Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Компјутерски компоненти ти е најлесниот предмет. Се е теорија и ќе научиш многу за dual core, pentium 3, 4. :D
Лабораториските се преку програмче - симулација на куќиште склопување/ расклопување. На последната лаб во група ќе треба да расклопите / склопите куќиште од титово време.
Се полага на етест - 100 прашања.

Основи на графика е еден од потешките предмети како што имам слушнато ( го немам слушано), знам дека има многу математика во него.

@Amaterasu
Spring Sercurity го изучувавме на предметот Електронска и мобилна комерција, обавезно e потребно Веб програмирање иако не е предуслов. На вежбите (1 час) се изработуваше е-комертивен веб сајт.
Spring MVC, Spring Security i AngularJS (за продуктите)
Се полага само теорија (40%), имаше лаб и проект (60%).
Ме интересира дали се губи многу време на материјал кој се изучува по веб програмирање ? Некој ми рече дека предметот им бил задолжителен на ПЕТ а голем дел го немале слушано ВП, па Ристе морал да го повторува материјалот.
Дали е ова истиот предмет ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.933
Поени од реакции
12.431
+ од мене за Интелигентни, ми беше многу интересен предметот иако мислам дека требаше да се посвети малце повеќе време на имплементација на алгоритмите него на нивно објаснување на табла.
- за когнитивни, со каков кејф го запишав предметов, на крај испадна само сувопарно учење филозофија.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
@Amaterasu
Јас сум по стара програма и не беше задолжителен за мене. Околу 80% го слушавме Електронска и моб. комерција пред Веб програмирање, можеш и самиот да видиш дека предуслов пишува дека е Интернет програмирање :facepalm:, што нема врска.
Тој е предметот по име :D, ама содржината што ја пишува во неа не е ниту 5%, ниту пак условите се исти.
Реално, еден час неделно вежби за таков материјал кој е двојно пообемен од Веб програмирање е премалку. Ако мислиш дека на Веб програмирање Ристе леташе со материјалот, овде да не правам муабет...
Лабораториски немавме задавано со тоа што ни се сметаа дека доколку го презентираме проектот во Јуни ќе добиеме 100% инаку макс. 80%.
Најдобро прашај си го Ристе или Д. Трајанов само тие го држат предметот за тоа дали содржината е сменета од лани.
Многу лоша организација на вежбите.
Spring in Action(3rd edition), Pro Spring Security, Spring Data Reference Guide и Angular Interactive Tutorial во еден семестар со 1 час неделно, ова само на Ристе му успева. :cool:
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Ме интересира дали се губи многу време на материјал кој се изучува по веб програмирање ? Некој ми рече дека предметот им бил задолжителен на ПЕТ а голем дел го немале слушано ВП, па Ристе морал да го повторува материјалот.
Дали е ова истиот предмет ?
Ристе кажа дека ке проба годинава да постави услов само оние што слушале веб програмирање да може да запишат електронска и мобилна комерција.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
@Amaterasu
Јас сега го слушам вп, катастрофа беше, многу многу обемни лабораториски, на аудиториски буквално леташе со материјалот. Ништо не научивме. А Ристе пак вика дека и да не научиме може да положиме, а него не му ни било битно дали ќе научиме -.-
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
@Amaterasu
Јас сега го слушам вп, катастрофа беше, многу многу обемни лабораториски, на аудиториски буквално леташе со материјалот. Ништо не научивме. А Ристе пак вика дека и да не научиме може да положиме, а него не му ни било битно дали ќе научиме -.-
Годинава беше сменет вп, материјалот што се учеше беше ок ама беше многу малку, наместо да учиме корисни работи како spring security на пример, потрошивме 3+ недели објаснувајќи cookies, сесија и други елементарни работи.:tapp:
Имаше 4 лаб, за секоја од нив ти требаат 4-5 часа за да ја решиш што според мене е ок :D
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Ристе кажа дека ке проба годинава да постави услов само оние што слушале веб програмирање да може да запишат електронска и мобилна комерција.
Да, ама финтата е што на ПЕТ овој предмет им е задолжителен а ВП не им е. Не знам како е можно тоа, како К1 да ти е изборен а К2 задолжителен.


И јас го слушав ВП годинава, генерално сум задоволен од предметот. Малце глупаво е тоа што повторуваа дел од материјалот од Интернет Технологии (кој е предуслов за предметот), ама ова е стандард на сите предмети на ФИНКИ, никако не успеваат да се синхронизираат. Малку го зезнаа и вториот коловкиум со фамозните 15 минути за 15 прашања.
Годинава ВП имаше по 2 часа аудиториски неделно, може и на овој предмет ќе додадат уште еден час.
Има ли некој друг предмет сличен на ВП, (да не биде AI и да се учи некакво програмирање) за во овој семестар?
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Некој што слушал Случајни процеси ( КНИ изборен за 4-ти семестар ) да сподели мислење за предметот :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.094
Поени од реакции
57.469
Коментар за следниве предмети? Би било добро да споделите и материјали доколку имате.

- Неструктурирани бази на податоци и XML
- Виртуелна реалност
- Основи на компјутерска графика
- Обработка на слика
- Мобилни апликации
- Компјутерска анимација
- Интелигентни информациски системи

- Интелигентни системи (само материјали)
- Вовед во когнитивни науки (само материјали)
- Компјутерски компоненти (само материјали)

Потежок ми е изборот на предмети за летен семестар во однос на зимски :(
Дајте и вие ваши предлози за интересни предмети (без многу теорија).
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
Може некој да ми каже каква перспектива би имал доколку се запишам на ФИНКИ? Моментално сум 4та година и се мислам помеѓу ФИНКИ и ФЕИТ
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
25
Поени од реакции
61
Коментар за следниве предмети? Би било добро да споделите и материјали доколку имате. - Основи на компјутерска графика ... Потежок ми е изборот на предмети за летен семестар во однос на зимски :( Дајте и вие ваши предлози за интересни предмети (без многу теорија).
Јас сум одговорен за практичниот дел од предметот Компјутерска графика од 1999 до сега, во улога на асистент. Работам на повторно воспоставување на презентацискиот сајт на предметот каде имаше демоа од проекти од студенти, но тоа ќе потрае. Повелете во термините за консултации може многу повеќе информации да добиете отколку вака, па и да видите некои проекти од поранешни студенти за да добиете впечаток во практична смисла што е целта.

Исто така, како продолжение на традицијата планирам во перидот пред и за време на уписите да организирам и консултации/презентации за модулите/поднасоките/специјалностите/областите (како и да ги нарекувате) - информациски системи, пред сѐ, но и за софтверско инженерство, за сите што се интересираат за тие области. На овие презентации се дискутира за различните предмети што се вклучени во областите и за можните сродни избори.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo kolegi ,

Dali ima tuka studenti na FINKI - Mrezni tehnologii?
Ako ima, sto i kako se izucuva na ovoj smer? Se informirav okolu kadarot na ucenje na Finki stranata,no bi sakal iskustvo i od vas studentite
Izvinuvanje do moderatorite,nemam podrska za makedonski jazik na rabotno mesto.

+ koj e uslovot za upis na mrezni tehnologii? i kolku se plakja vo drzavna/privatna kvota,

fala vi
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo.
Ke moze nekoj da mi kaze nesto podetalno za studiite KNI na angliski jazik? :))) dali mi se potrebni testovi/diplomi/polaganja so koi ke go potvrdam poznavanjeto na angliski?
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
146
Поени од реакции
63
Zdravo.
Ke moze nekoj da mi kaze nesto podetalno za studiite KNI na angliski jazik? :))) dali mi se potrebni testovi/diplomi/polaganja so koi ke go potvrdam poznavanjeto na angliski?
Не ти треба ништо од то дипломи/полагања.. Само доволно познавање на англискиот и критериумите за примање се пониски отколку на основниот КНИ, зато шо не се запишуваат колку на основниот.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не ти треба ништо од то дипломи/полагања.. Само доволно познавање на англискиот и критериумите за примање се пониски отколку на основниот КНИ, зато шо не се запишуваат колку на основниот.
A progamata e ista so osnovniot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom