go citas .. zatoa kniga :)
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Spored mene knigata.. poveke moze da gi dolovi nastanite,pointeresno e ..
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
Garfield pa bas toa e glupavo ... ti prvo citas si zamusluvas vo glava sam si gi kreiras onaka likovite i koa ke go gledas filmot sosema razlicno ke ti bide i ke se razocaras!
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Lolita напиша:
Книга!:)
Кога читам некоја книга сама си правам филм во главата. Си ги замислувам личностите на свој начин. Никогаш не ме воодушевил филм како што може книга да ме воодушеви. Гледам и да не ги гледам филмовите ако ја имам прочитано книгата, оти обично ми ја уништуват меморијата што ја имам за таа книга.
Обожавам да гледам филмче, така за релаксација со друштво и пуканки....:kajg:
А нема подобар филинг од дождлив ден, добра фотеља и добра книга!:kajg:
I jas go mislam istoto. Iako isto taka mislam deka koga bi trebala da odberam ne bi znaela sto da odberam. Zavisi od raspolozenie. Nekogas sakam da poglednam nekoe film4e, no ponekogas i da pro4itam nekoja dobra kniga.
 
Член од
27 мај 2006
Мислења
74
Поени од реакции
1
Kniga

.........vo slicaj koga se raboti za film praven spored kniga!
apsolutno KNIGA,ma i koga ne e toa prasaneto definitivno,definitivno kniga e mojot izbor!:icon_lol:
 
N

Nen@d

Гостин
Првин книга, а после визуелно преку филмот (доколку има направено). Така повеќе ја сваќам поентата на книгата т.е. Што сака авторот да каже. А и поинтересно е кога сето што сум го прочитал да го видам преку сцени.
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
Книга... затоа што јас си правам филм во главата на се она што го читам односно на се она што го доживувам кога ја читам книгата а не како што некој режисер ќе ми го сервира....прво да се прочита книгата а дури потоа може да се гледа и филмот.
 

Гогото

MYSTIQUE
Член од
14 јуни 2006
Мислења
139
Поени од реакции
2
Абе има многу луѓе дефинитивно за книга што се ама ај да ве видам sспоредете книга со филмови како DAY AFTER TOMMOROW, GODZILA, ARMAGEDON, можеби порано книгата била подобра од филмот но денеска за филмови кои содржат визуелни и звучни ефекти од по 200-300 милиони долари кажете дека можете целото тоа да го доживеете во букви?:!?!?!!? ИЛИ ЕДЕН ХАРИ ПОТЕР кој ја стварно незнам како е воопшто претставен во книга, како воопшто може да се свати филм со 100% ефекти и магија во букви
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
kniga valjda barem ke ja upotrebam imaginacijata i fantazijata pa sam ke si napravam svoj fillm
 

Buci

Il Padrino
Член од
4 август 2006
Мислења
300
Поени од реакции
2
Гогото напиша:
Абе има многу луѓе дефинитивно за книга што се ама ај да ве видам sспоредете книга со филмови како DAY AFTER TOMMOROW, GODZILA, ARMAGEDON, можеби порано книгата била подобра од филмот но денеска за филмови кои содржат визуелни и звучни ефекти од по 200-300 милиони долари кажете дека можете целото тоа да го доживеете во букви?:!?!?!!? ИЛИ ЕДЕН ХАРИ ПОТЕР кој ја стварно незнам како е воопшто претставен во книга, како воопшто може да се свати филм со 100% ефекти и магија во букви
koga vise go spomna harry potter.ne moze da zboris deka filmot(u slucajov harry potter) e bolje od knigata koga ne si gi procitala knigite.zatoa sto tie 100% filmski efekti i magija so gi gledas na film koga citas, vo sporedba so filmot izgledaat(ili mozes da si gi zamislis) duplo po jako u tvojata glava.koga citas knigata ja dozivuvas samo ti i ja dozivuvas kako tebe ti odgovara.
knigata definitivno ima pogolem prostor "za igra" od filmot.u film si ogranicen da gledas kako nekoj skroz za tebe nepoznat ja doziveal knigata(ili scenarioto). bilo koj dvajca reziseri na svetot da se sporedat i da im se dade isto scenario,so isti glumci,ist budzet nema da napravat ist film.zatoa sto dvajcata razlicno ja doziveale pricata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom