Фан Клуб: Пелистер

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Tоа бе, они вас ќе ве испаднат...
Не знам дали ти е иронично или не ама општинската власт директно е замешана во кашата што го снајде фудбалскиот клуб Пелистер и сериозно треба да одговара пред навивачите.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.058
Поени од реакции
6.670
Кој фрли 700К? :vrtioci:
официјално не треба барем толку да вложат по сезона или како беше ?? не е резил со една таква сума да испадниш втора лига,а на полусезона да имас 6-8 бода разлика предност ?
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
официјално не треба барем толку да вложат по сезона или како беше ?? не е резил со една таква сума да испадниш втора лига,а на полусезона да имас 6-8 бода разлика предност ?
Официјално нема ништо... Никој жив не го видел договорот, мада кажаја ќељајците дека негде околу 530 сома по сезона треба да имаме буџет.
Од тие 530, 400 Зоки а 130 Лигушо...
Е сега од цела таа сума, Анталија негде кошта преку сила 2-30 илјадарки, уште 5-6 максимум кошта опремата, на играчите му даваат кикири, Џокица е платен ко Ван Гал, значи се на се 50 сома негде горе долу требат за да испадниш ко говедо од оваа бостан лига.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.310
Поени од реакции
5.548
Ако играт вака во плеј аут како денес со Ренова ќе имаме за 6 кола 18 бода и ќе се куртулиме:icon_mrgr:
 
И

Игнориран член

Гостин
Нити ќе одговара некој , нити ќе има некој порадикални чекори.
Ќе испадниме тивко и ќе си седиме таму години во втора лига.
Не вервам дека во наредните 2-3 години ќе се вратиме назад во прва лига. Ќе го забаталат клубот скроз и тие пари од општина шо треба да ги добива , во иднина нема да ги има .
Најмизерен спорт имаме од цела држава.
И се то благодарение на овај ликот на сликата лево.
Како не се најде некој бе салам чоек толку години , да застани зад еден од клубојте без разлика дали фудбалскиот или ракометниот. Толку години еден бизнисмен или барем некој чоек со визија ...
Јас разбирам да нема пари за некакви големи успеси или за титули , ама бе да нема минимални средства колку да имаме стабилни прволигаши , неможам никако да сватам .
За сите клубој се најде спонзор , дури и во помалите средини од Битола , само за нашите клубој не се најде толку години.
Му се смачи на луѓето веќе од ова мизерија , дури не се ни надева некој дека ќе се подобри нешто со спортот.
Се уништија , пепел сторија . Порано немавме спорт , ама имавме младински школи јаки и така се вадевме се одржваја клубојте во живот. Сеа и нив ги уништија , ништо не функционира се е сотрено.


Резил невиден сме бе , незнам шо да речам...
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Буџетот на клубот е под 100 К оваа пролет,какви пари,какви буџети какви бакрачи....
Од општината со прст не мрднаа,а со своите мешетарски политики и пазарења(тендери,лицитации)директно влијаеа на пласманот на Пелистер...
Наместо ланската екипа,да ја надоградат со неколку проверени играчи,тие го раскрчимија клубот,и пробаа да блефираат за некаков Европски клуб со тренер со познато име..
Е така не можи појќе,не поминват овие финти ни во втора лига,камоли во прва,па и во ваква парталска лига како нашата...
Не е се до парите,јас гарантирам дека ако го води клубот некој домаќин чоек,со три грама мозок,шо знај како функцинираат работите во Македонија Пелистер без никаков проблем ќе играше плеј-офф сезонава,и то со буџет под 100-150 К....
Арно ама со луѓе шо си го гледат само својот интере(и политичари(нивните потрчковци) и бизнисмени) еве шо се случва...
Не е се до парите,треба луѓе....а дури не дојдат стабилни луѓе џабе е се...
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Најлошо е што пред вашите деца битолчани го оцрнеа обрзот, ги избркаа нив на полусезона а кој имаа барем солидна преднсот пред местата за испаѓање во втора лига, а на нивно место донесоа некој третолигашки играчи. Е сеа тие битолски деца кога догодина нема да сакаат да се вратат во Пелистер само ради некој трет што го водел Пелистер, и да му помогнат да се врати во Прва лига, не треба да бидат плукани. Тука пишпувавме повеќето уште одма, дека не правите ништо со овој состав, не знам од кај имавте толку оптимистички погледи и им верувавте дека ќе изборат плеј офф уште, а они сиротите одвај 5 бода собраа у 10 кола.
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Oфицијално, покрај Зоки уште една голема фирма била заинтересирана да вложи исто колку него, плус се спремал некој спонзорски договор од Qatar Airways така да и да испадниме, за 2 години сигурно ќе прајме калкулации овде за кој да ни падни во ЛШ. :angel:
За жал ни на менаџерот ова не успева... И во пачот е дека Двојче е решен маме да еби и то е то :backa:
 
Z

ziko bt

Гостин
Најлошо е што пред вашите деца битолчани го оцрнеа обрзот, ги избркаа нив на полусезона а кој имаа барем солидна преднсот пред местата за испаѓање во втора лига, а на нивно место донесоа некој третолигашки играчи. Е сеа тие битолски деца кога догодина нема да сакаат да се вратат во Пелистер само ради некој трет што го водел Пелистер, и да му помогнат да се врати во Прва лига, не треба да бидат плукани. Тука пишпувавме повеќето уште одма, дека не правите ништо со овој состав, не знам од кај имавте толку оптимистички погледи и им верувавте дека ќе изборат плеј офф уште, а они сиротите одвај 5 бода собраа у 10 кола.
Тие шо бевме поинформирани уште пред Анталија знаевме дека не ги бива новите, ама џабе ко неможиш да влијаеш. Само некој си праеја бајрам со умот пошто една страна на фб најавуваше до последен ден на трансфер рокот ќе дојдат проверени играчи.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Теренот е мизерија тешка....
Поарно Логоварди да играја...:sramezliv:
 
И

Игнориран член

Гостин
И јас незнаев дека овај битолчанец бил...
Иначе браво за дечкото , добро голманче е.
Абе да сум јас газда на клубот ќе зеам и ќе напрам 100% битолски состав. Ќе ги вратам сите битолчани и ако не крениме титула јас гла сечам .
На секоја позиција има наши деца шо се успешни горе-долу по другите клубој.
И тренер битолчанец дури би ставил.
Ако земи некој 3 бода од Битола , нека дојдат и нека ме измочат цела трибина.:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom