Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Некој што го има слушано предметот Безжични и мобилни системи, ако сака да сподели што како се паѓало на колоквиуми или пак ако има некој колоквиумски прашања и задачи да сподели :)
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Јас знам дека ќе платам, ме интересира зашто?

Нит сум мераклија за тутурутка, нит па ми спотребала - на работа кога идеш на интервју, не носиш тутурутка, него уверение - а истото не чини 2500 пошто должност на факултетот е да ти го даде како доказ за завршен факултет.

Глупости тешки.... али баш ме интересира Бидиков дал може да ми објасни што и како - може има некоја цака што не ја знам...
Хммм зошто мислам дека има два различни документи кои се потребни за вработување и/или продолжување на студиите - едното е уверението за завршени студии другото е дипломата. На некои места се бера едното или другото, но кај некои компании се бараат и двете. Ако УКИМ (кој всушност ја извада дипломата) решил дека тоа е задолжителен документ со соодветна цена на чинење мислма дека факултетот нема избор за таа одлука ...
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Планирам од следната година да ви станам колега.

Имам неколку прашања.
Колку од студентите примаат на државна квота? Кој студентски дом е најблизу? Ве читав во предходните страни, некако не сте задоволни од организацијата и од пренатрупаноста. Има планови тоа некако да се промени?

Фала.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Планирам од следната година да ви станам колега.

Имам неколку прашања.
Колку од студентите примаат на државна квота?
Зависи од студиската програма. Апетитите на факултетот се огромни, па квотите може да растат како ќе им текне, небитно од фактор време и простор. Еве за учебна 2013/14 како беше. Нешто слично најверојатно ќе биде и следната година. http://finki.ukim.mk/mk/enrollment/kvoti

Кој студентски дом е најблизу?
Најблизу е Гоце, потоа е Кузман.

Ве читав во предходните страни, некако не сте задоволни од организацијата и од пренатрупаноста. Има планови тоа некако да се промени?
ФИНКИ беше целосно освежување и покажа огромна посветеност во 2011 година која се формираше. Имаше огромна промоција и привлече многу студенти. Секако, студенти кои сакаат да го студираат тоа и студенти кои не знаат што сакаат, па се одлучија за ФИНКИ зошто така. Првата година квотата за КНИ беше исполнета и од ФИНКИ донесоа одлука да ја дополнат со +100 ако не се лажам. Првата година немаше никаков проблем бидејќи просториите кои ги доби факултетот беа "доволни". Но, сега бројката на студенти е значително поголема, а бројот на простории не се промени. Затоа и не може да се склопи нормален распоред, мое мислење е дека и затоа се менува програмите и дел од лабораториските се оставени за работа од дома, а не во лабораторија како што беше пракса до лани. ФИНКИ е стар 3 години и сеуште ја влече последната генерација на префрлени од ФЕИТ. Не знам колку се на број, но оваа година ќе се откачи од нив. Сигурно е дека бројот на префрлени студенти од ФЕИТ не е поголем од бројот на студенти кои се запишуваат секоја година по 2011. Значи, ако до септември не се превземе нешто околу простории или не се намалат квотите, стидентите ќе имаат посериозни проблеми. Просториите на страна, со зголемување на квантитет, квалитетот опаѓа. Таа бројка на студенти ќе мора постепено да се редуцира, а тоа значи дека критериумите за положување ќе се намалуваат.

Планови, треба да се гради нова зграда на ФИНКИ. тоа стои неколку години како идеја. Второ, слушнав дека во март факултетот ќе добиел нови простории некаде. Не сакам да шпекулирам каде. Може е само празен муабет. Додека да биде ова се надевам дека разумот ќе преовлада во организацијата и конечно ќе ги намалат квотите.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Зависи од студиската програма. Апетитите на факултетот се огромни, па квотите може да растат како ќе им текне, небитно од фактор време и простор. Еве за учебна 2013/14 како беше. Нешто слично најверојатно ќе биде и следната година. http://finki.ukim.mk/mk/enrollment/kvoti


Најблизу е Гоце, потоа е Кузман.



ФИНКИ беше целосно освежување и покажа огромна посветеност во 2011 година која се формираше. Имаше огромна промоција и привлече многу студенти. Секако, студенти кои сакаат да го студираат тоа и студенти кои не знаат што сакаат, па се одлучија за ФИНКИ зошто така. Првата година квотата за КНИ беше исполнета и од ФИНКИ донесоа одлука да ја дополнат со +100 ако не се лажам. Првата година немаше никаков проблем бидејќи просториите кои ги доби факултетот беа "доволни". Но, сега бројката на студенти е значително поголема, а бројот на простории не се промени. Затоа и не може да се склопи нормален распоред, мое мислење е дека и затоа се менува програмите и дел од лабораториските се оставени за работа од дома, а не во лабораторија како што беше пракса до лани. ФИНКИ е стар 3 години и сеуште ја влече последната генерација на префрлени од ФЕИТ. Не знам колку се на број, но оваа година ќе се откачи од нив. Сигурно е дека бројот на префрлени студенти од ФЕИТ не е поголем од бројот на студенти кои се запишуваат секоја година по 2011. Значи, ако до септември не се превземе нешто околу простории или не се намалат квотите, стидентите ќе имаат посериозни проблеми. Просториите на страна, со зголемување на квантитет, квалитетот опаѓа. Таа бројка на студенти ќе мора постепено да се редуцира, а тоа значи дека критериумите за положување ќе се намалуваат.

Планови, треба да се гради нова зграда на ФИНКИ. тоа стои неколку години како идеја. Второ, слушнав дека во март факултетот ќе добиел нови простории некаде. Не сакам да шпекулирам каде. Може е само празен муабет. Додека да биде ова се надевам дека разумот ќе преовлада во организацијата и конечно ќе ги намалат квотите.
Фала другар за исцрпниот одговор.

Лани колку студенти се запишаа да не имаш случајно податок? Гледам дека оваа имаат место за 980. Ги исполнуваат ли местата до крај?
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Фала другар за исцрпниот одговор.

Лани колку студенти се запишаа да не имаш случајно податок? Гледам дека оваа имаат место за 980. Ги исполнуваат ли местата до крај?
За среќа не ги исполнија. Не знам точна бројка, ама според листите на примени студенти бројката е слична како лани и преклани, може за мал дел помала или поголема. Во 2011 година се запишани 670, а во 2012 година 680 студенти.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
За среќа не ги исполнија. Не знам точна бројка, ама според листите на примени студенти бројката е слична како лани и преклани, може за мал дел помала или поголема. Во 2011 година се запишани 670, а во 2012 година 680 студенти.
А колку од нив нови во прва година?
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
здраво здраво не знаев кај да постирам не јасна задача па мислам овдека би било нај соодветно ако има некој кој што може да ми помогни ке му сум многу благодарен или пак ако има некој да ми ја реши задачата за пари нека ми пише во порака, задачата е следна:
da se presmeta frekvencijata na koja se prenesuva signalot ako optimalnata visina na koja se postaveni antenite posle presmetuvanjeto na radiusot na frenelovata zona e 20 metri.Preckata e visoka 20 metri i vliae 40% od Frenelovata zona. Untitled.png
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.068
Поени од реакции
57.358
Фала другар за исцрпниот одговор.

Лани колку студенти се запишаа да не имаш случајно податок? Гледам дека оваа имаат место за 980. Ги исполнуваат ли местата до крај?
Еве ти резултати, па ако не те мрзи пресметувај :D
Прв рок
http://join.finki.ukim.mk/Dokumenti.aspx?id=419
Втор рок
http://join.finki.ukim.mk/Dokumenti.aspx?id=367
Трет рок
http://join.finki.ukim.mk/Dokumenti.aspx?id=484
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.561
Поени од реакции
52.356
@Andrew за запишување мислам дека нема потреба да се секираш, секако ќе се запишеш. Мисли на тоа после. Факултетот бара многу учење и посветеност, има доста математика (ПЕТ мислам дека е единствен смер кај што нема Калкулус).
 

dummy

AaaaaaAaaaaaA
Член од
16 јуни 2009
Мислења
43
Поени од реакции
8
Инфо за почеток на колоквиумска недела ? :place:
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
@Andrew за запишување мислам дека нема потреба да се секираш, секако ќе се запишеш. Мисли на тоа после. Факултетот бара многу учење и посветеност, има доста математика (ПЕТ мислам дека е единствен смер кај што нема Калкулус).
Баш тој смер ми е целта. Еве пример @DaniBMW е таму и убаво ми објасни. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom