Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.771
Поени од реакции
22.846
Според трејлерот личи на хорор...
Има така 2-3 подрипнувачки сцени и има некоја млака ама ептен млака хорорска позадина што отсуствува во класичните трилери. Ама основата и доминантна нота е трилерска. Хорорскиот елемент е совршено минимално дозиран, само колку да збогати на вкус, во поднослива доза дури и ако имаш аверзија на хорори, а ова ти го кажувам како еден од таквите.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.090
Поени од реакции
8.149
Не ги слушај ботојве и слушај го бато Анон.
Изгледај го Les Miserables од 2019. Француски е.
Ти пуштив торент по пп.
Ќе влезеш во улиците на Париз со тројца џандари и ќе решавате криминал! Ти ќе бидеш со нив!
10/10 ми е филмот, ептен ме внесе.
Дури има и македонски превод на Opensubtitles, Podnapisi, Titlovi.mk кој би требало да ти го најде и плеерот автоматски ако се поврзува со барем еден од овие сајтови.
Е толку е добар!
Смешен, критичен, поучен, тензичен!
+ номиниран за оскар, и уште 20 победи и 56 номинации по други натпревари!
глуп крај
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.086
Поени од реакции
55.934
Ако не ти смета малку поекспериментален филм, ако си ок со Линч на пример, ѕирни го.
Честитки на сите пцовки што ќе пристигнат на твоја адреса. :D

Или можеби не, ќе сака да се напраи паметен као тогаш кога сакаше да ја импресионира Хоуп со тој еден филм на Дарио Аргенто, со една балерина, со вештерки нешто, чиста глупост од филм, јас да му го предложев ќе ми ебеше фамилијата ама неееее, дека она му го кажа па дојде тука и глумеше лудило дека филмот имал многу јаки бои и слични нешјебат небулози.

Иначе Стек у филм не сака нималце нелогичности.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.001
Поени од реакции
34.520
Злате те молам да ме просветлиш како и зошто In the Fade е трилер? o_O
Реков дека некои од нив се повеќе драми, но таква листа ми состави IMDB кога пребарав: највисоко оценети трилери што сум ги гледал. Не толкував многу кој е е и што е, само препишав.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.225
Поени од реакции
108.080
Ако не ти смета малку поекспериментален филм, ако си ок со Линч на пример, ѕирни го.
Ми смета, а и не сум некој љубител на Линч, поточно од такт ме вади тоа копиле. Уствари зависи какви нелогичности, пример REC ми се свиѓаше ако си го гледал. Барав нешто јако, збунувачко, така да ме нервира цел филм од што ќе се мислам што е и како е. Се слагам со Злате дека Шпанците и Корејците се врвот за тоа, иако грото од тие што ги предложи ги имам изгледано сепак топ предлози имаше дадено. Има некои и што ги немам така да ќе ги изгледам па ќе дадам мислење. Јас само би ја додал и скандинавската кинематографија овде, може не се до толку мајндфак како шпанците и корејците али бруталноста им е на врвот.

Чек сеа за твојов од утре натака ќе проценам, денес има финале Австралија Опен, треба да хркљам ако изгуби Џокле и да дупам Србенди, а ако тепа ќе треба да се борам со нив и да се објаснувам, па следи Милан-Интер, па Арсенал-Сити и на крај ПСЖ-Монако. Ме разбираш ваљда, долг и напорен ќе е денов.
Автоматски споено мислење:

After Hours, ако не си го гледал
Не сум го гледал. Отварам на ИМДБ и пишува комедија/крими/драма, така да или ти не ме сфати што барам или ИМДБ трипа. :D
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.188
Поени од реакции
3.523
Во 20 часот на РТС 1 Дара од јасеновац

Го има некаде на торент/онлајн платформа некоја? Па и да се плати пример, ако е симболична сума :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.349
Поени од реакции
58.000
Го има некаде на торент/онлајн платформа некоја? Па и да се плати пример, ако е симболична сума :)
Ќе го тргнат брзо веројатно...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.225
Поени од реакции
108.080
Жими се не знам како овој го глеав прв од сите понудени/негледани. Молим те да ми надокнадиш саат и пол од животот, дали ќе ми пуштиш 100 евра на сметка, дали ќе ми платиш некоја јака курва, дали ќе ме частиш нешто трето, небитно, само надокнади ми 90 минути од животот. Полош филм немам гледано долго време, леле не си свесен колку се мразам што го догледав до крај.

Драгон, го имам гледано Олдбој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom