Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.179
Поени од реакции
107.762
Еве ти неколку шпански. Првиот и третиот се огин!

1.The Invisible Guest
2.Quien a hierro mata
3.The Platform
4.Tu Hijo
5.The Legacy in the Bones
Само тие ги имам гледано. :ROFLMAO:
Ќе гледам некои од овие, фала на сите за предлозите.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.339
Поени од реакции
57.952
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.669
Дајте некој добар трилер што го немам гледано.

П. С. Да ви олеснам, сите ги имам гледано.
Еве од мене некои предлози за кои мислам дека може не си ги гледал:

Прво, ако не си ја гледал Black Mirror, ѕирни ја само оваа епизода, се кладам дека ќе сакаш и да ја репризираш после!
-Black Mirror: Shut Up and Dance

Еве неколку американски, ама веројатно помалку познати, па може не си гледал нешто од нив:
-I Don't Feel at Home in This World Anymore
-Disturbia
-In the Heat of the Night (оскаровец)
-The Incident (го имавме во клубот)
-A Simple Plan (исто, од клубот)
-Searching
-Wind River
-Compliance

И од странските:
-The Handmaiden (Кореја)
-A Second Chance (Данска)
-Memories of Murder (Кореја)
-I'm Not Scared (Италија)
-In the Fade (Германија)
-Everybody Knows (Шпанија)
-Marshland (Шпанија)
-The Ardennes (Белгија)
-The Guilty (Данска)

Ова се само тие кои не ти ги спомнаа погоре. Некои од овие се на граница помеѓу драма и трилер. Се надевам нешто ќе ти фати око.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Во 20 часот на РТС 1 Дара од јасеновац

 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Корејскиве од Злате обавезно!

Шпанскиов Marshland и данскиве два не ми оставиле некој уау впечаток. Посебно Guilty знам имав очекувања, ама испадна нешто сосема друго.

Од мене препорака за Al final del tunel, La cara oculta, и La piel que habito на Алмодовар. Шпанциве ми се ненадминати мајстори во жанров, заедно со Корејците.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Злате те молам да ме просветлиш како и зошто In the Fade е трилер? o_O

Пошто самошто изгледав филм со таков наслов, германски и беше чиста драма со пар крими елементи.

Нема везе што е жанрот утнат ајде, гледам и драми и имало драми што се потензични од некои трилери, али филмов... за мене џабе потрошено време.
Не се поврзав со Дијанчето, не ме допреа нејзините солзи, епилогот од процесот го знаев уште кога почна, а крајот на филмот капак на сè.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.212
Дајте некој добар трилер што го немам гледано.

П. С. Да ви олеснам, сите ги имам гледано.
Последен добар што ме извозе


Британско-австралиска продукција, нит режисер знам, нит глумци. Ептен ми направи ќејф што решив да оставам за друг пат да го гледам пак со цел да барам дупки во приказната.

Ако и тој си го гледал, имам еден што нема ни на торент да го најдеш. Ирански, снимен во 1 take, дејството од почеток до крај нема пауза, нема посебни сцени, само една, така сакал режисерот, а поради цикличноста на дејството е феноменален податок како успеале се така да темпираат без грешка или колку пати ги враќал назад за да снимат се поново ако не му се допаднало на режисерот нешто. Замисли глумиш во филмот, сте испоснимиле пола и повеќе, некој прави кикс, и мора се поново од старт. Ако го гледаш ќе сфатиш зошто го кажувам ова и колку шансите за грешка поради специфичноста на приказната се огромни. Ама надреалистичен е поприлично а и од аспект на ентертејмент валју нема некои жестоки сцени што ќе те дигнат на нозе, ама затоа така фино ќе ти изврти мозокот да не знаеш како Владо Јаневски кај е север, кај е југ. Јас уште не знам. Ако не ти смета малку поекспериментален филм, ако си ок со Линч на пример, ѕирни го.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Дајте некој добар трилер што го немам гледано.
Не ги слушај ботојве и слушај го бато Анон.
Изгледај го Les Miserables од 2019. Француски е.
Ти пуштив торент по пп.
Ќе влезеш во улиците на Париз со тројца џандари и ќе решавате криминал! Ти ќе бидеш со нив!
10/10 ми е филмот, ептен ме внесе.
Дури има и македонски превод на Opensubtitles, Podnapisi, Titlovi.mk кој би требало да ти го најде и плеерот автоматски ако се поврзува со барем еден од овие сајтови.
Е толку е добар!
Смешен, критичен, поучен, тензичен!
+ номиниран за оскар, и уште 20 победи и 56 номинации по други натпревари!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Последен добар што ме извозе

Британско-австралиска продукција, нит режисер знам, нит глумци. Ептен ми направи ќејф што решив да оставам за друг пат да го гледам пак со цел да барам дупки во приказната.
Според трејлерот личи на хорор...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom