Филм или книга?

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Книгите ги сакам повеќе....гледам и филмови, но пишаниот збор за мене е незаменлив во однос на начинот на кој ја доловува содржината.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Паааааа, сепак би се одлучил за некое добро филмче. Мн повеќе глеам филмчиња отколку што читам книги. Мислам и книги читам ама само оние што мислам дека ми се занимливи за мене.
 

IV43

Perfect in all imperfection
Член од
10 јануари 2006
Мислења
1.168
Поени од реакции
3
Се одлучувам за книга,пошо сепак да гледаш филм не е исто шо и да читаш книга.Во филмот не секогаш содржината е скроз иста со онаа во книгата.Во книгата има повеќе објаснувања,метафори,и такви работи шо прават да се задлабочиш.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
hmm pa nemozam da kazam ili da odvojam edno...dvete se dobar na svoj nacin...moe mislenje e deka nekoja prikazna e mnogu podobro da ja procitas i da si napravis svoj film na primer na nekoja mornicava scena ili romanticen baknez...a nekogas e mnogu podobro da sednes i bez da treba da razmisluvas ili da pravis filmcinja da si gledas vo ekranot i da uzivas...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Кога станува збор за филмови чии сценарија се врз основа на книга тогаш мора да се земе во предвид дека уметничкото во делото е во текстот, затоа поубаво е прво да се прочита книгата а со тоа да се создаде една сопствена слика за настаните и ликовите, па после може да се гледа филм со што би виделе како друг (во овој случај режисерот) ја доживеал книгата.
Ама има филмови (не врз основа на некоја книга) кои имаат своја уметничка вредност и вредат да се гледаат, останатите се за забава и пуштање мозок на пасење
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
The`bItCh напиша:
Но, сепак, прво би го гледала филмот ( ако има филм ), ако ми се допадне би ја прочитала и книгата.:pipi:
Јас обратно. Ако ми се допадне некоја книга, ќе сакам да ги видам пропустите во филмот, бидејќи не може се` да е како во книгата. Пример беше со филмот „Троја“. Не сосема, но доста работи се различни од книгата. И ред други примери.
Уживам во книгите, а филмот може да ми биде само додатно задоволство.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
site vikaat deka sekogash knigata bila poubava od filmot...sho znam mene mi e obratno. knigata mozhda ima povekje detalji i ti gi objasnuva chuvstvata na karakterite i sve, ali drugo e koga ke sednesh da chitash 5-6 dena i se zamarash, a drugo e koga ke sednesh 2 saata relaksiran da izgledash film.
a i plus, sekojdnevno izleguvaat trista knigi, a samo epten mal procent od niv vredat za chitanje. i za toa mnogu pati ke sednam da procitam nekoja kniga mislejki deka mozhebi e dobra, i na krajot koga ke ja dochitam sum potroshila 2-3 dena a knigata e za nikade.
za toa sega filmot ke go izgledam, i ako mi se svigja filmot obavezno knigata ja chitam. osven ako epten ne e reklamirana knigata kako dobra edno drugo...na pr kako kodot na davinci. retko vekje da najdesh nekoja dobra kniga za chitanje poshto koj ima ekstra pari u dzebot mozhe vednash da izdade kniga
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
BeBe11 напиша:
site vikaat deka sekogash knigata bila poubava od filmot...sho znam mene mi e obratno. knigata mozhda ima povekje detalji i ti gi objasnuva chuvstvata na karakterite i sve, ali drugo e koga ke sednesh da chitash 5-6 dena i se zamarash, a drugo e koga ke sednesh 2 saata relaksiran da izgledash film.
Филмот може да е само скратена верзија од книгата, никогаш не можеш да ги доловиш сите моменти преку филм како што можеш да го доловиш преку книга. Разликата е огромна во тој поглед, а друга разлика е само што гледаш настани и ликови, а читајќи го активираш мозокот и сам создаваш претстава како би изгледало тоа. Не велам дека не може да те релаксира филм, да не се разбереме погрешно.
Ама си има луѓе што не сакаат да читаат, го разбирам тоа:)
Како може да те замара читање книга? Ако некоја книга те замара, не си должна да ја читаш до крај без разлика што си ја почнала.

BeBe11 напиша:
za toa sega filmot ke go izgledam, i ako mi se svigja filmot obavezno knigata ja chitam. osven ako epten ne e reklamirana knigata kako dobra edno drugo...na pr kako kodot na davinci. retko vekje da najdesh nekoja dobra kniga za chitanje poshto koj ima ekstra pari u dzebot mozhe vednash da izdade kniga
Грешка е што некои се водат според мислењето на другите. Ако за некого некоја книга (или филм) е добра, не значи дека ќе е и за тебе, нели? Речиси никогаш не читам книга затоа што на другите им се допаднала или ќе почнам да ја читам ако ептен ја фалат, но ако не ми се допадне после неколку страници, не продолжувам да ја читам. Затоа имаш избор да читаш или да не читаш.

Односно, се е индивидуално:)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
41
Поени од реакции
0
пА МИСЛАМ ДЕКА ВО ФИЛМОТ Е МН ПОЛЕСНО ЗА СВАКАНЈЕ ПОСО НАСТАНИТЕ НИ СЕ ДОЛОВЕНИ ИЛИ ПО ЈАСНО ЈА ГЛЕАМЕ СЛИКАТА НА ПРИКАЗНАТА.ТАКА ДА МИСЛАМ ДЕКА ФИЛМОТ Е ДОБАР ЗА ПОЈАСНА СЛИКА А И КНИГАТА Е СУПЕР ВО КНИГАТА МОЗЕМЕ ДА СИ ДАДЕМЕ СВОЈА ЗАМИСЛА СО КОЈА ПРИКАЗНАТА БИ БИЛА ПО ДОБРА.МЕНЕ И ДВЕТЕ ВАРИЈАНТИ МИ СЕ КУЛ!!!!!
ДОБРА ТЕМА НЕМА СО :)


[Напомена од FortunE: во иднина не пишувај со големи букви, бодат ептен во очи. Фала:)]
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
FortunE напиша:
Филмот може да е само скратена верзија од книгата, никогаш не можеш да ги доловиш сите моменти преку филм како што можеш да го доловиш преку книга. Разликата е огромна во тој поглед, а друга разлика е само што гледаш настани и ликови, а читајќи го активираш мозокот и сам создаваш претстава како би изгледало тоа. Не велам дека не може да те релаксира филм, да не се разбереме погрешно.
Ама си има луѓе што не сакаат да читаат, го разбирам тоа:)
Како може да те замара читање книга? Ако некоја книга те замара, не си должна да ја читаш до крај без разлика што си ја почнала.


Грешка е што некои се водат според мислењето на другите. Ако за некого некоја книга (или филм) е добра, не значи дека ќе е и за тебе, нели? Речиси никогаш не читам книга затоа што на другите им се допаднала или ќе почнам да ја читам ако ептен ја фалат, но ако не ми се допадне после неколку страници, не продолжувам да ја читам. Затоа имаш избор да читаш или да не читаш.

Односно, се е индивидуално:)
se soglasuvam za prviot del, za toa i vikam deka od koa ke go vidam filmot ako mi se svigja vednash ja chitam knigata poshto sekako deka knigata mnogu povekje detalji ima, pa koga znaesh deka e dobra ne te zamara.
a za vtoriot del, normalno deka imash izbor dali da ja procitas cela ili da ja ostavish, ali u poslednite 2 meseci 15 knigi iam pocnato i ostaveno posle 40 strani, taka da epten sum frustrirana. a i plus mrazam knigi vo koi shto nishto ne se deshava, ali davat iluzija deka u sekoj moment neshto ogromno ke se sluchi. i chitash chitash 150-200 strani, i ochekuvash neshto fenomenalno da se sluchi, i se priblizhuvash do krajot i duri togash jasno ti stanuva deka nishto znachajno ne se sluchuva u knigata. za toa i preferiram filmovi. ali normalno deka ako se raboti za dobra prikazna, knigata sekogash ke bide podobra zatoa shto po kompleksna e i podetalno de opishuva.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Прво книгата да ја прочитам, а после да го гледам филмот, за да заклучам колку филмот во главата се совпаѓа со филмот на филмското платно.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Книги не читам многу во последно време,ама сепак пред филот ја ставам.Со читање на книга си создаваш своја визија за нештата,си креираш свој филм во главата,а со филмот некако све ти е на тацна,само седи и гледај 2 саати и готово,не е толку интересно!!!
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
kniga e samo za dobar son jas retko koga citam knigi zatoa sto moze na film za 1h da doznaam sto se zbori u cela kniga sto ke ja citam 2 dena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom