Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Red Man

we do what we want!
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.947
Ко ни се врати Евертон на 1-1, и згора на тоа Лукаку што усра неколку чисти шанси за 2-1, ако завршеше вака резлутатот незнам дали ќе речеше промарши што промарши :D
Среќа победивме па затоа сите утки одат по вода, ама знај дека такво нешто не смее да се утни против Реал, Барса зошто тие го немаат Лукаку да утне 10 зицери.
btw далеку од тоа дека го хејтам или слично али момакот не е за УТД. Барем не за таков УТД каков што сите го посакуваме.
Се согласувам во глобала со мислењево, но не и со последната реченица. Затоа реков, мислам дека допрва ќе се подобрува и развива како играч, од она што може да се види засега, доста ветува и далеку од тоа дека не е играч за Јунајтед. Сепак не е класичен напаѓач па за да погодува како Марсијал или Рашфорд. Али она што ме радува е игрта во неговото поле, а впрочем и тоа се бара од него а не да дава голови. А да не потсетувам и дека сезонава постигна неколку фантастични погодоци.[DOUBLEPOST=1461514606][/DOUBLEPOST]
Јанг, Мемфис, Валенсија, Переира и уште 5-6 деца од у16.


Има разлика од ценење и преценување. Сите тие пасови и уфрлувања му паѓаат во вода кога ќе усере 100% шанса или некоја јака контра пошто не знае да даде завршен пас. Стварно не знам што гледате во него, мене освен тоа што е дете на Јунајтед и се гледа дека има жар во него кога игра друго ништо нема за пофалба. Ама па и мене да ме ставиш на терен ќе си ја оставам душата ко да ми е последно нешто во животот, но џабе коа сум дрво.
Што не сере некој за Фосу-Менса или за Бортвик? Кога те бива те бива.

И никаде не сум рекол дека некој ѓуптин од Португалија е подобар од него или пак да го споредам, само сум реален.

Плус ти беше тој што го хејташе Де Геа, па еве 3-4 години те нема никаде. Се надевам еден ден и ти ќе ми кажеш мене вакво нешто во врска со Лингард, ама чисто сумљам.
Шо мешаш сега баби и жаби? Од каде го поврзуваш Де Геа и Лингард? Да, тогаш го критикував Де Геа и пак би го крититкувал да има таква несигурност во играта, кога секој натпревар имаше несигурни интервенции по прекини особено по корнери, а и најжестоката критика беше на куп меч, кога по негова директна вина испаднавме од купот. Али шо има сега тоа врска со Лингард?
....Изгледај снимка од вчера ќе видиш шо гледаме во него.. посебно првото полувреме. Има гледам и гиф постирано некој од тие негови маестрални пасови од вчера. Јас незнам шо барате од него... прв стрелец да биде. Не е секој роден за голгетер сватете го тоа. Доволно е да си ја брка работата за која е ставен во игра, а тој тоа го прави и повеќе од добро. Оставете го детето на мира. На крај краева е двапати подобар моментално и од талентот Јанузај и од суперстарот мЕМФИС...

И пази ме немало 3-4 години... Да затоа ме нема дека Де Геа се разви во еден од најдобрите голмани. :tapp:
 
Последно уредено:

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Plachime cela sezona deka Mata go igraat desno krilo i barame da go smenat, gi menuvaat so Lingard koj igra prva sezona vo Premier Liga i palamudite site od ovde do mesechina. Deca od akademija, da, ne. Igrachi od drugi ligi, da, ne. LvG in, ne. Mourinho vaka-taka. Kraj ne vi se naogja

Sent from my SM-N910P using Tapatalk
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Plachime cela sezona deka Mata go igraat desno krilo i barame da go smenat, gi menuvaat so Lingard koj igra prva sezona vo Premier Liga i palamudite site od ovde do mesechina. Deca od akademija, da, ne. Igrachi od drugi ligi, da, ne. LvG in, ne. Mourinho vaka-taka. Kraj ne vi se naogja

Sent from my SM-N910P using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Awwww, Вотфорд изедначи со Палас, потешко ни оди со нив. Палас се боси.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.772
Поени од реакции
14.052
Кога ќе гледаш реално прави десни крила немаме. Депај и Јанг се леви крила. Јанг е лош десно да се игра, а Депај има проблеми на негова позиција во моментов, камо да го пушти десно да игра. Сакам да го проба за да видиме како ќе функционира, али моментално сме во состојба кога не треба да се експериментира.
И никој не вика дека Лингард е предобар или слично, но ваквиот сплет на околности го прават да игра прв тим. И Мата го земаме на уста затоа што во текот на годинашнава сезона само тој му е конкурент за таа позиција.



Се разбираме. Топката е кај нас во моментов така да самите ќе си пресудиме до крај.
Ако гледаме така ни Лингард не е класично десно крило, повеќе е 10ка. Депај е лево крило кажав, ама според мене не би бил ништо полош на десно од Лингард. За Јанг си грешка, има играно на десно крило и каде-каде е подобар од Лингард.
Вака кога би бирал помеѓу Мата и Лингард, Мата би го одбрал само ради искуството иначе сезонава и двајцата се катастрофа, а најконстантни во прв тим.

Шо мешаш сега баби и жаби? Од каде го поврзуваш Де Геа и Лингард? Да, тогаш го критикував Де Геа и пак би го крититкувал да има таква несигурност во играта, кога секој натпревар имаше несигурни интервенции по прекини особено по корнери, а и најжестоката критика беше на куп меч, кога по негова директна вина испаднавме од купот. Али шо има сега тоа врска со Лингард?
....Изгледај снимка од вчера ќе видиш шо гледаме во него.. посебно првото полувреме. Има гледам и гиф постирано некој од тие негови маестрални пасови од вчера. Јас незнам шо барате од него... прв стрелец да биде. Не е секој роден за голгетер сватете го тоа. Доволно е да си ја брка работата за која е ставен во игра, а тој тоа го прави и повеќе од добро. Оставете го детето на мира. На крај краева е двапати подобар моментално и од талентот Јанузај и од суперстарот мЕМФИС...

И пази ме немало 3-4 години... Да затоа ме нема дека Де Геа се разви во еден од најдобрите голмани. :tapp:
Зашто бе мешање баби и жаби, исто е. Ти го нејкеше ДДГ и преферираше Линдегард да биде прв голман, сега јас преферирам било кој од горенаведените да игра место Лингард. Во последиве 5 години дали 5 утакмици имам пропуштено не ми збори за гледање. Лингард до сега со апсолутно ништо ме нема убедено дека треба да игра пред Депај, Јанг или Валенсија кога се овие здрави. Еден гиф каде што дава пас кон Марсијал не покажува ништо, што не покажеш колку вакви има усрано со што дал контра на противникот? Или пак колку 1 на 1 ситуации има усрано.

Plachime cela sezona deka Mata go igraat desno krilo i barame da go smenat, gi menuvaat so Lingard koj igra prva sezona vo Premier Liga i palamudite site od ovde do mesechina. Deca od akademija, da, ne. Igrachi od drugi ligi, da, ne. LvG in, ne. Mourinho vaka-taka. Kraj ne vi se naogja

Sent from my SM-N910P using Tapatalk
Ај не се траскај сега и ти, не извртувај зборови.
Деца од академијата - ДА (Фосу-Менса, Бортвик, Рашфорд итн)
ЛвГ - НЕ
Мурињо - ДА
Играчи од други лиги/тимови - ДА

Мата и Лингард цело време играат заедно и си менуваат позиции секоја утакмица, не знам на што алудираш со постов. Зборам за другите играчи кои што треба да играат пред Лингард кога се здрави.

Шпанска серија направивте ебате. Не го сакам Лингард во прв тим, што не е јасно ?
 
R

red.devil

Гостин
Ок ми наброја играчи што можат да играат таму, е сега ќе те прашам кога очигледно се праиш дека не памтиш, како одиграле на тие позиции кога играле?

Не ме зезај Валенсија изгуби брзина плус и со едната нога што ја има неможе да набаци, Переира е детиште и ништо посебно не покажа, Јанг не беше лош ама сите фори што ги има не му палат дека е на десно крило т.е неможе да направи продор и е ограничен.Слично е и со Депај, еднодимензионални и пграничени се на таа страна, Депај може и да се подобри или изненади ама пак.

Ќе повторам Лингард не е играч за да се гради тим околу него туку одличен за ротација во Манчестер каков што сите посакуваме, а во ваков Манчестер тој е најдобрата опција.[DOUBLEPOST=1461501751][/DOUBLEPOST]

Да не се лажеме седнуван бил и Лингард на клупа, и кога збориш веќе за Депај,Ерера и Шнајдерлин размисли прво дека имало доволно квалитетен да го замени, а со Лингард како што кажав кој ќе го замени?Ете мата играше десно крило на неколку утакмици и самите знаете каков исход има.На крај краева да не се праиме стручњаци зашто сме изиграле две три Фифа или менаџер игри и сеа сме Фергусон Анчелоти и се разбираме многу од фудбалот.Си има таму стручњаци со огромно CV и што разбираат фудбал три пати повеќе од нас и истите ќе си превземат одговорност у случај да не ја бива работата, хинт: ЛВГ.

Инаку знам дека ситуацијата не е најсјајна ама имаме далеку од лош тим, само 3 класа играчи не делат да бидеме од елитата не на Англија него Европа.Сите знаеме кој е крив што се вакви работите, и гарантирам дека со овој тим можеше многу повеќе да се извади од сезонава.Не си го потценувајте клубот ради хирови на управата и тренерот, во многу дерби утакмици докажавме дека сме одлични( најчесто победувавме и со послаб ростер од најдобриот што може да го извадиме).И да Бенфика е Пелистер у споредба со нас.
Да не се лажеме ама подлажнуваш и тоа како. Кога бил казнет Лингард за лоша игра? Ај наброј ми некоја утакмица. Да го отворам распоредот ќе најдам минимум пет криминални изданија негови каде потоа пак бил во тимот за сметка на подобри играчи од него. Ако се сеќавам добро имаше серија од 10 натпревари и жива мизерија беше. Од тогаш во фан клубов се навртеа против него.
Иначе, има играчи кои што на еден или друг начин може да играат на неговата позиција а воедно да се покорисни за тимот. Не знам дали случајно или не го избегнувате, Ерера е еден од нив. Лингард не игра класично крило па да му е проблем на Ерера да игра таму. Друго, во тимов девет од единаесет души играат на неприродни позиции па сега ние експертите (хехе) ќе кажуваме дека немало друг да игра на негова позиција?? Ма немој молим те.
А Бенфика може е Пелистер ама споредена со Баерн, Јуве, Барса, Реал, Атлетико... тој ешалон на клубови. Да си прајш ремет со тим кој што го испоти на Баерн во четврт-финале треба стварно да си самобендисан. Да не зборам за ростерот кој го има и со кој може да му конкурира барем на пола тим од Јунајтед.
 
E

Epsilon

Гостин
Лингард не е за првотимец, да се набави ново крило треба и Мата или нека се соземи или нека искешираат некој денар, нека си оди во родната земја.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.655
Поени од реакции
9.238
Ако гледаме така ни Лингард не е класично десно крило, повеќе е 10ка. Депај е лево крило кажав, ама според мене не би бил ништо полош на десно од Лингард. За Јанг си грешка, има играно на десно крило и каде-каде е подобар од Лингард.
Вака кога би бирал помеѓу Мата и Лингард, Мата би го одбрал само ради искуството иначе сезонава и двајцата се катастрофа, а најконстантни во прв тим.
Јас сакам да се проба Депај десно искрено, ама тоа требаше да се случи месеци уназад, а не сега. Тоа ми е зборот. Јанг последно кога одиграл добар меч на десно крило е многу одамна. ЛВГ го играше него на местото на Марсиал, ама сега овој е повампирен до тука и назад така да тука нема потреба од промени. ЛВГ е свесен дека ни треба брзина по десна страна и затоа го гледа како опција Лингард кој меѓудругото и во младинските категории има играно на таа позиција и тоа е негова природна позиција иако како 15-16 годишник почнал на 10ка.

Значи единствена причина која го игра Лингард десно е брзината, а како секундарна причина што покрива доста добро дефанзивно. Доста пати го надополнуваше Менса. Мата е технички подобар од него, али нема брзина и затоа го седна на клупа со враќањево на Руни.

И сите се сложуваме дека Лингард е просек, али од моменталниов ростер му е најразигран во моментов за таа позиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom